moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzień otwarty w WAT

„Ogródek geodezyjny”, zwiedzanie  pracowni bezzałogowców, d oświadczenia optyczne, a dla chętnych  wirtualne lądowanie na powierzchni Księżyca i możliwość  sprawdzenia swojej kondycji na ergonometrze – to jedne z bardzo wielu atrakcji dnia otwartego w Wojskowej Akademii Technicznej. Mury dla zwiedzających uczelnia otworzy już 24 marca.

Na organizowany raz w roku dzień otwarty Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie zaprasza 24 marca. Impreza potrwa od 8.30 do 13.30. – Spodziewamy się dużego zainteresowania. Co roku w tym dniu odwiedza nas około 2 tysięcy osób. Są wśród nich zarówno uczniowie szkół, z którymi współpracujemy w ciągu roku akademickiego, jak i maturzyści i uczniowie klas przedmaturalnych – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy Akademii.

Uczelnia prowadzi studia na ośmiu wydziałach: Mechatroniki i Lotnictwa, Cybernetyki, Elektroniki, Inżynierii Lądowej i Geodezji, Logistyki, Mechanicznym, Nowych Technologii i Chemii oraz Optoelektroniki. Zainteresowani będą mogli poznać ofertę każdego z nich, porozmawiać z wykładowcami i studentami, poznać zasady rekrutacji. – Osoby, które planują podjąć w Akademii studia mundurowe, będą mogły podczas dnia otwartego złożyć wniosek o powołanie do służby kandydackiej. W latach ubiegłych wiele młodych ludzi skorzystało z tej możliwości– dodaje rzecznik Akademii.

REKLAMA

Na WAT prowadzonych jest 20 kierunków studiów, w przyszłym roku akademickim pojawią się dwa nowe. Pierwszy z nich, adresowany do kandydatów na żołnierzy, to inżynieria bezpieczeństwa. Drugi, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, powstał z myślą o studentach cywilnych. Jest kierunkiem międzywydziałowym, a prowadzony będzie przez Wydział Mechaniczny (wydział wiodący) oraz wydziały: Cybernetyki, Elektroniki i Instytut Optoelektroniki. – To nasza odpowiedź na zmieniający się rynek i wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów. Głównie tych, którzy łączą wiedzę z zakresu cybernetyki, inżynierii biomedycznej, biomechatroniki, elektroniki, informatyki, telekomunikacji, ale też biologii medycznej i medycyny – mówi Ewa Jankiewicz.

Stacja „meteo” i „ogródek geodezyjny”

Podczas dnia otwartego będzie można zwiedzić niemal cały kampus WAT, w tym m.in. Bibliotekę Główną, kino akademickie, uczelniany klub oraz boiska Studium Wychowania Fizycznego. Wzorem ubiegłego roku ochotnicy będą też mogli zobaczyć, jak wygląda „od kuchni” pododdział batalionu szkolnego WAT. – Zaproponujemy jednak nie tylko oglądanie, lecz także praktyczny udział w warsztatach, zajęciach, doświadczeniach. Na poszczególnych stanowiskach przygotowanych dla odwiedzających będzie można spróbować nawiązać łączność przez radiolinię, skorzystać z symulatora kabiny samolotu czy sprawdzić swoją kondycję fizyczną na ergonometrze – mówi Ewa Jankiewicz.

Akademia udostępni też do zwiedzania liczne obiekty dydaktyczne. Chętni będą mogli zobaczyć nowocześnie wyposażone laboratoria wydziałowe oraz specjalistyczne pracownie. – Każdy z naszych wydziałów i działające przy nich koła zainteresowań przygotowują dla zwiedzających specjalne pokazy – zapewnia Ewa Jankiewicz. Wydział Elektroniki WAT pokaże zwiedzającym pracownie: energoelektroniki, prototypowania układów elektronicznych i ruchomego węzła łączności cyfrowej. – W planach mamy też pokaz działania lokalizatora istot żywych ukrytych za ścianą i radaru do penetracji gruntu GPR – mówi mjr dr inż. Jarosław Bugaj,prodziekan ds. studenckich.

Swoje propozycje ma także Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji. W „ogródku geodezyjnym” zainteresowani będą mogli wykonywać pomiary tachimetrem bezlustrowym, niwelatorem kodowym oraz wysokiej klasy odbiornikami GPS. Na skwerze, między wydziałowymi budynkami, stanie Polowa Stacja Meteorologiczna, m.in. z punktem pomiarów pilotażowych (prędkość i kierunek wiatru, dolna granica chmur) oraz sprzętem telekomunikacyjnym do odbioru danych z globalnej sieci wymiany danych meteorologicznych. Sprzęt ma dostarczyć szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP.

Chętni będą mogli obejrzeć pracownie: mechaniki gruntów, nawierzchni drogowych oraz materiałów budowlanych. W tej ostatniej odbędzie się pokaz kamery szybkorejestrującej oraz sprzętu diagnostyki nieniszczącej konstrukcji. – Na terenie wydziału zaprosimy też zwiedzających do Pracowni Bezzałogowych Statków Latających. Chętni będą mogli zobaczyć, jak działają kompaktowe kamery cyfrowe pozyskujące obrazy w zakresie widzialnym oraz bliskiej podczerwieni – mówi dr inż. Sławomir Pietrek, prodziekan ds. studenckich.

Wyląduj na Księżycu i sprawdź swoją kondycję

W ramach dnia otwartego zaplanowane zostały też pokazyurządzeń, które powstały w ramach prac Sekcji Kosmicznej Koła Naukowego Optoelektroniki. Wśród eksponatów znajdują się przyrządy do podstawowych obserwacji astronomicznych, stanowiska do przeprowadzania prostych eksperymentów optycznych czy interaktywne platformy zręcznościowe. – Będzie też można zobaczyć indykator wskazujący aktualną pozycję wybranego satelity na niebie czy kamerę otworkową do obserwacji tarczy Słońca. Dodatkowo zapraszamy do wzięcia udziału w doświadczeniach z zakresu optyki oraz interaktywnej grze zręcznościowej polegającej na wirtualnej próbie wylądowania lądownikiem na powierzchni Księżyca– mówi Paweł Grześ, doktorant z Instytutu Optoelektroniki.

Na stanowisku Studium Wychowania Fizycznego zainteresowani będą mogli poznać zasady i system punktacji egzaminu sprawności fizycznej na studia wojskowe do WAT, a także poddać się ocenie składu ciała za pomocą urządzenia X-SCAN PLUS 970 (BMI, masa mięśniowa sucha, woda komórkowa, woda pozakomórkowa, poziom tkanki tłuszczowej). Przedstawiciele m.in. sekcji żeglarskiej i Studenckiego Koła Żeglarskiego zapraszają na praktyczną naukę wiązań podstawowych węzłów żeglarskich.

W trakcie spotkań odbywać się będą pokazy sprzętu i techniki wojskowej. Na placu apelowym WAT będzie można z bliska obejrzeć m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty, wóz strażacki i inny sprzęt zabezpieczenia technicznego.

WAT cyklicznie bierze udział w różnego rodzaju spotkaniach z młodzieżą. Reprezentanci Akademii uczestniczą w spotkaniach w szkołach średnich, spotkaniach edukacyjnych, targach pracy i targach edukacyjnych. Tylko w marcu WAT prezentowała się m.in. na Łódzkich Targach Edukacyjnych, Ogólnopolskich Targach Szkół Wyższych SZOK w Radomiu, Targach Edukacyjnych EDU w Opolu i Skierniewickim Salonie Edukacyjnym. 27 marca WAT-owcy będą uczestniczyć w Dniu Akademickim w Zespole Szkół nr 1 w Piszu. W dniach 27–28 marca przedstawicieli uczelni będzie można spotkać na Ogólnopolskich Targach „Edukacja 2018” w katowickim Spodku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
NATO walczy z koronawirusem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Nowy tor przeszkód zawiszaków
„Spartan” znów na Mazurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Sukcesy sportowców w mundurach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Gotowi na „Defendera”
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pilot F-16 oślepiony laserem
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poszukiwania Magneto
Polskie porty bardziej otwarte
Rubiny w walce z epidemią
Podchorążowie za sterami Bielików
F-16 kończą misję w Estonii
Pracowity tydzień flotylli
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykanie odmładzają F-16
Patrioty z polskimi przyczepami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MBDA w walce o „Narew”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Przeciwlotnicza Sona
Białe noce podhalańczyków
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ćwiczenia z torpedą
Na zakupy do sklepu AMW
Agent w generalskich szlifach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Partyzanci rozgromili ubeków
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO