moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cześć ich pamięci!

Sprzątają mogiły bohaterów II wojny światowej oraz zapalają znicze na grobach kolegów, którzy polegli służąc w Afganistanie czy w Iraku. W jednostkach w całej Polsce tuż przed 15 sierpnia trwa akcja „Żołnierska Pamięć”. – W szczególnych dla armii dniach wielkiego święta nie zapominamy o tych, którzy byli częścią Wojska Polskiego – mówi jeden z żołnierzy.

– Akcję „Żołnierska Pamięć” przeprowadzamy, by uporządkować i uczcić miejsca pamięci. Żołnierze zapalają znicze i składają kwiaty na grobach tych, którzy pełnili służbę i oddali życie w imię najwyższych wartości. Chcemy ocalić pamięć o nich i wspominać ich w czasie dla nas bardzo ważnym i radosnym, czyli w Święto Wojska Polskiego – mówi por. Weronika Milczarczyk, rzeczniczka prasowa 17 Brygady Zmechanizowanej.

Posterunki honorowe w Warszawie wystawił Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych. Żołnierze stanęli między innymi przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Andersa, pomnikiem Bohaterów Getta. Żołnierze odwiedzili też grób m.in. generała Sosabowskiego na Powązkach.

 

Pamięć bohaterów uczcili również żołnierze wojsk obrony terytorialnej, m.in. z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Przed Świętem Wojska Polskiego porządkowali mogiły znajdujące się wokół Wykusu. To tutaj jest m.in. grób następcy „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyckiego „Nurta”, który prawdopodobnie zostanie patronem jednostki. Znicze zapłonęły na grobach partyzantów, m.in. na mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, przy tzw. grobie warszawiaków, a także przy pomniku 20 poległych żołnierzy z plutonu ochrony radiostacji Jana „Inspektora Jacka” Kosińskiego. Terytorialsi z 10 Brygady zapewniają, że w najbliższych latach obejmą swoją opieką znacznie więcej wojskowych mogił.

Groby odwiedzili również żołnierze 10 Brygady Logistycznej w Opolu. – Byliśmy na cmentarzu komunalnym w Opolu, gdzie mieści się między innymi Kwatera Opolskich Kombatantów, grób gen. Jan Lachowicza, byłego ministra obrony narodowej w rządzie na uchodźstwie, oraz płk. Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcy pułku pancernego „Skorpion” – wyjaśnia kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej. Logistycy zapalili znicze również przy opolskim pomniku Golgota Wschodu i pomniku polskich żołnierzy z II wojny światowej i okresu powojennego.

Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie.

Pamięć o bohaterach pielęgnują też żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. – W garnizonie Lidzbark Warmińskim odwiedzamy wszystkie cmentarze wojenne i pojedyncze mogiły żołnierskie na naszym terenie – mówi jeden z wojskowych. Dodaje, że znicze zapalają nie tylko na grobach żołnierzy, lecz również pracowników Wojska Polskiego.

Żołnierze pamiętają także o kolegach, którzy polegli w czasie wykonywania operacji bojowych poza granicami kraju. Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie. – Akcja „Żołnierska Pamięć” dotyczy tych, którzy zginęli będąc na służbie w kraju i poza jego granicami. Chcemy o wszystkich pamiętać w dniu Święta Wojska Polskiego – mówi por. Milczarczyk.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. Rafał Kurowski, ŻW, CPdMZ

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
PGZ pomaga w walce z epidemią
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Logistycy transportują środki ochronne
Sześć dekad pod wirnikiem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Iran uderza w USA
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Testy radarów dla Wisły
Obradowała Rada Gabinetowa
Dowodzę najlepszymi
Saperzy w walce z Covid-19
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi medycy w gotowości
Policja i wojsko kontra COVID-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Studia on-line w Szkole Orląt
Poprad w kolejnej jednostce
Ochotnik do Polski
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
We Are All Darfur
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zryw kościuszkowski
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Trzy cele na ścieżce
Edukacja na platformie
Defense Without Politics
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Rakiety w celu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Następca RPG-7
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO