moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie sprawdzenie

W środę, 25 kwietnia 2018 roku, żołnierze kompanii szkolnych 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie przystąpili do egzaminów. Był to dla nich ostateczny sprawdzian kończący szkolenie w pancernej brygadzie.

Przez prawie cztery miesiące szkolili się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów. Jednak egzamin, któremu zostali poddani elewi dotyczył ostatnich kilku tygodni nauki. Po poprzednim egzaminie, który odbył się pod koniec marca, żołnierze rozpoczęli etap szkolenia specjalisty. Elewi z kompanii szkolnych szkolili się w trzech specjalnościach, które związane są z wojskami inżynieryjnymi-drogowo mostowa, rozpoznanie inżynieryjne oraz saperzy. Niewątpliwie był to kolejny miesiąc wytężonej nauki. W zdobywaniu niezbędnej wiedzy, oprócz żołnierzy 1 batalionu czołgów oraz batalionu zmechanizowanego, elewów wspierali żołnierze z kompanii saperów świętoszowskiej jednostki. Kadra dowódcza oraz instruktorzy każdego dnia dokładali wszelkich starań, aby po miesiącu żołnierze kompanii szkolnych posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności wymagane w określonych specjalnościach wojskowych. Elewi poddawani byli licznym sprawdzianom, które przygotowywały ich do egzaminu końcowego.

Dzień egzaminu wzbudzał mieszane uczucia wśród żołnierzy. Z jednej strony mieli świadomość, że jest to ostatnie sprawdzenie, które ich czeka i za kilka dni udadzą się do swoich domów. Fakt ten dodawał otuchy i powodował pozytywne myślenie. Z drugiej jednak strony obawiali się, czy aby na pewno sprostają wyzwaniu, uzyskają jak najlepsze wyniki i czy nie zawiodą swoich przełożonych. Ci ostatni poświęcili naprawdę dużo czasu po to, aby po egzaminie kończącym szkolenie móc powiedzieć, że żołnierze, którym towarzyszyli przez cztery miesiące, są dobrze przygotowani i sprawdziliby się jako żołnierze zawodowi.

REKLAMA

Egzamin składał się z dwóch zasadniczych części – teoretycznej oraz praktycznej. Pierwszy etap weryfikował poziom zdobytej wiedzy. Pytania były szczegółowe i dotyczyły, w zależności od specjalności, w której przez ostatni miesiąc szkolili się żołnierze, tematyki z realizowanych zajęć. Po zakończeniu pisania testów żołnierze kompanii szkolnych wraz ze swoimi przełożonymi i instruktorami udali się w rejon Ośrodka Inżynieryjno-Saperskiego, gdzie czekało ich wiele wyzwań.

Egzamin praktyczny obejmował szereg zagadnień, a wśród nich: wykonywanie okopu do pozycji leżącej na czas zgodnie z określoną normą, ustawiane pojedynczej miny oraz pola minowego, wykonywanie normy drogowej z budowania przepustu, prowadzenie rozpoznania inżynieryjnego, czy posługiwanie się sprzętem i zestawami inżynieryjno – saperskimi. Pogoda tego dnia była w miarę łaskawa dla żołnierzy.

Wykonywanie zadań utrudniał jednak wiejący wiatr, który w połączeniu z suchym piaskiem stanowił niemałe utrudnienie. Jednak elewi po raz kolejny poradzili sobie z wszelkimi przeciwnościami. Po kilku miesiącach szkolenia stali się odporniejsi na niesprzyjające warunki. Wielu z nich nie przypomina już tych samych młodych mężczyzn, którzy na początku 2018 roku rozpoczęli szkolenie w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Wtedy wystraszeni, pełni obaw i wątpliwości, a teraz pewni siebie żołnierze służby przygotowawczej, którzy w przyszłości będą mieli szansę stać się żołnierzami zawodowymi.

Egzamin końcowy po szkoleniu specjalistycznym zaliczyli wszyscy żołnierze. Dowódcy kompanii szkolnych – porucznik Michał Wicik oraz porucznik Paweł Sroka, jednogłośnie stwierdzili, że widoczne było naprawdę duże zaangażowanie ze strony elewów. Przełożyło się to na wyniki końcowe egzaminu. Wysoki poziom wiedzy i umiejętności, jaki prezentowali żołnierze kompanii szkolnych, znalazł odzwierciedlenie w podczas ostatniego sprawdzianu, któremu zostali poddani.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Kabina do zadań specjalnych
 
Wybuchowa edukacja
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybciej do wojska
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Defender 2020: Symulator Pioruna
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Amerykanie odmładzają F-16
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
16 Dywizja najlepsza!
Zaplecze dla Rosomaków
Polak z Medalem NATO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dekady za wcześnie
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraby kontra okręt
W MON o polsko-słowackiej współpracy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Kaprale po Legii Akademickiej
Październik pod znakiem Tallboya
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Nowe sanitarki dla wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Polsko-amerykańska współpraca
Zostań studentem ASzWoj
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zamek na poligonie
Ochotnik do Auschwitz
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Ku czci roku 1918 i 1920
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Szybsza droga do armii zawodowej
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Rosyjski walec” na polskich Kresach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO