moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
40 lat misji UNIFIL

To była trudna misja. Przez 17 lat nieśliśmy pomoc medyczną żołnierzom ONZ i miejscowej ludności. Usuwaliśmy także miny, budowaliśmy drogi i zabezpieczaliśmy logistycznie całą misję UNIFIL – mówi płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które zorganizowało konferencję naukową poświęconą libańskiej misji ONZ.

W marcu 1978 roku, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne ze strony sił Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Izrael zdecydował się najechać Liban. Celem operacji było zniszczenie baz arabskich bojowników i zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu obu państw. Okupacja południowego Libanu spotkała się z negatywną reakcją społeczności międzynarodowej, która zażądała od Izraela wycofania wojsk. Decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych w miejsce konfliktu wysłane zostały oddziały „Błękitnych Hełmów”, które miały pilnować przestrzegania zawieszenia broni i ewakuacji sił izraelskich. W ten sposób rozpoczęła się najdłuższa w historii misja ONZ, która trwa do dzisiaj.

UNIFIL – czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon) zostały utworzone 19 marca 1978 roku na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 425 i 426. Polska przez długi czas nie brała w niej udziału. Dopiero w 1992 roku, na prośbę sekretarza generalnego ONZ skierowaną do polskiego rządu, zapadła decyzja o wysłaniu na Bliski Wschód stuosobowej kompanii medycznej (szpital polowy) w miejsce wycofujących się wojskowych lekarzy z Norwegii i Szwecji.

– Zadań nam na pewno nie brakowało, bo pomocy wymagali zarówno poszkodowani żołnierze ONZ, jak i miejscowa ludność narażona na wybuchy min i niewypałów. Nasi medycy swój prawdziwy bojowy chrzest przeszli w 1993 roku, rok po rozpoczęciu misji, kiedy to Izrael przeprowadził ataki rakietowe na południe Libanu. Było bardzo dużo ofiar – wspominał płk rez. Ryszard Keller, prezes bydgoskiego koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Po dwóch latach działania wojskowych medyków, delegowanych przede wszystkim z Pomorskiego Okręgu Wojskowego, któremu powierzono organizację kontyngentów, ONZ ponownie zwróciło się do polskiego rządu o pomoc. – Tym razem poproszono nas, abyśmy zastąpili szwedzkich żołnierzy. Nie tylko kompanię saperów, zajmujących się rozminowaniem i odbudową, ale również ich batalion logistyczny. To było spore wyzwanie, ponieważ kilkukrotnie podniosło liczebność całego PKW UNIFIL. Nasz batalion składał się bowiem z kompanii transportowej, zaopatrzenia i dowodzenia, i odpowiadał za przewóz ludzi, sprzętu i towarów dla całej misji ONZ – mówił dr Rafał Piotr Depczyński z Uniwersytetu Gdańskiego, który specjalizuje się w tematyce UNIFIL-u. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Siły pokojowe ONZ wobec współczesnych konfliktów zbrojnych. Liban – studium jednego przypadku”.

Gen. bryg. rez. Stanisław Woźniak, który dowodził siłami UNIFIL-u w latach 1995–1997, pełniąc jednocześnie funkcję zastępcy sekretarza generalnego ONZ, podkreślał wysiłek Wojska Polskiego. W czasie 17 lat trwania misji (w 2009 roku Polska zakończyła swój udział w międzynarodowej operacji) wzięło w niej udział 11 tys. wojskowych. Siedmiu z nich zginęło. Ofiara ta, apelował generał, nie może zostać zapomniana, szczególnie przez ludzi w mundurach. – Naszym moralnym obowiązkiem jako weteranów, którzy byli naocznymi świadkami okropności współczesnych wojen, jest aktywne wspieranie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego – podkreślał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aleksander Rawski, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
 
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Sześć dekad pod wirnikiem
Logistycy transportują środki ochronne
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Poprad w kolejnej jednostce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Następca RPG-7
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Proobronni na froncie walki z COVID-19
PGZ pomaga w walce z epidemią
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Sukcesy sportowców w mundurach
Studia on-line w Szkole Orląt
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi medycy w gotowości
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał Iranu
Koronawirus na wojskowej uczelni
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Iran uderza w USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Medycy WOT kontra COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Rakiety w celu
Nowy wiceminister w MON
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
We Are All Darfur
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Dowodzę najlepszymi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Policja i wojsko kontra COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Saperzy w walce z Covid-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Trzy cele na ścieżce
Testy radarów dla Wisły
Edukacja na platformie
Zryw kościuszkowski
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Ochotnik do Polski
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Rozkaz – „rozładować” więzienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO