moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dokumenty polskiego wywiadu na liście UNESCO

Rozszyfrowane depesze Armii Czerwonej i księgi złamanych kodów bolszewickich z 1920 roku przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym trafiły na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO. – To dowód ich znaczenia nie tylko w dziejach Polski – mówią historycy. Na prestiżowej liście znajduje się 427 najcenniejszych na świecie dokumentów.

Rękopisy, druki, materiały audiowizualne – na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO wpisywane są dokumenty o przełomowym znaczeniu. Teraz dołączyły do nich akta z polskich archiwów wojskowych. 

Dokumentacja obejmuje 46 teczek. Są wśród nich m.in.: depesze szyfrowe i tłumaczenia szyfrogramów Armii Czerwonej przejęte przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, radiotelegramy ze stacji radiotelegraficznych m.in. w Warszawie, Przemyślu i Lwowie, księgi złamanych bolszewickich szyfrów, kody szyfrowe polskie i rosyjskie, a także depesze i radiotelegramy polskiego Naczelnego Dowództwa dotyczące sytuacji na froncie. – Akta zajmują w sumie 2,5 metra półek – mówi Katarzyna Górny, kierownik Centralnego Archiwum Wojskowego działającego w strukturach Wojskowego Biura Historycznego. Przechwytywane dzięki nasłuchowi radiowemu bolszewickie meldunki oraz złamane szyfrogramy Armii Czerwonej ujawniały zamiary nieprzyjaciela. Przykładem może być radiodepesza dowództwa sowieckiej XVI Armii z 13 sierpnia 1920 roku, która zawierała m.in. szczegóły dotyczące ofensywy na Warszawę. Informacje z odszyfrowanych sowieckich depesz miały wpływ na decyzje podejmowane przez polskie dowództwo, przebieg bitwy i polskie zwycięstwo. 

– Decyzja o wpisaniu tych dokumentów na Listę UNESCO to dowód znaczenia polskiego wywiadu, zwłaszcza osiągnięć kryptologów w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz Bitwy Warszawskiej – mówi kierownik CAW-u. 

Certyfikat potwierdzający wpis na prestiżową listę wręczył dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi, dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego, Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych. – To zaszczyt i zarazem zobowiązanie, by dbać i chronić zbiory znajdujące się w naszych archiwach – podkreślał wiceszef MSZ. 

Program Pamięć Świata (Memory of the World) Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) realizowany jest od 1992 roku. Jego podstawowym celem jest wspieranie działań służących ochronie archiwalnych dokumentów oraz ich upowszechnianie. Międzynarodowa Lista Pamięci Świata tworzona jest w ramach programu od 1997 roku. Zawiera ona wykaz zabytków piśmiennictwa o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym. Co dwa lata dyrektor generalny UNESCO, na wniosek Międzynarodowego Komitetu Doradczego wpisuje na nią kolejne obiekty. 

Znajduje się na niej 427 pozycji: dokumenty, rękopisy, druki, inskrypcje z całego świata. Wśród polskich archiwaliów zgłoszonych przez Polski Komitet Programu Pamięć Świata są m.in. dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, rękopisy Fryderyka Chopina i tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku. Jednocześnie z aktami polskiego wywiadu wojskowego, na Listę wpisano dwa inne dokumenty zgłoszone przez Polskę: akt Unii Lubelskiej z 1569 roku, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, oraz znajdujący się w Instytucie Pamięci Narodowej raport gen. Jürgena Stroopa, dowódcy SS i Policji w Okręgu Warszawskim dotyczący stłumienia powstania w getcie warszawskim wiosną 1943 roku. W sumie na Listę Pamięci Świata UNESCO wpisano 17 polskich zabytków.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, IPN

dodaj komentarz

komentarze


Wołyńskie lwie serca
 
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Tyraliera terytorialsów
Black Jack ściąga do Polski
Thin Blue Line
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
GROM na kursie działań specjalnych
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Razem się szkolą, razem walczą
Plan modernizacji marynarki wojennej
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Codziennie składamy legunom raport
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wierny Polsce
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Logistycy w akcji
Niechciany traktat
Wojny wygrywa rezerwa
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jani, Miraculously Saved
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Klasy wojskowe po nowemu
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Symbol zaklęty w dacie
Cybersec’19
101 lat Niepodległej!
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wojsko na Biegu Niepodległości
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mroczne serce okupowanej Europy
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Najwyższy skok w tandemie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Awanse na 11 listopada
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polacy świętowali niepodległość
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowa spółka lotnicza PGZ
Pogrzeb generała Ścibiora
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO