moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LOT Szkoły Orląt

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych i PLL LOT podpisały porozumienie o współpracy. Umowa zakłada m.in. stworzenie studiów dualnych i ma umożliwić łatwiejsze podjęcie pracy w strukturach narodowego przewoźnika. W trakcie studiów zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Dęblinie, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT.

– To nie jest przypadek, że prezes Polskich Linii Lotniczych LOT gości w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych – powiedział tuż po podpisaniu porozumienia gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – Nasza szkoła kształci pilotów i specjalistów na potrzeby sił powietrznych i szeroko rozumianej armii, ale przygotowuje również kadry na potrzeby gospodarki narodowej i lotnictwa – dodał rektor WSOSP w Dęblinie.

Porozumienie zakłada współpracę przy organizacji praktyk zawodowych dla studentów WSOSP, wymianę doświadczeń oraz prace badawczo-naukowe. Głównym efektem umowy ma być jednak wprowadzenie kształcenia praktycznego na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, umożliwiającego uzyskanie prawa do wykonywania zawodu mechanika lotniczego, oraz utworzenie od roku akademickiego 2020/2021 studiów dualnych. – W ich trakcie zajęcia teoretyczne będą odbywały się w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, a część praktyczna realizowana będzie w PLL LOT – wyjaśnił gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk.

REKLAMA

– Ujednolicając pewne zagadnienia dotyczące szkolenia, będziemy w stanie ułatwić osobom, które ukończą studia cywilne, bezproblemowe i płynne wejście w struktury LOT – dodał Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT.

Prezes narodowej linii lotniczej zaznaczył, że współpraca LOT z WSOSP rozpocznie się natychmiast. – Zaczynamy tworzyć wspólny program szkolenia. Mamy ekspertów i zespół roboczy – zapewnił Rafał Milczarski, podkreślając, że współpraca ze Szkołą Orląt jest decyzją naturalną. – Dęblińska placówka nie szkoli tylko pilotów wojskowych, ma też specjalizację cywilną. A potrzeby kadrowe spółki są obecnie bardzo duże, do końca 2019 roku LOT będzie zmuszony zatrudnić ponad 300 pilotów. W umowie nie ma zawartych żadnych gwarancji dotyczących liczby studentów, którzy zasilą LOT, natomiast zależy nam, by możliwie najwięcej osób ze Szkoły Orląt trafiało do nas. Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, a jest nawet pożądane, żeby dla pilotów wojskowych przechodzących na wojskową emeryturę naturalnym krokiem był rozwój kariery w LOT – dodał Rafał Milczarski.

Sygnatariusze porozumienia jednocześnie zachęcali pasjonatów lotnictwa do podjęcia studiów w dęblińskiej uczelni. – Rekrutacja na ten rok akademicki została zamknięta, ale czekamy na kandydatów w następnych latach. Zapraszamy wszystkich młodych i ambitnych ludzi, dla których lotnictwo jest na razie pasją, a może się stać sensem życia – powiedział gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk. – W perspektywie ostatnich dwóch lat nastąpił wzrost o 100%, jeśli chodzi o szkolenie wojskowe. Do tej pory mieliśmy 60 osób na roku, w tej chwili mamy 120 – dodał rektor WSOSP w Dęblinie. Z kolei prezes zarządu PLL LOT podkreślił: –Lotnictwo jest ekscytujące. Ta branża będzie się rozwijać w Polsce bardzo dynamicznie. Trzeba poświęcić czas, zaangażowanie, wyrzec się pewnych rzeczy, by realizować dość wymagający program studiów, a potem szkolenia, ale naprawdę warto – zwrócił się do kandydatów na lotników Rafał Milczarski.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych to jedna z trzech najstarszych uczelni lotniczych na świecie. Kształci studentów wojskowych i cywilnych. Szkoła Orląt oferuje studia na dwóch wydziałach: Lotnictwa oraz Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, w tym na pięciu kierunkach: lotnictwa i kosmonautyki, nawigacji, bezpieczeństwa narodowego, logistyki oraz transportu.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały utworzone w końcu 1928 roku i są obecnie jednym z najstarszych czynnych przewoźników na świecie. Udziałowcami spółki jest Skarb Państwa (99,856% akcji) oraz TFS Silesia (0,144% akcji). Narodowy przewoźnik zatrudnia blisko 3 tys. pracowników. W 2017 roku PLL LOT obsłużyły blisko 7 mln pasażerów.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WSOSP, Uczelniany Klub Fotograficzny WSOSP

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Trwała odporność terytorialsów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Not Contaminated With Routine
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Tak się zostaje prymusem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Strzelnice dla terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Amerykanie znów w Drawsku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chemicy do zadań specjalnych
Cud Piłsudskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Skok na głęboką wodę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Dla odważnych i walecznych
Szarża „Hallerczyka”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO