moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkoła Leopardów

Ośrodek Szkolenia Leopard powstał 11 lat temu w Świętoszowie, przy 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. – Jesteśmy największym i najnowocześniejszym pancernym ośrodkiem szkoleniowym w armii dla załóg czołgów z rodziny Leopard. Mamy aspiracje być jedną z ważniejszych tego typu placówek w Europie – mówi mjr Marcin Wdowiak, komendant Ośrodka Szkolenia Leopard. 

Ośrodek Leopard powstał w 2007 roku, pięć lat po tym, gdy do 10 Brygady Kawalerii Pancernej trafiły pierwsze czołgi tego typu.

Mjr Marcin Wdowiak: Wcześniej członkowie załóg Leopardów 2A4 wyjeżdżali na specjalistyczne kursy do Niemiec. Wiadomo jednak, że szkolenie oraz doskonalenie załóg czołgów to proces ciągły. Zapadła więc decyzja, aby taki ośrodek szkoleniowy powstał przy brygadzie. Chodziło o stałą dostępność urządzeń treningowych, ciągłość szkolenia oraz rezygnację z długich i kosztownych wyjazdów na delegacje za zachodnią granicę. W długofalowych planach modernizacji armii ujęty był zakup kolejnych czołgów tego typu. Potrzeba utworzenia w kraju takiego centrum szkoleniowego stała się więc bardzo zasadna.

REKLAMA

Kogo szkolicie?

Szkolimy członków załóg Leopardów wszystkich specjalności. Dowódców czołgów, działonowych, kierowców i ładowniczych. Oprócz nich w kursach specjalistycznych uczestniczą specjaliści zabezpieczenia technicznego tego sprzętu – mechanicy i kierowcy Bergepanzów. Oprócz tego przygotowujemy ludzi, którzy zajmują się naprawami zarówno czołgów Leopard 2A4, jak i 2A5. W tym specjalistów uzbrojenia oraz kierowców i mechaników sprzętu towarzyszącego, czyli transporterów opancerzonych M113 i wozów dowodzenia M570.

Każdego roku dla załóg czołgów organizujemy cztery dziewięciotygodniowe kursy. W ich trakcie uczymy żołnierzy od podstaw aż do uzyskania przez nich certyfikatów i uprawnień w danej specjalności. W każdym kursie uczestniczą żołnierze w liczbie zbliżonej do składu jednej kompanii czołgów. Można więc powiedzieć, że rocznie szkolimy tylu czołgistów, ilu pełni służbę w jednym batalionie.

Oprócz tego, w naszym ośrodku szkolą się podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych, kierunku pancernego. Przyszli oficerowie – dowódcy plutonów czołgów, zanim zaczną dowodzić, poznają u nas specyfikę służby na każdym stanowisku w załodze.

Szkolicie także cywili...

Na kursy specjalistyczne przyjeżdżają do nas pracownicy resortu obrony narodowej – mechanicy z warsztatów logistycznych, w których remontowane są czołgi Leopard.

Aby dobrze nauczać, potrzebna jest nowoczesna baza sprzętowa...

Dysponujemy trzema czołgami Leopard 2A5 i sześcioma czołgami w wersji 2A4. Posiadamy dwa specjalne Leopardy NJ do nauki jazdy, które są bez wieży, ale z kabiną instruktora. Na wyposażeniu mamy także dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer.

Inną grupą sprzętu szkoleniowego są symulatory. Mamy trzy symulatory AGPT, które są kompleksowymi symulatorami taktyczno-ogniowymi przeznaczonymi do szkolenia bojowego plutonu czołgów. Wykorzystujemy je do szkolenia zespołowego pododdziałów, a także pojedynczych załóg. Do szkolenia indywidualnego dowódców wozów, działonowych i ładowniczych wykorzystujemy trenażery ASPT, AAT i wspomniane AGPT.

Mówimy o symulatorach i trenażerach dedykowanych czołgom Leopard 2A4. A co z załogami czołgów w wersji 2A5?

Jeżeli chodzi o trenażer ASPT przeznaczony do treningu ogniowego dla działonowych i dowódców czołgów, szkolą się w nich także osoby funkcyjne z Leopardów 2A5. Zasada wykrywania, rozpoznawania i identyfikowania celów, określania ich ważności, wyboru broni i typu amunicji oraz przygotowania do otwarcia i prowadzenia ognia w różnych warunkach widoczności w jednym i drugim wozie jest bowiem prawie ta sama. Co do innych trenażerów są dedykowane ściśle czołgom 2A4. Jednak gdy dobrze wyszkoli się specjalistę na ten typ maszyny, późniejsze doszkalanie na inną wersję czołgu nie jest już tak czasochłonne i trudne.

Od przyszłego roku chcemy szkolić załogi nie tylko w zakresie zajmowanego stanowiska w załodze. W ostatniej fazie kursów także działań taktycznych na symulatorach i realnie w terenie w składzie plutonów.

A co ze szkoleniem załóg na Leopardy 2A4 w wersji PL, które już w tym roku po modernizacji zaczną trafiać do brygady?

Nasz ośrodek również czekają zmiany. Część symulatorów przekazujemy do  modernizacji. Po zmianach będą zawierały funkcje, które posiadają czołgi 2A5 i 2 PL. Po tej modernizacji będziemy mogli szkolić załogi na wszystkie trzy typy wozów. W związku z tym nie ma sensu pozyskiwać z Niemiec nowych symulatorów na czołgi 2A5, bo nasze po modernizacji będą zawierały w sobie wszystkie potrzebne do szkolenia funkcje.

Niedługo otrzymamy także nowy trenażer kierowcy czołgu Leopard. Będzie to symulator najnowszej generacji. To platforma ruchoma, więc kierowca, trenując jazdę, będzie odczuwał wszystkie ruchy i przechyły maszyny, jakby naprawdę jechał w terenie. Dzięki temu uczestnicy kursów – kierowcy obu typów wozów – będą mogli przygotować się do służby na tym stanowisku lepiej niż dotąd.

Równocześnie z modernizacją symulatorów na kursy specjalistyczne wyjadą nasi instruktorzy. Wiedzę, którą zdobędą u wykonawcy modernizacji wykorzystają później, szkoląc uczestników kursów.

To nie wszystkie plany modernizacyjne i rozwojowe ośrodka?

Naszym dążeniem jest, aby szkolić załogi na podobnym poziomie jak Duńczycy, Norwegowie czy Finowie. Chcemy, by zmodernizowane symulatory zostały sprzęgnięte w jeden system, aby można było prowadzić u nas ćwiczenia całego batalionu. Mało tego – by podczas takiego szkolenia oficer dowodzący batalionem czołgów lub dowódcy jego kompanii w razie potrzeby mogli angażować na swoje potrzeby wsparcie powietrzne, artyleryjskie lub pododdziałów inżynieryjnych.

Bazę lokalową dla zmodernizowanego sprzętu już posiadacie…

W 2017 roku oddaliśmy do użytku nową halę, która trzykrotnie powiększyła kubaturę ośrodka. Dzięki temu zmodernizowane symulatory i trenażery trafią w dobre miejsce.

Podobno w planach są kolejne inwestycje?

Mam nadzieję, że dosyć szybko uda nam się zbudować ośrodek szkolenia podwodnego. Mam już plany takiego obiektu i wymagania techniczne, jakie powinien spełniać. Jestem po wstępnych rozmowach z dowódcą brygady. Teraz chodzi tylko o uzyskanie akceptacji przełożonych i uzyskanie środków finansowych. Na terenie tego ośrodka będą dwa zasadnicze miejsca nauczania. Jeden to basen z makietą Leoparda, w którym członkowie załóg będą się uczyli ewakuacji z zatopionego czołgu. Obecnie na takie szkolenie wszystkie nasze załogi wyjeżdżają do ośrodka w Czarnem.

Drugim miejscem będzie specjalny kanał wypełniony wodą, w którym podczas kursów załogi będą trenowały pokonywanie przeszkody wodnej po dnie. Taki kanał będzie miał około 20 m długości i do 4 m głębokości.

Mimo że szkolenia podwodnego jeszcze nie prowadzicie, był Pan niedawno z instruktorami na terenie ośrodka szkolenia wodnego Biała Góra nad Odrą. Wprowadziliście tam pod wodę jeden z czołgów 2A5. Czemu miała służyć ta próba?

Czołgi Leopard 2A5, które są w polskiej armii nie forsowały dotąd przeszkód wodnych po dnie. Maszyny tego typu trochę różnią się konstrukcyjnie od Leopardów 2A4 i inaczej przebiega w nich proces przygotowania czołgu do pokonania przeszkody wodnej. Chodzi między innymi o to, że w obu typach  inny jest sposób uszczelniania pomiędzy wieżą a kadłubem. Wykonaliśmy wszystkie czynności przed forsowaniem według opracowanego harmonogramu. Wprowadziliśmy czołg pod wodę i okazało się, że jest szczelny. Na podstawie tej próby opracujemy instrukcję, która trafi do wszystkich pododdziałów, które dysponują tym typem czołgów.

Przed tą próbą zbierał Pan opinie i wnioski odnośnie forsowania od użytkowników Leopardów z innych krajów... 

Kadra instruktorska naszego ośrodka bezustannie stara się zwiększać jakość i efektywność szkolenia. Nasi instruktorzy, mający wieloletnią praktykę, uczestniczą w szkoleniach, kursach, odprawach i konferencjach zagranicznych, skąd przywożą ciekawe materiały, wnioski i analizy. Staramy się, aby standard szkolenia w naszym ośrodku dorównywał standardom europejskim. A w niektórych dziedzinach, jak np. szkolenie ogniowe, przewyższał je. Podobnie było z zagadnieniem dotyczącym forsowania przez Leopardy 2A5 przeszkód wodnych.

Obecnie jesteśmy największym i najnowocześniejszym pancernym ośrodkiem szkoleniowym w armii dla załóg czołgów z rodziny Leopard. Mamy jednak aspiracje być jedną z ważniejszych tego typu placówek w Europie. 


 

Mjr Marcin Wdowiak zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku po ukończeniu Studium Oficerskiego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jako oficer najpierw dowodził plutonem czołgów w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu, później został szefem Sekcji Personalnej w 24 batalionie ułanów w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W 2012 roku został wyznaczony na dowódcę 5 kompanii czołgów w tej jednostce. Po przyjęciu przez 34BKPanc czołgów Leopard 2A5, z całym batalionem przeszedł do Żagania. Od 2014 roku służył w 1 brabanckim batalionie czołgów, jako dowódca 1 kompanii czołgów. W 2017 roku wrócił do10BKPanc na stanowisko kierownika kursu w Ośrodku Szkolenia Leopard. W styczniu 2018 roku został komendantem tego ośrodka.

Rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. Ośrodka Szkolenia Leopard

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1530505020
Z Leopardów można strzelać pociskali LAHAT. na dystans do 3900 metrów i to do poruszającego się celu . Koszt nie duży a zdolność znacząca. Są takie miejsca w Polsce na spodziewanych kierunkach natarcia gdzie można byłoby się ustawić. https://www.youtube.com/watch?v=cqssfjCFdMY
DB-3F-9C-53

Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
 
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Dla odważnych i walecznych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polskie porty bardziej otwarte
Strzelnice dla terytorialsów
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie odmładzają F-16
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się zostaje prymusem
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Skok na głęboką wodę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Łączność: fundament operacji specjalnej
Kierunek: misja
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szarża „Hallerczyka”
Online z mistrzami sportu
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Trwała odporność terytorialsów
Not Contaminated With Routine
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Cud Piłsudskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chemicy do zadań specjalnych
Amerykanie znów w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej celowników z PCO dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Chwała powstańcom
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chłopiec, który przyniósł śmierć
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO