moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podoficerska wiedza i doświadczenie na Saber Strike-18

Nie uczestniczymy w ćwiczeniu Saber Strike-18 tylko po to, aby wykonać postawione zadania, ale przede wszystkim, by być inspiracją dla podoficerów i szeregowych młodszych służbą. Ogromnie zależy nam, by w trakcie tak dużego, międzynarodowego ćwiczenia udowodnić wszechstronną wiedzę i doświadczenie podoficerów – podkreślił starszy podoficer Dowództwa 12 Brygady Zmechanizowanej st. chor. sztab. Tomasz Fudali.

Podczas międzynarodowych manewrów pod kryptonimem Saber Strike-18, rozgrywanych m. in. na obiektach szkoleniowych poligonu drawskiego, jedną z kluczowych ról odgrywają podoficerowie ćwiczących jednostek wojskowych. Nie ma w tym cienia wątpliwości, że ich bogata wiedza oraz wieloletnie doświadczenie stanowią ogromną wartość, dzięki której wykonywanie skomplikowanych zadań nie stanowi większego problemu.

Wysoki poziom zdyscyplinowania, ogromna motywacja do działania, a także profesjonalizm buduje się długofalowo, ale z biegiem czasu przynosi to ogromną skuteczność w działaniu. Takiego zdania jest choćby starszy podoficer Dowództwa 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej st. chor. sztab. Andrzej Woltmann, który w codziennej współpracy z podoficerami „Dwunastki” nie skupia się wyłącznie na szeroko pojętym szkoleniu. - W dzisiejszych, skomplikowanych operacjach dobrze zmotywowani oraz wyszkoleni podoficerowie, którzy motywują swoich podwładnych przez przykład osobisty, stanowią kluczowy element nowoczesnych sił zbrojnych. Tacy są właśnie podoficerowie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy rozumieją i stosują zasady Mission Command, pamiętając jednocześnie o najwyższych wartościach Sił Zbrojnych RP – zaznaczył chorąży Woltmann.

REKLAMA

Każdy dzień ćwiczenia SbS-18 jest naszpikowany rozmaitymi zadaniami, które należy zrealizować podczas współdziałania różnych pododdziałów sojuszników. Jedne są łatwiejsze, inne natomiast stanowią swego rodzaju wyzwanie dla żołnierzy. Dzięki wysokiemu zaangażowaniu radzą sobie z nimi bardzo dobrze.

Profesjonalizm podoficerów doceniany jest nie tylko przez przełożonych, ale również przez społeczność lokalną. Dowodem tego jest bardzo pozytywna reakcja społeczeństwa na przemieszczenie 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Szczecina na wschód Polski. Mieszkańcy wschodnich miejscowości pozdrawiali „Błękitnych” żołnierzy, ale również chętnie rozmawiali z nimi przy każdej możliwej okazji. - Podczas przemieszczenia mieliśmy możliwość spędzenia trochę czasu w Morągu, gdzie 12 Brygada Zmechanizowana zorganizowała pokaz sprzętu, który cieszył się dużą popularnością, a rozmowy ze społecznością lokalną nie miały końca. Za tak fantastyczną atmosferę dziękujemy im ogromnie – podkreślił chorąży Fudali, który z żołnierzami „Błękitnej Brygady odwiedził również trzy szkoły, by wśród młodzieży krzewić postawy patriotyczne.

Pododdziały uczestniczące w ćwiczeniu zakończyły część taktyczną, jednak nie oznacza to końca współpracy. Przed żołnierzami jest jeszcze wiele zadań do zrealizowania w sojuszniczym środowisku, zanim wszyscy wrócą do macierzystych garnizonów. Dotychczasową międzynarodową współpracę żołnierzy podsumował chor. Woltmann: – Każdy pomysł jest dobry i nad każdym trzeba się zastanowić. Inwencja podoficerów 12 Dywizji jest ogromna, dlatego wspólne wykonywanie zadań w środowisku międzynarodowym nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik do Auschwitz
 
Laserowa artyleria US Army
Sonary dla śmigłowców ZOP
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Polsko-amerykańska współpraca
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
16 Dywizja najlepsza!
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kraby kontra okręt
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zaplecze dla Rosomaków
Druga kariera byłych żołnierzy
Wesprzyj kombatantów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
„Kaper” przeciw terrorystom
Marynarski Katyń
Polak z Medalem NATO
Wybuchowa edukacja
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Mordercza obrona Warszawy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Ukraiński kurs na Zachód
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Nowe sanitarki dla wojska
Ogień w natarciu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Święto terytorialsów
Medycy po unitarce
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Aviation Detachment” w Łasku
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Dodatki dla specjalsów po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO