moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większa flota Szkoły Orląt

Dwa śmigłowce i cztery samoloty chce kupić dęblińska Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych. Maszyny mają służyć do szkolenia podchorążych, trenować na nich mają piloci. – Obecnie trwa analiza złożonych w przetargach ofert. Sprawdzamy, czy spełniają wszystkie nasze wymagania – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy uczelni.

Uczelnia planuje kupno dwóch fabrycznie nowych śmigłowców z napędem tłokowym oraz czterech samolotów z silnikiem tłokowym. Kwota maksymalna, jaką uczelnia może zapłacić za śmigłowce, wynosi 6 mln zł, w przypadku samolotów zaś – 11 mln 290 tys. zł. – To niezbędne zakupy. Szkolimy przecież przyszłych pilotów wojskowych, a z roku na rok kandydatów jest coraz więcej. Inwestycja w sprzęt zaprocentuje, bo przełoży się na jakość szkolenia – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy Szkoły Orląt.

Dwa przetargi na statki powietrzne zostały ogłoszone w kwietniu. W pierwszej połowie maja minął termin składania ofert. Obecnie przedstawiciele uczelni analizują złożone propozycje. Dostawy śmigłowców zaproponowały dwie firmy: BRJ sp. z o.o. oraz JB Investments sp. z o.o. W przypadku samolotów zgłosił się jeden oferent – JB Investments. – Postawiliśmy konkretne wymagania techniczne, dotyczące na przykład konstrukcji maszyny, wyposażenia pokładowego i kabiny załogi. Teraz musimy sprawdzić, czy złożone oferty spełniają wszystkie nasze warunki. Liczy się też cena oraz gwarancje, jakie na maszyny udzielą oferenci – mówi ppłk Wojtyś. Jeśli uczelnia zdecyduje się na zakup maszyn, trafią one do Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego WSOSP. Termin ich dostarczenia to koniec listopada tego roku.

Jakie wymagania?

Samoloty, które chce kupić Szkoła Orląt, muszą być wyprodukowane w 2017 roku lub później, a nalot nie może być większy niż 70 godzin. W kabinie potrzebne są co najmniej cztery miejsca. Jeśli chodzi o układ i konstrukcję, uczelni zależy, by były to jednopłaty o podwoziu trójpodporowym, dzięki któremu będzie możliwa eksploatacja maszyn z lotnisk utwardzonych oraz trawiastych.

Samoloty muszą mieć certyfikat dopuszczający do lotów VFR (Visual Flight Rules – loty z widocznością ziemi) oraz lotów IFR (Instrumental Flight Rules – lot wykonywany według wskazań przyrządów) w dzień i w nocy. Wymagania co do wyposażenia pokładowego obejmują m.in. zintegrowane urządzenie komunikacyjno-nawigacyjne (w tym odbiornik nawigacji satelitarnej GNSS, radiostacja pokładowa VHF), elektroniczne zobrazowanie map podejścia (Jeppesen Electronic Charts), a także dwa wyświetlacze na tablicy przyrządów: nawigacyjny i podstawowy – do zobrazowania położenia przestrzennego, prędkości, wysokości lotu oraz sytuacji horyzontalnej. Niezbędny jest też autopilot oraz dwa systemy – antykolizyjny TAS oraz ten służący do informowania o wyładowaniach atmosferycznych.

W przypadku śmigłowców wymagania są podobne. Jednak nalot nie może być większy niż 50 godzin, a w kabinie muszą znajdować się minimum trzy fotele. Wiropłat musi być fabrycznie nowy (data produkcji nie starsza niż 2017 rok), z certyfikatem dopuszczającym do lotów VFR.

Poza kupnem maszyn uczelnia zamierza też wynająć trzy dwumiejscowe śmigłowce tłokowe. Zgodnie z ogłoszonym przetargiem dzierżawa ma objąć okres trzech miesięcy – od 15 lipca do 15 października 2018 roku. Jak przyznają przedstawiciele uczelni, śmigłowce są niezbędne ze względu na zaplanowaną liczbę godzin nalotu, jaką ma w tym czasie wykonać Akademickie Centrum. Loty wynajętymi maszynami będą wykonywane z Dęblina i Nowego Miasta nad Pilicą, z możliwością lądowania na innych lotniskach i lądowiskach na terenie kraju. Na oferty Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych czeka do 27 czerwca.

Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego WSOSP jest wyposażone w sumie w 23 maszyny. To m.in. Diamondy DA20 i DA-42, Zliny143LS, 242L i 526 oraz lekkie śmigłowce G-2 Cabri.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Damian Figaj

dodaj komentarz

komentarze


Certyfikacja na „Tarczowni”
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Beagle dla Polaków
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nabór na wojskowe studia trwa
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Sukcesy sportowców w mundurach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Kwarantanna na WAT
Arsenał Iranu
Sześć dekad pod wirnikiem
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi medycy w gotowości
Miliony ofiar hiszpanki
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Więcej wojska do walki z pandemią
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Kremlowska gra
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Cichociemny patronem 14 BOT
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Rakiety w celu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Studia on-line w Szkole Orląt
Obradowała Rada Gabinetowa
Trzy cele na ścieżce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nissany zastąpią Honkery
Poprad w kolejnej jednostce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Iran uderza w USA
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Testy radarów dla Wisły
Terytorialsi nie stracą dodatku
Saperzy w walce z Covid-19
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Zryw kościuszkowski
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poprady i Pilica z interrogatorami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koronawirus na wojskowej uczelni
Medycy WOT kontra COVID-19
Dwa oblicza agenta wywiadu
Dowodzę najlepszymi
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Gwiezdne wojny” Reagana
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO