moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z czołgu pod piłkarską bramkę

St. szer. Waldemar Goliński jest jednym z najlepszych działonowych w 2 kompanii czołgów w 1 Batalionie Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. To były bramkarz Twardego Świętoszów. Przed ośmiu laty pomógł kolegom awansować do trzeciej ligi. Obecnie gra w Mundialu Żary w II lidze futsalu i szkoli młodych bramkarzy w Iłowie.

St. szer. Waldemar Goliński w 2005 roku rozpoczął zawodową służbę w 1 Batalionie Czołgów 10 BKPanc w Świętoszowie. – Od początku byłem w załodze czołgu Leopard 2A4. Byłem kolejno ładowniczym, działonowym i kierowcą – mówi żołnierz. – Zwrócił moją uwagę tym, że sumiennie wykonywał swoje obowiązki i przykładał się do swojej pracy. Szybko potrafił wyciągać wnioski po popełnieniu błędów. Dbał o swój czołg. Miał też pedagogiczne podejście do młodszych kolegów i chętnie dzielił się z nimi swoim doświadczeniem – podkreśla por. Jacek Sobański, dowódca 2 kompanii czołgów w 1 Batalionie Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Oficer żałuje, że niebawem straci tak dobrego żołnierza, gdyż st. szer. Goliński po ukończeniu w czerwcu Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu i odbyciu w Zegrzu specjalizacji w zakresie dowodzenia ZWD (zautomatyzowany wóz dowodzenia) przejdzie na inny etat. – Szkoda, że opuści moją kompanię. Imponował mi swoją wiedzą. Wielokrotnie był wyznaczany do prowadzenia zajęć. Waldek rokuje nadzieje na dobrego dowódcę załogi. Wiem, że będzie umiał o nią zadbać – mówi porucznik.

St. szer. Goliński w 2007 roku był na VIII zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Po powrocie z misji wziął udział w mistrzostwach brygady w futsalu. Tam między słupkami wypatrzył go mjr Jakub Wołyński, trener Twardego Świętoszów. – Zaproponował mi grę w klasie okręgowej i trenowanie bramkarzy świętoszowskiej drużyny. Odmawiałem mu kilka razy, tłumacząc, że od siedmiu lat nie broniłem na otwartych boiskach – wspomina pancerniak. Trenerowi w końcu udało się przekonać bramkarza, który wiosną 2009 roku pomógł Twardemu wywalczyć awans do IV ligi. Twardy na tym szczeblu rozgrywek grał tylko rok – przebojem wywalczył awans do III ligi. Po pierwszym sezonie w tej klasie rozgrywkowej Twardy uchronił się przed spadkiem, ale w sezonie 2011/2012 po trzeciej kolejce musiał wycofać się z rozgrywek.

Chociaż st. szer. Goliński ma 43 lata, nadal prezentuje wysoką klasę w rozgrywkach w piłce halowej. W futsalu, broniąc barw 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, wywalczył pięć srebrnych medali mistrzostw Wojska Polskiego i dwa brązowe. Z drużyną 10 Brygady Kawalerii Pancernej zdobył także m.in. dwa złote medale na mistrzostwach Polski służb mundurowych.

Doświadczony bramkarz od kilku lat po służbie pracuje jako trener młodych bramkarzy w Iłowie, gdzie rozpoczynał swoją przygodę z piłką nożną. Szkolił też swoich następców w Czarnych Żagań. Miał też propozycje samodzielnego prowadzenia zespołów, ale je odrzucał. – Wolę pracę z bramkarzami i bałem się, że bym ją zaniedbał, gdybym miał się skupić na całej drużynie. Najbardziej lubię przekazywać swoje doświadczenie młodym bramkarzom – twierdzi pancerniak. Po roku treningów doprowadził swojego podopiecznego, Kubę Mazura, do reprezentacji województwa lubuskiego trampkarzy. – Kuba grał potem w Falubazie Zielona Góra. Teraz jako 17-latek wrócił do Piasta, gdzie walczy o pozycję pierwszego bramkarza z dwoma innymi moimi wychowankami. W zeszłym roku do szkółki Chrobrego Głogów trafił mój kolejny podopieczny Grzegorz Lasoń, i mam nadzieję, że jeszcze będzie głośno o tym zawodniku – dodaje trener.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Policja i wojsko kontra COVID-19
 
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Sukcesy sportowców w mundurach
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Dowodzę najlepszymi
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Medycy WOT kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Arsenał Iranu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Testy radarów dla Wisły
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zryw kościuszkowski
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Edukacja na platformie
Sześć dekad pod wirnikiem
Następca RPG-7
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Nowy wiceminister w MON
Poprad w kolejnej jednostce
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Wojskowi medycy w gotowości
Saperzy w walce z Covid-19
Proobronni na froncie walki z COVID-19
We Are All Darfur
Logistycy transportują środki ochronne
Trzy cele na ścieżce
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Defense Without Politics
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Studia on-line w Szkole Orląt
Rakiety w celu
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Koronawirus na wojskowej uczelni
„Gwiezdne wojny” Reagana
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ochotnik do Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
PGZ pomaga w walce z epidemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO