moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT rozpoczyna szkolenie w centralnej Polsce

Dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła: „W tym roku wcześniej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około 5 tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada”.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. W ostatnią sobotę do dwóch batalionów lekkiej piechoty (w Lesznie i Śremie) powołanych zostało kilkudziesięciu ochotników - kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT. Podobne szkolenia zostały wcześniej zainicjowane w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej. W najbliższą sobotę wielkopolska brygada rozpocznie szkolenia podstawowe, które będą pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT.

Obecnie trzy brygady OT (na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu) weszły już w okres szkolenia specjalistycznego; trzy brygady (dwie na Mazowszu i jedna na Warmii i Maurach) kontynuują szkolenie indywidualne; a siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej (na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem) rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które są preludium do zasadniczego etapu szkolenia WOT.

REKLAMA

Tworzenie WOT odbywa się zgodnie z zatwierdzoną w 2016 r. koncepcją. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.

Obecnie w WOT służbę pełni 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

*****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe), które są wstępem do zasadniczego – trzy letniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Tak się zostaje prymusem
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Cud Piłsudskiego
Kierunek: misja
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Not Contaminated With Routine
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Galicyjskie przesilenie
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Na misjach święta inne niż zwykle
Chwała powstańcom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Szarża „Hallerczyka”
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Lato z czerwonym terrorem
Hekatomba na Woli
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wojskowy Hot450Challenge
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO