moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polowa akademia Fundacji „Combat Alert”

W starej szkole niedaleko Orzysza powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będą się w nim szkolić także uczniowie klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Uroczystemu otwarciu tej placówki towarzyszyły największe manewry proobronne „Combat Alert napędzany przez Specna Arms”. Wzięło w nich udział półtora tysiąca osób.

Rok temu Rada Gminy w Orzyszu przekazała Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” budynek po starej szkole. Wyremontowali go członkowie organizacji proobronnych. Pracowali pod fachowym okiem majstrów. – Był to remont siłami społecznymi. Zbieraliśmy nie pieniądze, lecz ręce do pracy – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne. Jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. W skład kompleksu szkoleniowego wchodzi także okoliczny las o powierzchni ponad sto hektarów. – Ośrodek będzie służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym wojsk obrony terytorialnej. Uroczyste otwarcie ośrodka zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę strzelnicy podziemnej, która będzie jednocześnie schronem. – Od trzech lat współpracujemy z „Combat Alert”, szkolimy członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Takie dwudniowe szkolenie żołnierze i instruktorzy 15 Brygady przeprowadzili także dla uczestników manewrów „Combat Alert”. – W tym roku w programie była m.in. walka w bliskim kontakcie, pierwsza pomoc, organizacja zasadzek, zwalczanie czołgów, pomoc medyczna na polu walki, obsługa broni, zwalczanie środków napadu powietrznego, czyli śmigłowców – wylicza gen. Gromadziński. Jak podkreśla, zajęcia te pokazują członkom organizacji proobronnych, na czym polega wojsko. Mogli się oni także zapoznać ze sprzętem wojskowym, jaki wystawiła 15 Brygada.

Na zakończenie szkolenia odbyła się 10. edycja największych w Polsce manewrów poligonowych organizacji proobronnych „Combat Alert”. W 24-godzinnych ćwiczeniach wzięło udział blisko 1500 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – Niebieskich i Czerwonych. Jedna grupa atakowała, a druga się broniła. Uczestnicy musieli m.in. odnaleźć w lesie oraz utrzymać kilka punktów terenowych, a były nimi bunkry i okopy. W jednym z epizodów tej rozgrywki wzięły także udział czołgi i bojowe wozy piechoty należące do 15 Brygady. – Każda grupa wysyłała na teren przeciwnika oddziały dywersyjne. Szliśmy nocą przez las bez latarek i wpadliśmy w zasadzkę przygotowaną przez partyzantów – opowiada Mariusz Sybilski, prezes organizacji proobronnej FIA („Wierni w Gotowości pod Bronią”), który podczas manewrów był dowódcą drużyny Czerwonych. Tegoroczne manewry wygrali Czerwoni.

Działalność fundacji „Combat Alert” i powstałego koło Orzysza ośrodka wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na wrzesień. Wezmą w nich udział uczniowie certyfikowanych klas mundurowych z Warmii i Mazur oraz województwa podlaskiego. Podczas wrześniowych weekendów instruktorzy „Combat Alert” przeszkolą łącznie około 400 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Oficer jak biała karta...
 
Ogromne zainteresowanie Soną
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rakiety z Mesko w F-35
Groty z granatnikiem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ułańska szarża
Współzawodnictwo rozwija
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
16 sekund Liberatora
Online z mistrzami sportu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 kończą misję w Estonii
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Weterani znów staną na macie
Kolejne Groty dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wojsko przeciw wirusowi
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Zbiegowie z innego świata
Ochotnicy na ratunek
Brawurowe zagony motorowe
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kraby w Bolesławcu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Powstaną kolejne strzelnice
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Krwawy Wołyń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Most do współpracy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO