moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Czernicki” w drodze do Tallina

W ciągu najbliższych dwóch tygodni odwiedzi porty w Tallinie, Helsinkach i Sztokholmie, a na jego pokładzie będą się szkolili przedstawiciele marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych. Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczął rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki. Zapraszamy na pierwszą część relacji prosto z pokładu jednostki!

„Czernicki” zaczął żyć około północy. Wówczas to rozpoczęło się grzanie silników, sprawdzanie systemów, słowem: cała procedura poprzedzająca wyjście z portu. W kabinach i na korytarzach regularnie zaczęła się odzywać okrętowa rozgłośnia z komunikatami. Ktoś miał pilnie się zgłosić na głównym stanowisku dowodzenia, ktoś inny w siłowni. Pół godziny przed czwartą rano załoga zebrała się na rufie okrętu. Wkrótce pojawił się tam dowódca flotylli. – Wychodzicie w rejs szkoleniowo-metodyczny, który nie jest niczym nadzwyczajnym. Odbywa się każdego roku. Tym razem jednak będzie miał inną formułę. Z okazji 100-lecia polskiej marynarki i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości okręt zawinie do portów w Tallinie, Helsinkach i Sztokholmie – podkreślał kadm. Krzysztof Zdonek, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Zależy nam na tym, by spotkać się z naszymi sojusznikami i wymienić doświadczenia, ale też upamiętnić polskich marynarzy, których wojenny los rzucił do Estonii i Szwecji. Przede wszystkim jednak chcemy pokazać, że nasza marynarka jest na Bałtyku obecna i wykonuje swoje zadania – dodawał.

Punktualnie o czwartej rano „Czernicki” odbił od nabrzeża. Dzięki sterowi strumieniowemu wykonał błyskawiczny zwrot i skierował się ku wyjściu ze świnoujskiego portu. Na pokładzie przez cały ten czas obowiązywał alarm manewrowy. A to oznacza, że zarówno na dziobie, jak i rufie okrętu czuwały złożone z kilku marynarzy tzw. obsady manewrowe. – Ich zadanie polega na szybkim rzuceniu kotwicy, gdyby na okręcie doszło na przykład do blackoutu, czyli nieoczekiwanego zaniku napięcia albo też awarii silników – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli. – Obsady manewrowe pozostają w gotowości podczas wyjść i wejść do portów i żeglugi przez tak zwane akweny ścieśnione, gdzie nawigacja jest skomplikowana, a ruch duży – dodaje.

REKLAMA

Tymczasem kilkanaście minut po czwartej okręt był już na Zatoce Pomorskiej, dzwonek zaś, który rozległ się na pokładzie, oznajmił, że alarm manewrowy dobiegł końca. – Prognozy na najbliższe dni mamy dobre. Co prawda gdzieś z tyłu przetacza się burza, ale my będziemy od niej uciekać – wyjaśnia kmdr ppor. Przemysław Lizik, dowódca ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Okręt wkrótce opuścił polskie wody terytorialne. Przemierza Bałtyk ze stałą prędkością dziesięciu węzłów. W Estonii powinien się zameldować w środę o dziesiątej rano. – Po drodze nie mamy regionów trudnych nawigacyjnie. Wejście do Tallina też do takich nie należy, choć trzeba pamiętać, że panuje tam stosunkowo duży ruch – zaznacza kmdr ppor. Lizik. – Niemal co godzinę pojawiają się promy idące do Helsinek lub stamtąd wracające – dodaje. Spora grupa Estończyków pracuje w Finlandii, z kolei Finowie przyjeżdżają do Estonii na zakupy.

– W Tallinie staniemy w porcie wojennym i już pierwszego dnia nasza delegacja złoży wizytę w polskiej ambasadzie – wyjaśnia kmdr Zygmunt Białogłowski, zastępca dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – W czwartek załoga złoży kwiaty w miejscach upamiętniających internowanie okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Pomnik poświęcony temu wydarzeniu stoi w centrum miasta, z kolei w samym porcie znajduje się tablica – dodaje.

Historia „Orła” była jednym z najbardziej niezwykłych epizodów II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku okręt brał udział w walkach o polskie wybrzeże, po czym wyszedł na pełne morze. Zawinął do portu w neutralnej Estonii i tam został internowany. Estończycy pozbawili jednostkę pomocy nawigacyjnych i rozpoczęli jej rozbrajanie. „Orzeł” zdołał jednak uciec pod osłoną nocy i przedrzeć się przez Bałtyk do Wielkiej Brytanii. Aż do zatonięcia wiosną 1940 roku nękał Niemców na Morzu Północnym.

Ostatnim akordem pobytu „Czernickiego” w Tallinie będzie przyjęcie dyplomatyczne. Mają w nim wziąć udział między innymi estoński minister obrony narodowej, dowódca tamtejszej marynarki, a także polski ambasador. Okręt opuści estoński port w piątek rano. Tego samego dnia zamelduje się w Helsinkach. Tam do załogi dołączy dowódca 8 Flotylli kadm. Zdonek.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a zarazem całej polskiej marynarki wojennej. Wielokrotnie reprezentował biało-czerwoną banderę na misjach poza granicami Polski. Wziął udział w wojnie przeciwko reżimowi Saddama Husajna, trzykrotnie też był jednostką flagową stałych zespołów sił obrony przeciwminowej NATO – dwa razy w północnej części Europy, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Rejs z okazji 100-lecia polskiej marynarki potrwa dwa tygodnie.

Łukasz Zalesiński z pokładu ORP „Czernicki”

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1535432520
cyt:" We wrześniu 1939 roku okręt brał udział w walkach o polskie wybrzeże " - z tego co mi wiadomo jak chciał storpedować statek zaopatrzeniowy to osiadł na mieliźnie, dowódca okrętu się psychicznie załamał , jak chcieli internować niemiecki okręt to Niemiec "płynął" do nich łódka , udając ,że wiosłuje , bo jego koledzy już lotnictwo wezwali i ORP "Orzeł" musiał się zanurzyć i uciekać . Niemcy - jak płyną na 35 metrach głębokości to go wypatrzyli z samolotu ... . Historia z Talinem ... - czy można to nazwać walką ? Generalnie koszt zakupu kosmiczny , przydał się jak 4 pozostałe okręty . No ale za to mieliśmy pociągi pancerne np. Pociąg Pancerny „Piłsudczyk” - który został zniszczony przez załogę ( nie chciał jeździć za Wehrmacht'em ... ) . p.s. Na wycieczki to nie taniej Polskim Busem ?
DB-3F-9C-53
~dfs
1535391780
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to jeden z najnowszych okrętów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża - 17 letni okręt jest jednym z najnowszych. .. MW nie istnieje.
CC-FD-13-79

Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
 
Nowy wiceminister w MON
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Obradowała Rada Gabinetowa
F-16 kończą misję w Estonii
Agent w generalskich szlifach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Ratownik” od nowa
Generał Haller przybył w sam czas
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” na poligonie!
Transportery płyną na drugi brzeg
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO walczy z koronawirusem
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Morskie początki „Anakondy”
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Koniec kijowskiego snu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Na wakacje z WOT
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Białe noce podhalańczyków
„Harpun” do walki
Prawdziwi wojownicy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Spartan” znów na Mazurach
„Anakonda” rusza na poligony
MON nie wycofuje się z MSPO
Polskie porty bardziej otwarte
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Głos (z) płonącej Warszawy
Mercedes nie tylko do holowania
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Widzieć i nie być widzianym
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trzeba rozbić to więzienie!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO