moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie sprawdzenie

W środę, 25 kwietnia 2018 roku, żołnierze kompanii szkolnych 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie przystąpili do egzaminów. Był to dla nich ostateczny sprawdzian kończący szkolenie w pancernej brygadzie.

Przez prawie cztery miesiące szkolili się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Jednak egzamin, któremu zostali poddani elewi dotyczył ostatnich kilku tygodni nauki. Po poprzednim egzaminie, który odbył się pod koniec marca, żołnierze rozpoczęli etap szkolenia specjalisty. Elewi z kompanii szkolnych szkolili się w trzech specjalnościach, które związane są z wojskami inżynieryjnymi-drogowo mostowa, rozpoznanie inżynieryjne oraz saperzy. Niewątpliwie był to kolejny miesiąc wytężonej nauki. W zdobywaniu niezbędnej wiedzy, oprócz żołnierzy 1 batalionu czołgów oraz batalionu zmechanizowanego, elewów wspierali żołnierze z kompanii saperów świętoszowskiej jednostki. Kadra dowódcza oraz instruktorzy każdego dnia dokładali wszelkich starań, aby po miesiącu żołnierze kompanii szkolnych posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności wymagane w określonych specjalnościach wojskowych. Elewi poddawani byli licznym sprawdzianom, które przygotowywały ich do egzaminu końcowego.

Dzień egzaminu wzbudzał mieszane uczucia wśród żołnierzy. Z jednej strony mieli świadomość, że jest to ostatnie sprawdzenie, które ich czeka i za kilka dni udadzą się do swoich domów. Fakt ten dodawał otuchy i powodował pozytywne myślenie. Z drugiej jednak strony obawiali się, czy aby na pewno sprostają wyzwaniu, uzyskają jak najlepsze wyniki i czy nie zawiodą swoich przełożonych. Ci ostatni poświęcili naprawdę dużo czasu po to, aby po egzaminie kończącym szkolenie móc powiedzieć, że żołnierze, którym towarzyszyli przez cztery miesiące, są dobrze przygotowani i sprawdziliby się jako żołnierze zawodowi.

Egzamin składał się z dwóch zasadniczych części – teoretycznej oraz praktycznej. Pierwszy etap weryfikował poziom zdobytej wiedzy. Pytania były szczegółowe i dotyczyły, w zależności od specjalności, w której przez ostatni miesiąc szkolili się żołnierze, tematyki z realizowanych zajęć. Po zakończeniu pisania testów żołnierze kompanii szkolnych wraz ze swoimi przełożonymi i instruktorami udali się w rejon Ośrodka Inżynieryjno-Saperskiego, gdzie czekało ich wiele wyzwań.

Egzamin praktyczny obejmował szereg zagadnień, a wśród nich: wykonywanie okopu do pozycji leżącej na czas zgodnie z określoną normą, ustawiane pojedynczej miny oraz pola minowego, wykonywanie normy drogowej z budowania przepustu, prowadzenie rozpoznania inżynieryjnego, czy posługiwanie się sprzętem i zestawami inżynieryjno – saperskimi. Pogoda tego dnia była w miarę łaskawa dla żołnierzy.

Wykonywanie zadań utrudniał jednak wiejący wiatr, który w połączeniu z suchym piaskiem stanowił niemałe utrudnienie. Jednak elewi po raz kolejny poradzili sobie z wszelkimi przeciwnościami. Po kilku miesiącach szkolenia stali się odporniejsi na niesprzyjające warunki. Wielu z nich nie przypomina już tych samych młodych mężczyzn, którzy na początku 2018 roku rozpoczęli szkolenie w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Wtedy wystraszeni, pełni obaw i wątpliwości, a teraz pewni siebie żołnierze służby przygotowawczej, którzy w przyszłości będą mieli szansę stać się żołnierzami zawodowymi.

Egzamin końcowy po szkoleniu specjalistycznym zaliczyli wszyscy żołnierze. Dowódcy kompanii szkolnych – porucznik Michał Wicik oraz porucznik Paweł Sroka, jednogłośnie stwierdzili, że widoczne było naprawdę duże zaangażowanie ze strony elewów. Przełożyło się to na wyniki końcowe egzaminu. Wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jaki prezentowali żołnierze kompanii szkolnych, znalazł odzwierciedlenie w podczas ostatniego sprawdzianu, któremu zostali poddani.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko na święta
 
Klasy wojskowe po nowemu
Trudna droga
Trzy filary wojny minowej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
The Army Enters the Frame
Polska pod kontrolą armii
Nowe laboratorium WAT
Defense Without Politics
Los Polski naszym losem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Pierwszy poległy pilot Września ’39
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Gotowi na misję
Ostre strzelanie artylerzystów
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
AMW poleca się na święta
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Amunicja i miny dla armii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klucz do dobrych relacji
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Błyskawiczna reakcja
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Paczki dla kresowiaków
Gorące obrady NATO w Londynie
Z archiwum „Szarego”
Artyleryjska interoperacyjność
Kto zostawia ślady w sieci
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Leopardy na Podkarpaciu
Unwanted Treaty
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO