moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowe Dni Otwartych Koszar

Rekordowa liczba gości, wiele atrakcji i piękna pogoda sprawiły, że Dni Otwartych Koszar w 10 Brygadzie Logistycznej były w tym roku wyjątkowe.

Żołnierze po raz kolejny zaprosili mieszkańców Opolszczyzny do 10 Brygady Logistycznej. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania. W ciągu dwóch dni (25-26.04.) koszary odwiedziło ponad 4500 gości, to czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Do 10 Brygady Logistycznej przyjeżdżały zorganizowane grupy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym klas o profilach mundurowych. W ramach przedpołudniowego spaceru brygadę odwiedzały wielopokoleniowe rodziny z całego regionu, rezerwiści oraz rodziny żołnierzy służących w opolskich koszarach, które chciały zobaczyć czym tak naprawdę zajmują się ich najbliżsi.

Każdy z gości znalazł coś dla siebie, a najmłodszym zwiedzającym podobało się dosłownie wszystko. Żołnierze w tym roku przygotowali wiele atrakcji. Na placu manewrowym ustawiono samochody ciężarowe i specjalistyczne, cysterny do przewozu paliwa i wody, pojazdy z systemami samozaładowczymi, sanitarki, ruchome warsztaty, podnośniki widłowe, ale również Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak” i HMVW. Dodatkową atrakcją były samochody służb mundurowych: Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Ciekawostką były zabytkowe samochody z Muzeum i Uzbrojenia w Opolu przy Stowarzyszeniu 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, z budzącym największe zainteresowanie czołgiem T-55. W pobliskiej hali spedycji, w miejscu gdzie na co dzień przygotowywane jest mienie do transportu, można było zobaczyć współczesne oraz historyczne uzbrojenie i umundurowanie, wyposażenie indywidualne żołnierza i policjanta, a także sprzęt łączności. Tuż obok personel Grupy Zabezpieczenia Medycznego prowadził szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie metodą usta–usta.

REKLAMA

Dzień Otwartych Koszar, dzięki obecności specjalistów z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu, dał również możliwość zainteresowanym dowiedzieć się wszystkiego na temat zasad naboru do wojska i rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP. Zwiedzający sporo czasu spędzali na spotkaniu z weteranem misji poza granicami kraju. Przygotowana została prezentacja multimedialna oraz wystawa pamiątek przywiezionych z rejonu misji.

Nie tylko sprzęt wojskowy interesował zwiedzających. Specjalnie w tych dniach została otwarta Sala Tradycji 10 Brygady Logistycznej, gdzie prezentowana jest historia, tradycje, sylwetka patrona i symbolika jednostki. Szczególne atrakcje przygotowane zostały przez instruktorów z Pionu Szkolenia 10 Brygady Logistycznej na placu treningów ogniowych. W tym miejscu zorganizowano naukę strzelania. Przy wykorzystaniu trenażerów, wykorzystywanych na co dzień przez żołnierzy, instruktorzy pokazywali jak należy posługiwać się bronią, uczyli celowania i techniki ściągania języka spustowego. Świeżą wiedzę szkoleni mogli od razu sprawdzić na przygotowanej osi strzelnicy, gdzie strzelano do tarczy za pomocą kulek z farbą.

W ramach Dni Otwartych Koszar zorganizowano również z Fundacją DKMS Dni Dawcy Szpiku. Przykład dał dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz, który jako jeden z pierwszych zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Dołączyli do niego żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz zwiedzający.

Dni Otwartych Koszar to jedyna okazja w roku, aby zwiedzić jednostkę wojskową, obejrzeć sprzęt i uzbrojenie. Mają one przybliżyć społeczeństwu specyfikę jednostki wojskowej, zapoznać zwiedzających z jej przeznaczeniem, zadaniami, a także dokonaniami żołnierzy. Dzięki bezpośrednim kontaktom budowane jest wzajemne zaufanie i zrozumienie dla trudnej profesji żołnierza zawodowego.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Kierunek: misja
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Galicyjskie przesilenie
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Strzelnice dla terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Skok na głęboką wodę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wojskowy Hot450Challenge
Ukraiński kurs na Zachód
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Lato z czerwonym terrorem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Łączność: fundament operacji specjalnej
Kurs dla saperskich ekspertów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Chwała powstańcom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Hekatomba na Woli
Amerykanie odmładzają F-16
Laserowa artyleria US Army
Cud Piłsudskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Druga kadencja prezydenta Dudy
Not Contaminated With Routine
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Tak się zostaje prymusem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO