moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowe Dni Otwartych Koszar

Rekordowa liczba gości, wiele atrakcji i piękna pogoda sprawiły, że Dni Otwartych Koszar w 10 Brygadzie Logistycznej były w tym roku wyjątkowe.

Żołnierze po raz kolejny zaprosili mieszkańców Opolszczyzny do 10 Brygady Logistycznej. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania. W ciągu dwóch dni (25-26.04.) koszary odwiedziło ponad 4500 gości, to czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Do 10 Brygady Logistycznej przyjeżdżały zorganizowane grupy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym klas o profilach mundurowych. W ramach przedpołudniowego spaceru brygadę odwiedzały wielopokoleniowe rodziny z całego regionu, rezerwiści oraz rodziny żołnierzy służących w opolskich koszarach, które chciały zobaczyć czym tak naprawdę zajmują się ich najbliżsi.

Każdy z gości znalazł coś dla siebie, a najmłodszym zwiedzającym podobało się dosłownie wszystko. Żołnierze w tym roku przygotowali wiele atrakcji. Na placu manewrowym ustawiono samochody ciężarowe i specjalistyczne, cysterny do przewozu paliwa i wody, pojazdy z systemami samozaładowczymi, sanitarki, ruchome warsztaty, podnośniki widłowe, ale również Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak” i HMVW. Dodatkową atrakcją były samochody służb mundurowych: Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Ciekawostką były zabytkowe samochody z Muzeum i Uzbrojenia w Opolu przy Stowarzyszeniu 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, z budzącym największe zainteresowanie czołgiem T-55. W pobliskiej hali spedycji, w miejscu gdzie na co dzień przygotowywane jest mienie do transportu, można było zobaczyć współczesne oraz historyczne uzbrojenie i umundurowanie, wyposażenie indywidualne żołnierza i policjanta, a także sprzęt łączności. Tuż obok personel Grupy Zabezpieczenia Medycznego prowadził szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie metodą usta–usta.

Dzień Otwartych Koszar, dzięki obecności specjalistów z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu, dał również możliwość zainteresowanym dowiedzieć się wszystkiego na temat zasad naboru do wojska i rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP. Zwiedzający sporo czasu spędzali na spotkaniu z weteranem misji poza granicami kraju. Przygotowana została prezentacja multimedialna oraz wystawa pamiątek przywiezionych z rejonu misji.

Nie tylko sprzęt wojskowy interesował zwiedzających. Specjalnie w tych dniach została otwarta Sala Tradycji 10 Brygady Logistycznej, gdzie prezentowana jest historia, tradycje, sylwetka patrona i symbolika jednostki. Szczególne atrakcje przygotowane zostały przez instruktorów z Pionu Szkolenia 10 Brygady Logistycznej na placu treningów ogniowych. W tym miejscu zorganizowano naukę strzelania. Przy wykorzystaniu trenażerów, wykorzystywanych na co dzień przez żołnierzy, instruktorzy pokazywali jak należy posługiwać się bronią, uczyli celowania i techniki ściągania języka spustowego. Świeżą wiedzę szkoleni mogli od razu sprawdzić na przygotowanej osi strzelnicy, gdzie strzelano do tarczy za pomocą kulek z farbą.

W ramach Dni Otwartych Koszar zorganizowano również z Fundacją DKMS Dni Dawcy Szpiku. Przykład dał dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz, który jako jeden z pierwszych zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Dołączyli do niego żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz zwiedzający.

Dni Otwartych Koszar to jedyna okazja w roku, aby zwiedzić jednostkę wojskową, obejrzeć sprzęt i uzbrojenie. Mają one przybliżyć społeczeństwu specyfikę jednostki wojskowej, zapoznać zwiedzających z jej przeznaczeniem, zadaniami, a także dokonaniami żołnierzy. Dzięki bezpośrednim kontaktom budowane jest wzajemne zaufanie i zrozumienie dla trudnej profesji żołnierza zawodowego.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
 
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ostre strzelanie artylerzystów
Nowe maszyny w LAW
Kto zostawia ślady w sieci
Leopardy na Podkarpaciu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Unwanted Treaty
Volhynian Lion Hearts
Obrona bez polityki
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Trudna droga
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Klucz do dobrych relacji
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szwedzki baypass przed „Orką”
Gorące obrady NATO w Londynie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Razem się szkolą, razem walczą
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Dołącz do zawodowców
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Nowe laboratorium WAT
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
T-72 strzelają na poligonie
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kontenery dla Wisły
Holownik „Semko” stanął na wodzie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO