moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pułaski” szykuje się do ćwiczeń w Wielkiej Brytanii

Załoga fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” przygotowuje się do strzelania rakietowego przy użyciu pocisku Standard SM-1MR. Zostanie ono przeprowadzone pod koniec lata na jednym z poligonów w Wielkiej Brytanii i będzie stanowiło test dla okrętu po zakończonym remoncie oraz modernizacji.

Kmdr por. Paweł Werner, dowódca ORP „Pułaski”, o planowanym teście mówi niewiele. – Duża część informacji związanych z użyciem rakiet jest niejawna – tłumaczy. Przyznaje jednak, że tego typu sprawdzianu nie można przeprowadzić na Bałtyku. – Kluczową kwestią jest wielkość poligonów – podkreśla. Służąca do zwalczania celów powietrznych SM-1MR ma zasięg do 46 km i osiąga prędkość około 2,5 tysiąca km/h. Dlatego też załoga fregaty przygotowuje się do testów na jednym z poligonów u wybrzeży Wielkiej Brytanii. – Zakładamy, że odbędzie się on pod koniec sierpnia. Załoga przeprowadzi nie tylko strzelanie rakietowe, ale też artyleryjskie przy użyciu 76-milimetrowej armaty Mk-75. Celem będą bezzałogowe statki powietrzne typu Banshee Whirlwind – informuje kmdr por. Czesław Cichy, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W tej chwili Inspektorat Marynarki Wojennej DGRSZ uzgadnia ze stroną brytyjską szczegóły przedsięwzięcia. – Dla marynarzy z ORP „Pułaski” będzie to z pewnością ciekawe doświadczenie. Polskie fregaty typu Oliver Hazard Perry nigdy wcześniej nie prowadzały strzelania z użyciem rakiety Standard – podkreśla kmdr por. Cichy.

Przedsięwzięcie to test po zakończonej naprawie dokowej, wymianie okrętowych systemów oraz przeprowadzonych modyfikacjach, które obejmują współdziałanie sensorów i efektorów. Do pierwszej kategorii zalicza się choćby system kierowania uzbrojeniem czy stację radiolokacyjną obserwacji powietrznej, do drugiej zaś między innymi wyrzutnię wspomnianych rakiet SM-1MR.

Remont fregaty rozpoczął się kilka lat temu. Jego zakres regulowała umowa z 2013 roku, zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i amerykańskim producentem. Zakres prac obejmował elementy uzbrojenia, system rozpoznania radioelektronicznego czy stację podkilową. Szczegóły remontu i modernizacji objęte są jednak tajemnicą.

ORP „Gen. K. Pułaski” to jedna z dwóch fregat klasy Oliver Hazard Perry, które służą w polskiej marynarce. Biało-czerwona bandera po raz pierwszy załopotała nad nim w 2000 roku. Wcześniej jednostka przez 20 lat służyła w US Navy. „Pułaski” jest uzbrojony w wyrzutnię Mk 13, przystosowaną do odpalania rakiet Standard i pocisków przeciwokrętowych Harpoon, armatę OTO Melara kalibru 76 mm, sześciolufowe działko Vulcan Mk 15, które służy do zwalczania rakiet przeciwokrętowych, nisko lecących samolotów i śmigłowców, dwie podwójne wyrzutnie Mk 32 wystrzeliwujące torpedy MU-90 Impact, a także sześć wielkokalibrowych karabinów maszynowych 12,7 mm. Okręt został też przystosowany do współpracy ze śmigłowcami morskimi SH-2G. Jego załoga liczy przeszło 200 osób.

W ciągu kilkunastu lat służby w 3 Flotylli Okrętów ORP „Pułaski” zaliczył dziesiątki międzynarodowych ćwiczeń, wchodził w skład natowskiego zespołu okrętów SNMG-1, wziął też udział w antyterrorystycznej operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Na początku tego roku reprezentował Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń TG-18, między innymi poszukując okrętów podwodnych w norweskich fiordach.

Tymczasem polska marynarka nie pierwszy raz skorzysta z zagranicznych poligonów, by przeprowadzić ćwiczenia artyleryjskie i rakietowe. Wiosną 2016 roku pierwsze w historii strzelanie pociskami manewrującymi Naval Strike Missile przeprowadzili w Norwegii żołnierze Morskiej Jednostki Rakietowej. W ćwiczeniach wzięły też udział samolot Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1528276860
ćwiczą stary sprawdzony rozkaz : "Plan Peking "
DB-3F-9C-53
~boss rez
1528215540
pierwsze i pewnie ..ostatnie pod bialo czerwona bandera a nie ma jak nasze byle KTR pr 205 osy morki nawet 3 rakiety p15u strzelalem w roku
71-E6-4C-16
~Edek
1528172340
I tym strzałem zrujnuje budżet marynarki
22-91-ED-0B

Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
 
Arsenał Iranu
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Podoficer po nowemu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Bohaterskie Orlęta
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Defense Without Politics
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Powstanie bez sukcesu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Mobilne moździerze dla armii
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Dragoni na poligonie
Amerykanie modernizują polskie poligony
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stepping out of the Shadow
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Network Intelligence
To nie mogło się udać, ale…
We Are All Darfur
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
They Train Together, They Fight Together
Dobry rok PGZ
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Beagle dla żołnierzy?
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Ostatni samochód Marszałka
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Polsko-łotewska „Zima”
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO