moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z wizytą u uczniów

W czwartek, 21 marca, żołnierze oraz strażacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej odwiedzili uczniów Zespołu Szkół imienia Unii Europejskiej w Świętoszowie. Wizyta odbyła się w ramach „Turnieju zawodoznawczego”, w którym uczestniczyła młodzież ze świętoszowskiej szkoły.

W zmaganiach brali udział uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas siódmych szkoły podstawowej. Tematyka zawodów dotyczyła służb mundurowych, a także służby zdrowia. Żołnierze oraz strażacy z pancernej brygady przygotowali i zabezpieczyli część konkurencji, z którymi tego dnia zmagali się uczniowie.

Podczas turnieju zawodnicy mieli do wykonania szereg zadań związanych z tematyką i zawodami wybranymi przez komisję przygotowującą zawody. Pierwszym elementem, który zabezpieczyli żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) była konkurencja strzelecka z użyciem urządzenia szkolno-treningowego do nauki celowania „Cyklop”.

REKLAMA

Strzelanie na celność i skupienie na zmęczeniu, czyli po wykonaniu szeregu ćwiczeń fizycznych było dla młodzieży nie lada wyzwaniem. Po omówieniu zasad posługiwania się bronią przez żołnierza batalionu dowodzenia, kaprala Radosława Simończyka, uczniowie rozpoczęli zmagania. Na twarzy każdego z nich malowało się skupienie. Instruktor na punkcie udzielał cennych wskazówek, które pozwalały na korygowanie popełnianych błędów. W tym samym czasie szeregowy Aleksandra Podbielska, po wykonaniu praktycznego pokazu, oceniała umiejętność rozłożenia i złożenia karabinka. Osoby, które wykonały te czynności w najkrótszym czasie, zdobywały największą ilość punktów dla całej drużyny.

Na dużej sali gimnastycznej na uczniów czekali kolejni żołnierze z pancernej brygady. Tym razem to ratownicy medyczni z batalionu logistycznego weryfikowali umiejętności zawodników. Plutonowy Mirosław Staszak oraz kapral Monika Piotrowska mieli niełatwe zadanie. Pierwsza pomoc medyczna jest trudnym zagadnieniem, tym bardziej dla młodych, niedoświadczonych osób.

– Przed przystąpieniem do konkurencji udzieliliśmy młodzieży szczegółowego instruktażu. Omówiliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, zwracając uwagę na najistotniejsze elementy. Uczniowie sprawdzani byli z prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz umiejętności zakładania opatrunku na rany i unieruchomienia złamanej kończyny. Radzili sobie naprawdę dobrze. Jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji zadawali bardzo dużo pytań, chętnie przyswajali prezentowany przez nas zakres wiedzy i umiejętności. Cieszymy się, że możemy przekazywać swoją wiedzę młodemu pokoleniu. Świadome działanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia jest bardzo ważne. Każdy powinien znać podstawy pierwszej pomocy medycznej i nie bać się pomagać innym – powiedziała kapral Monika Piotrowska.

Przedstawiciele Wojskowej Straży Pożarnej z 10BKPanc przygotowali dla uczniów konkurencje wymagające współpracy, zgrania w zespole, a także kondycji fizycznej. Zakładanie ubrania żaroodpornego na czas oraz bieg sztafetowy pomiędzy pachołkami - to konkurencje, które oceniali strażacy. Drugie zadanie zawodnicy wykonywali w hełmie strażackim oraz z wężem strażackim. Musieli w czasie dwóch minut pokonać tor jak największą ilość razy. Jak oceniali uczniowie po zakończeniu tej konkurencji – było to zadanie dość trudne, a przede wszystkim męczące. – Przygotowując zadania dla młodzieży chcieliśmy pokazać im, że służba strażaka jest różnorodna i wymagająca pod wieloma względami. Uczniowie mieli okazję poznać zaledwie mały ułamek przedsięwzięć, z jakimi zmagamy się my każdego dnia. Być strażakiem to wielka odpowiedzialność, ale również ogromna satysfakcja. Wdzięczność ludzi, za pomoc jaką im niesiemy, jest wspaniałym wynagrodzeniem za trud i wysiłek wkładany w realizację zadań. Satysfakcja z dobrze spełnionego obowiązku wynagradza wszelkie trudności. Na twarzach uczniów malowało się zadowolenie, że zajęcia w szkole odbywają się w takiej właśnie formie. Pytali o naszą służbę, z zainteresowaniem słuchali tego, co mamy do powiedzenia – podsumowała starszy kapral Anna Linka.

Spotkania żołnierzy i strażaków z 10 BKPanc z młodzieżą to doskonała okazja to przybliżenia warunków i realiów służby. Pancerniacy odpowiadają na nurtujące młodzież pytania, rozwiewają ich wątpliwości. Uczniowie mogą się przekonać jakie wyzwania stoją przed mundurowymi, z czym zmagają się na co dzień. Być może wśród uczniów świętoszowskiej szkoły są tacy, którzy swoją przyszłość chcą związać z mundurem, ponieważ służba dla Ojczyzny jest ich marzeniem. O tym będzie się można przekonać jednak dopiero za kilka lat. A do tego czasu żołnierze i strażacy z 10 BKPanc na pewno niejednokrotnie spotkają się z młodzieżą, żeby opowiedzieć o swojej służbie.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Oficer jak biała karta...
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie porty bardziej otwarte
„Defender” – pracowity poligon saperów
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Weterani znów staną na macie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Współzawodnictwo rozwija
16 sekund Liberatora
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
PGZ będzie obecna na MSPO
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ochotnicy na ratunek
Brawurowe zagony motorowe
Ułańska szarża
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ogromne zainteresowanie Soną
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Most do współpracy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda jedzie do USA
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kolejne Groty dla wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Groty z granatnikiem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Krwawy Wołyń
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
Przysięga podkarpackich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO