moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocja wojska wśród uczniów

W minionym tygodniu żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej udali się do Legnicy, gdzie prezentowali uczniom istotę żołnierskiego rzemiosła, zachęcając ich tym samym do wstąpienia w szeregi wojska.

Pancerniacy ze Świętoszowa spotkali się z uczniami z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im Witelona w Legnicy oraz z VII Liceum Ogólnokształcącego. Przez kilka godzin żołnierze odpowiadali na pytania młodzieży, których było naprawdę bardzo dużo.
Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem podchodzili do stanowiska promocyjnego 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz żołnierzy prezentujących sprzęt. Żołnierze z 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów opowiadali o codziennej służbie oraz o satysfakcji, jaką czerpią z możliwości służenia Ojczyźnie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie szkolno-treningowe do nauki celowania „Cyklop”. Każdy z uczniów mógł sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, a trzeba przyznać, że wyniki niektórych osób były naprawdę imponujące. Żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego udzielali cennych wskazówek, tak aby trafienia do ustawionej tarczy były celne, a uzyskana liczba punktów jak największa. Saperzy prezentowali profesjonalny kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9, który chętni mogli przymierzyć i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy saper wykonujący otrzymane zadania. Uczniowie na własnej skórze przekonali się, że prezentowany strój nie waży mało, a dość wysoka temperatura powietrza była dodatkowym czynnikiem, który powodował niemały dyskomfort.

REKLAMA

Ponadto żołnierze z kompanii rozpoznawczej prowadzili dla uczniów zajęcia - wykłady dotyczące posługiwania się bronią. Przedstawiono podstawy dotyczące zasady działania, warunków bezpieczeństwa oraz częściowego składania i rozkładania broni. Ten punkt, podobnie jak pozostałe, cieszył się dużą popularnością wśród odwiedzających.

Obecny w Legnicy Oficer Sekcji Wychowawczej, porucznik Tomasz Frąckiewicz, powiedział - Z VII Liceum Ogólnokształcącym z Legnicy współpracujemy od wielu lat. Co roku na terenie naszej jednostki wojskowej odbywa się obóz dla klas mundurowych. Ponadto co kilka miesięcy uczniowie przyjeżdżają na kilkudniowe szkolenia w ramach współpracy. Bardzo cieszy nas fakt, że wielu byłych uczniów liceum w późniejszym czasie przechodzi rekrutację do 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Cieszymy się, że zainteresowanie służbą wojskową jest tak duże. My, żołnierze pancernej brygady, prezentujemy młodzieży realia służby, po to, aby mogli chociaż w małym stopniu poznać żołnierskie rzemiosło.

Dla wielu uczniów był to pierwszy raz, gdy mieli możliwość porozmawiać z żołnierzami osobiście i spytać jak tak naprawdę wygląda ich codzienna służba. Świętoszowcy żołnierze z dumą opowiadali o wyzwaniach, z którymi mierzą się każdego dnia, o poligonach i zdaniach, które realizują. Zachęcali do wstąpienia w szeregi pancernej brygady, podkreślając, że chociaż nie jest to łatwa służba, to daje dużo satysfakcji oraz samozadowolenia. Żołnierze mają możliwości rozwoju w różnych kierunkach, co dodatkowo uatrakcyjnia ich służbę. Liczne szkolenia, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, sprawiają, że żołnierze stale podnoszą poziom swojej wiedzy i umiejętności.

Studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej biorą udział w programie Legia Akademicka. Jest to dla nich pewnego rodzaju przepustka, która jest pierwszym krokiem w kierunku zawodowej służby wojskowej.

Każdy, kto chciałby stanąć ramię w ramię z żołnierzami pancernej brygady, może przystąpić do kwalifikacji na terenie świętoszowskiej jednostki. Odbywają się one w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca. Kandydaci przystępują do sprawdzenia z wychowania fizycznego, zgodnie z konkurencjami jakie obowiązują żołnierzy podczas egzaminu rocznego. Ponadto wszystkich chętnych czeka rozmowa przeprowadzana przez żołnierzy z Sekcji Personalnej brygady.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Jednocześnie zapewniamy, że każdy dzień spędzony w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, nie będzie zmarnowanym czasem.
Służba z najlepszymi żołnierzami jest warta wielu wyrzeczeń, ponieważ korzyści jakie z niej płyną są naprawdę bardzo duże.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kajmany na gąsienicach
Fordy, a nie Nissany
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Laserowa artyleria US Army
Byli specjalsi mogą wracać do służby
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 kończą misję w Estonii
Ogromne zainteresowanie Soną
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Informacja Prasowa
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Most do współpracy
Zbiegowie z innego świata
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Powstaną kolejne strzelnice
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Groty z granatnikiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Z menażką na wakacje
Ofensywa Tuchaczewskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
16 sekund Liberatora
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Testament Polski Walczącej
„Defender” – pracowity poligon saperów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby w Bolesławcu
Współzawodnictwo rozwija

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO