moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą

W Nowym Mieście nad Pilicą powstaną ośrodki szkolenia WOT oraz szkolenia lotniczego podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a także koszary 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W sobotę szef MON podczas pobytu w Nowym Mieście nad Pilicą wziął udział w prezentacji praktycznego współdziałania Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi, która odbyła się na dawnym lotnisku wojskowym. Minister zapoznał się także z prezentacją planowanego miejsca lokalizacji Ośrodka Szkolenia WOT, siedziby batalionu lekkiej piechoty oraz Zamiejscowego Ośrodka Szkolenia Lotniczego, które powstaną w Nowym Mieście na Pilicą. W spotkaniu, które połączone było z piknikiem wojskowym uczestniczył także marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.

- Wojsko po 18 latach wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą. To nie tylko ważne wydarzenie dla tego miasta, ale także dla wojska polskiego - powiedział minister. - To jest kwintesencja obrony naszego kraju. Wojska operacyjne będą wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, które doskonale znają dane miejsce i są bardzo mocno związane z lokalną społecznością - stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MON. Minister dodał, że potrzebne jest miejsce, by ćwiczyć takie współdziałanie. Dlatego - jak zapowiedział - na lotnisku w Nowym Mieście powstanie jeden z kilku ośrodków szkoleniowych WOT.

Planowany Ośrodek Szkolenia WOT, będzie częścią Centrum Szkolenia WOT, a jego otwarcie planowane jest w najbliższych latach. Głównym zadaniem ośrodka będzie realizacja szkoleń i kursów, które umożliwią współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Siłami Powietrznymi i Wojskami Specjalnymi. W szczególności kursy organizacji i zabezpieczenia: lądowisk dla desantów, zrzutowisk zapatrzenia a także organizacji przygodnych lądowisk dla statków powietrznych.

Kolejnym elementem infrastruktury WOT planowanym do rozmieszczenia w Nowym Mieście nad Pilicą będą koszary 61 batalionu lekkiej piechoty, który obecnie jest formowany w Grójcu. Przeniesienie pododdziału nastąpi po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych.

Dodatkowymi inwestycjami będzie budowa strzelnicy, ośrodka szkolenia walki w terenie zurbanizowanym, hali sportowej, taktycznych torów przeszkód i budynków koszarowych. Docelowo w ośrodku planuje się szkolenie ponad 6 000 żołnierzy w skali roku.

Na potrzeby podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Nowym Mieście nad Pilicą powstanie Zamiejscowy Ośrodek Szkolenia Lotniczego. Będzie on realizował szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca. Już dziś część lotniskowa kompleksu jest wykorzystywana na potrzeby tego szkolenia.

***

Do 2000 roku tereny wraz z lotniskiem w Nowym Mieście nad Pilicą były wykorzystywane przez wojsko. Funkcjonował tu 47 Szkolny Pułk Śmigłowców. W wyniku restrukturyzacji armii jednostka została rozwiązana. Teraz, przy okazji budowy Wojsk Obrony Terytorialnej resort obrony podejmuje działania, których celem jest powrót wojska do regionu.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
For the Right Cause
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Obradowała Rada Gabinetowa
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Defense Without Politics
Czerwoni w odwrocie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
O Patriotach na WAT
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
They Train Together, They Fight Together
Ważka bliżej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Stulatka hydrografia
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Podziemna potęga
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Szturmani na Lipie
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Double Eagle po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Symulatory strzelań Rosomaków
Nauka zimowego pływania
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO