moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Boxer punktuje w Australii

Armia australijska otrzyma 211 pojazdów Boxer CRV 8x8 oferowanych przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wartość kontaktu to aż 5,2 mld dolarów australijskich. To największy zakup w historii tamtejszych sił zbrojnych. Kupno Boxerów ma nie tylko zwiększyć potencjał militarny kraju, ale także rozruszać gospodarkę. To dlatego, że większość pojazdów ma być montowana na miejscu.

Po kilku latach poszukiwań dostawcy nowego kołowego rozpoznawczego pojazdu pancernego australijskie ministerstwo obrony ogłosiło, że zwycięzcą przetargu jest Boxer CRV 8x8. To pojazd oferowany przez firmę Rheinmetall Defence Australia. Decyzja podjęta w połowie marca oznacza, że z marzeniami o kontrakcie musi się pożegnać rywal Boxera – wóz AMV35 proponowany przez BAE Systems Australia razem z fińską Patrią.

Cena za 211 wozów (wcześniej podawano, że ma ich być 225) wyniosła 5,2 mld dolarów australijskich. Premier Malcolm Turnbull przemawiając w koszarach Enoggera w Brisbane oświadczył, że jest to największe w historii zamówienie dla australijskiej armii .

Podstawowa wersja CRV będzie wyposażona w dwuosobową wieżę Lance uzbrojoną w armatę automatyczną Mauser Mk.30-2 kal. 30 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Producent ma też dostarczyć wersje specjalistyczne: wozy dowodzenia i kontroli, ewakuacji medycznej, wsparcia ogniowego, dozoru, pomocy technicznej i ewakuacyjne. Australijczycy postanowili zamówić jeszcze 12 dodatkowych modułów misyjnych, czyli takich, których konstrukcja pozwala na szybką wymianę części nadwozia. Na stałe z podwoziem połączona jest tylko przednia część z silnikiem i stanowiskiem kierowcy.

Pierwsze Boxery mają być dostarczone w 2020 roku. Dwa lata później wstępną gotowość operacyjną ma osiągnąć jeden pułk kawalerii pancernej. W 2026 roku mają być trzy. 

REKLAMA

Minister ds. przemysłu obronnego Christopher Pyne poinformował, że pojazdy „wyprodukują i dostarczą australijscy pracownicy, z użyciem australijskiej stali”. W tamtejszej gospodarce zostanie ulokowanych 54% zamówień związanych z produkcją Boxera. Chodzi o niebagatelną kwotę – 2,8 mld dolarów australijskich. Koszty 30-letniego okresu eksploatacji pojazdów oszacowano na 15,7 mld dolarów australijskich. Jednak z tej sumy aż 10,2 mld trafi do miejscowych firm.

Montownia Boxerów zostanie uruchomiona w Ipswich, na południowy zachód od Brisbane, w stanie Queensland. Z australijskich taśm montażowych zjedzie – zależnie od źródeł – od 186 do 200 wozów. Pozostałe zostaną dostarczone z Niemiec. W realizację programu zaangażuje się ponad 40 australijskich firm. Według szacunków powstanie co najmniej 640 miejsc pracy. W szczytowym momencie produkcji ich liczba ma wzrosnąć do niemal 1450. Natomiast utrzymanie pojazdów ma zapewnić 620 etatów przez cały okres ich użytkowania, czyli do lat 2053 i 2054.

Kupno Boxerów wpisuje się w „Project Land 400”, który australijski resort obrony rozpoczął kilka lat temu. Program zakłada wymianę kilku rodzajów pojazdów pancernych. Boxer zastąpi kołowe wozy opancerzone ASLAV (są one zbliżone konstrukcyjnie do wozów LAV, których używa amerykańska piechota morska). W latach dziewięćdziesiątych kupiono 257 sztuk pojazdów ASLAV. Jednak podczas misji w Afganistanie okazało się, że mają one zbyt słabą ochronę balistyczną i są mało odporne na ataki z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych. W ramach programu Land 400 ma także zostać wyłoniony następca gąsienicowych transporterów M113, których armia Australii ma ponad 400. Wprawdzie egzemplarze te pochodzą z czasów wojny wietnamskiej, ale sama konstrukcja pojazdów sięga lat pięćdziesiątych.

Tadeusz Wróbel , publicysta „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


MON nie wycofuje się z MSPO
 
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Agent w generalskich szlifach
„Ratownik” od nowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Koniec kijowskiego snu
Nowy wiceminister w MON
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Specjalsi świętują
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Białe noce podhalańczyków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Na wakacje z WOT
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Anakonda” rusza na poligony
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Transportery płyną na drugi brzeg
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prawdziwi wojownicy
Morskie początki „Anakondy”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Harpun” do walki
Głos (z) płonącej Warszawy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Co z tegorocznym MSPO?
Ćwiczenia z torpedą
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Trzeba rozbić to więzienie!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Mercedes nie tylko do holowania
NATO walczy z koronawirusem
Widzieć i nie być widzianym
„Spartan” znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO