moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świdnik zaprasza na Air Festiwal

Podniebne show z udziałem Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, występy słynnych Biało-Czerwonych Iskier, formacji 3at3 czy Cellfast Flying Team – to tylko niektóre atrakcje Świdnik Air Festival. Lotniczy piknik odbędzie się 9 i 10 czerwca z udziałem najlepszych polskich pilotów. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy widzów.

Historia Świdnika jest ściśle związana z dziejami polskiego lotnictwa. W mieście od niemal 70 lat działają zakłady produkujące śmigłowce. Stąd też pomysł, by właśnie tu zorganizować pokazy lotnicze wpisujące się w kalendarz „100 imprez na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego”. – Świdnik od zawsze rozwijał się przy dźwiękach latających śmigłowców. Mieszkańcy pielęgnują pamięć o wielkich świdnickich lotnikach, ale również o setkach, a może nawet tysiącach osób, które mają wkład w rozwój Polskiego Lotnictwa Wojskowego – mówi Waldemar Jakson, burmistrz miasta, które jest organizatorem imprezy. – Świdnik Air Festival ma być wyrazem szacunku dla podniebnej historii i próbą przybliżenia jej szerokiemu gronu miłośników awiacji – dodaje Jakson.

Pierwsza edycja świdnickiej imprezy zaplanowana jest na 9 i 10 czerwca. Udział w pikniku potwierdzili już najlepsi polscy piloci. Widzowie będą mogli podziwiać m.in. akrobacje w wykonaniu Biało-Czerwonych Iskier, Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” czy formacji 3at3 i Cellfast Flying Team. Swoje umiejętności zaprezentuje również Artur Kielak, członek Akrobatycznej Kadry Narodowej i współtwórca pierwszego na świecie zespołu, w którego składzie są samolot akrobacyjny i bojowy samolot myśliwski MIG-29. W Świdniku pojawi się również najszybszy polski pilot Łukasz Czepiela. Pierwszy polski uczestnik Red Bull Air Race wystąpi w duecie z Marią Muś pilotującą śmigłowiec akrobacyjny. Natomiast Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica wykonają ewolucje na śmigłowcach CH-7.

REKLAMA

Na niebie zaprezentują się także śmigłowce produkowane w PZL-Świdnik, czyli Mi-2, SW4 i Sokół. Z kolei na wystawie statycznej atrakcją będą zabytkowe maszyny ze Świdnika: SM-1 i SM-2. Zresztą PZL-Świdnik włączył się w organizację Air Festivalu i część pokazów odbędzie się na terenie tego zakładu. – Mamy swój heliport, wieżę kontroli lotów, hangar i bazę techniczną, którą udostępnimy. Przy okazji zaprezentujemy też naszą historię oraz produkty – przyznaje Mieczysław Majewski, prezes PZL-Świdnik. – Wielu mieszkańców Świdnika pracowało bądź pracuje w naszej firmie, dlatego takie inicjatywy bardzo nam się podobają i mocno je wspieramy – dodaje.

Oprócz prezentacji śmigłowców, które od lat są wizytówką Świdnika, organizatorzy zamierzają również przypomnieć o tej części historii polskiego lotnictwa, która pisała się w mieście położonym na Lubelszczyźnie. – Planujemy uczczenie setnych urodzin gen. bryg. pil. Tadeusza Góry, pierwszego na świecie zdobywcy medalu Lilienthala (to najważniejsze odznaczenie szybownicze – przyp. PR), uczestnika bitwy o Anglię i mieszkańca Świdnika. Chcemy również przypomnieć o 80. rocznicy rozpoczęcia działalności Szkoły Pilotów im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Świdniku – wylicza Waldemar Jakson.

Podczas pikniku lotniczego będzie też można obejrzeć wystawy m.in. zabytkowych pojazdów oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych. Organizatorzy zadbają również o strefę zabaw dla dzieci i część gastronomiczną. – To pierwsza organizowana przez nas impreza lotnicza na tak wielką skalę i trudno oszacować, jak duże grono widzów uda nam się przyciągnąć. Liczymy jednak, że pogoda nie zawiedzie widzów, a widzowie nas. Dlatego przygotowujemy się do obsługi nawet 30 tys. osób dziennie – szacuje burmistrz Świdnika.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: UM w Świdniku

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
Polsko-amerykańska współpraca
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kierunek: misja
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Szarża „Hallerczyka”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Łączność: fundament operacji specjalnej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Cud Piłsudskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie znów w Drawsku
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Not Contaminated With Routine
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Chwała powstańcom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Dla odważnych i walecznych
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Strzelnice dla terytorialsów
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Tak się zostaje prymusem
Ukraiński kurs na Zachód
Chemicy do zadań specjalnych
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Trwała odporność terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO