moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykański desant z „Krakowa”

Żołnierze US Army będą desantować się z pokładu ORP „Kraków”, używając polskich transporterów pływających PTS-M. Operacje zostaną przeprowadzone w okolicach Kłajpedy i Ustki. To element międzynarodowych ćwiczeń „Baltops 2018”, które właśnie się rozpoczęły na Litwie.  Po raz pierwszy w historii manewrów z okrętów mają desantować się należące do US Army czołgi Abrams.

„Baltops” to największe i o najdłuższej tradycji ćwiczenia NATO organizowane na Bałtyku. Ich historia sięga 1972 roku. Tegoroczna edycja właśnie się rozpoczęła w litewskiej Kłajpedzie. Bierze w niej udział blisko 40 okrętów, a także kilkadziesiąt śmigłowców i samolotów. Reprezentują 14 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Szwecję. W sumie w manewry zaangażowanych jest prawie 4 tys. żołnierzy. Wśród nich także Polacy.

Do Kłajpedy zostały skierowane cztery trałowce: ORP „Dąbie”, ORP „Wicko”, ORP „Wdzydze” i ORP „Gopło” oraz okręt transportowo-minowy ORP „Kraków” z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Wyruszył tam również pododdział z Brzegowej Grupy Ratowniczej, która należy do 3 Flotylli Okrętów. Polscy marynarze zameldowali się na Litwie pod koniec ubiegłego tygodnia. W niedzielę rano, po dwudniowej fazie portowej, okręty opuściły Kłajpedę i rozpoczęły działania na Bałtyku. – Zostaliśmy podzieleni na zespoły składające się z okrętów o tym samym przeznaczeniu. My będziemy bezpośrednio współpracować z jednostkami przeciwminowymi z krajów bałtyckich oraz Niemiec – tłumaczy kpt. mar. Marcin Mortka, dowódca ORP „Wdzydze”. Trałowce i niszczyciele min przeszukają akweny w południowej części Bałtyku. Ich załogi będą musiały odnaleźć i wybrać różne rodzaje min ćwiczebnych i tym samym utorować drogę okrętom bojowym. – Wykonywanie swoich zadań rozpoczniemy jeszcze na wodach terytorialnych Litwy. Potem okręty biorące udział w ćwiczeniach będą przemieszczały się na zachód. Od fazy zgrywającej poszczególne jednostki i załogi przejdziemy już do realizowania właściwego scenariusza – zapowiada kpt. mar. Mortka. Nastąpi to między innymi w okolicach polskiego wybrzeża i Bornholmu.

Wśród najważniejszych przedsięwzięć „Baltopsu” znajdą się dwie operacje desantowe. Pierwsza zostanie przeprowadzona w okolicach Kłajpedy, zaraz na początku fazy morskiej ćwiczeń. Kolejna – na poligonie w okolicach Ustki. W obu weźmie udział polski okręt transportowo-minowy ORP „Kraków”. Dla jego załogi ćwiczenia rozpoczęły się właściwie tuż po opuszczeniu portu w macierzystym Świnoujściu. – Mamy na pokładzie dwa transportery pływające PTS-M należące do 8 Batalionu Saperów. Po drodze na Litwę zawiniemy na chwilę do Gdyni, skąd zabierzemy kolejne dwa tego typu pojazdy, tym razem należące do saperów z 43 Batalionu – relacjonował kpt. mar. Paweł Żal, dowódca ORP „Kraków”. W gdyńskim porcie na okręt weszli też marynarze z Brzegowej Grupy Ratowniczej wraz z przenośną komorą dekompresyjną i – co ciekawe – pluton rumuńskich żołnierzy. Ze swojego kraju wylecieli samolotem transportowym, który wylądował na wojskowym lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Stamtąd Rumuni pojechali do portu i na pokładzie polskiego okrętu zostali przerzuceni na Litwę. – Oni również wezmą udział w „Baltopsie”, ale w Kłajpedzie nasza współpraca się kończy. Rumuni zejdą z pokładu, a zastąpi ich 42 Amerykanów – tłumaczył kpt. mar. Żal. I to właśnie oni będą desantować się z pokładu ORP „Kraków” podczas ćwiczebnych operacji na Litwie i w Ustce. Pomogą im w tym polskie PTS-M-y. – W czasie „Baltopsu” będziemy też bezpośrednio współpracować z dwoma okrętami z USA: jednostką dowodzenia USS „Mount Whitney” oraz okrętem desantowym USS „Oak Hill” – zaznacza kpt. mar. Żal. Oddziały desantowe mają używać m.in. amfibii AAV-7 oraz poduszkowców LCAC. Po raz pierwszy w historii ćwiczeń „Baltops” z okrętów mają się desantować należące do US Army czołgi Abrams. W Polsce wybrzeża będą bronili żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Ćwiczenia potrwają do 16 czerwca. Zakończą się tradycyjnie w niemieckiej Kilonii.

„Baltops” to nie jedyne manewry, które w weekend rozpoczęły się na tzw. wschodniej flance NATO. W niedzielę na lądowych poligonach krajów bałtyckich i północnej Polski ruszyły ćwiczenia „Saber Strike 2018”. Bierze w nim udział 10 tysięcy żołnierzy z 22 państw. Najliczniej reprezentowani są Amerykanie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze


„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
 
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
We Are All Darfur
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Ostatni samochód Marszałka
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Powstanie bez sukcesu
Defense Without Politics
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Mobilne moździerze dla armii
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kajak idealny dla komandosa
Stepping out of the Shadow
Network Intelligence
Dobry rok PGZ
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Podoficer po nowemu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Polsko-łotewska „Zima”
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Beagle dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Amerykanie modernizują polskie poligony
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Iran uderza w USA
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Bohaterskie Orlęta
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Dragoni na poligonie
To nie mogło się udać, ale…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO