moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe awanse na 15 sierpnia i 11 listopada

Do końca roku na wyższy stopień wojskowy w ramach tego samego stanowiska awansowani zostaną oficerowie młodsi, podoficerowie i szeregowi zawodowi. Według szacunków MON-u, mianowania otrzyma około 10 tys. żołnierzy, ponad połowa z nich to podoficerowie. Warunkiem jest piątka z opiniowania i odpowiedni staż służby. Najbliższe nominacje – 15 sierpnia i 11 listopada.

Minister obrony narodowej ustalił limit awansów w 2018 roku wyłącznie dla tych żołnierzy, którzy bez zmiany stanowiska mogą zostać mianowani na wyższy stopień. Na awans mogą więc liczyć oficerowie młodsi (od podporucznika do kapitana), szeregowi zajmujący stanowiska, na których można służyć, mając jeden z dwóch stopni etatowych, a także podoficerowie – w tym przypadku mowa o trzech stopniach etatowych (wśród podoficerów młodszych: kapral, starszy kapral i plutonowy; podoficerów: sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży; podoficerów starszych: chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

– Choć decyzja dotyczy limitu awansowego, w rzeczywistości granicy liczbowej nie wskazuje. Oznacza to, że wszyscy żołnierze którzy mają możliwość awansu w ramach zajmowanego obecnie stanowiska oraz spełniają wymogi ustawowe, będą mogli zostać mianowani w dniu Święta Wojska Polskiego lub w Święto Niepodległości – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Aby awansować, trzeba jednak spełniać dwa warunki. Pierwszym jest uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny podczas ostatniego opiniowania. Drugi to odpowiedni dla danego korpusu staż służby na zajmowanym stanowisku. Dla oficerów młodszych i podoficerów wynosi on co najmniej trzy lata, w przypadku szeregowych – co najmniej pięć.

Jednak, jak zaznaczają przedstawiciele MON-u, na awans mają też szansę żołnierze z krótszym stażem, a konkretnie oficerowie i podoficerowie którzy na danym stanowisku służą co najmniej dwa lata, oraz szeregowi, którzy służą minimum trzy lata. Tu jednak warunkiem koniecznym jest ocena wzorowa z ostatniej opinii służbowej.

Według szacunków Ministerstwa Obrony Narodowej warunki konieczne, by w tym roku uzyskać awans, będzie spełniać około 9854 żołnierzy. Najwięcej, bo ponad 5,5 tysiąca to podoficerowie, w tym 1389 podoficerów starszych, 1603 podoficerów oraz 2607 podoficerów młodszych. Na wyższy stopień może też liczyć 3372 szeregowych zawodowych oraz 883 oficerów młodszych.

W 2017 roku na podstawie podobnej decyzji awanse na wyższy stopień wojskowy otrzymało prawie 6 tys. szeregowych, podoficerów oraz oficerów młodszych.

Wcześniej liczba awansów była ściśle ograniczona, powodem były m.in. możliwości finansowe resortu. W 2015 roku na przykład w ramach ministerialnego limitu awanse otrzymało zaledwie 3700 wojskowych, w tym ponad 2700 podoficerów, 650 szeregowych i 250 oficerów młodszych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Gilon
1540543020
A to ciekawe. Skończyłam służbę przygotowawczą w korpusie podoficerów, odbyłam ćwiczenia wojskowe (według ustawy to minimum 7dni, a mam więcej) zostałam opiniowana na ocena 5 i do tego zaszeregowana na stopień podoficerski. Dowódca nie chce mnie mianować z niewiadomych przyczyn. Mija 8 miesięcy. Służby nigdzie podjąć nie mogę bo mam specjalizacje podoficerską a stopień st. szer. Jednostka milczy, wku twierdzi że nic nie może robić. Czyżby dyskryminacja kobiet??
2C-BD-48-CC

Pretorianie na Mazurach
 
Ważka bliżej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Stulatka hydrografia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Śmierć bohatera
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Defense Without Politics
Darłowo czeka na śmigłowce
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Double Eagle po nowemu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Symulatory strzelań Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rozpoznają skażenie Rosomaków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Krwawe walki o Monte Cassino
For the Right Cause
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
JWK z odznaką pamiątkową
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO