moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defendery wręczone!

Okrętowy system zarządzania walką SCOT został nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, a wóz dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego – przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Dziesięć produktów komisja konkursowa wyróżniła statuetkami Defendera. Ceremonia wręczenia nagród zakończyła XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

– Ostatni dzień targów nazywamy bywa „Dniem Defendera”. Wręczenie nagród to już stały i niewątpliwie najważniejszy punkt w jego programie – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, rozpoczynając uroczystość. – Sami wystawcy przygotowanymi przez siebie stoiskami, a także wyrobami udowodnili, że na nie zasługują – dodał.

Defendery to nagrody, które od ponad 20 lat są przyznawane za najbardziej innowacyjne rozwiązania służące wojsku. W tym roku laureatów wybrała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz oficerów reprezentujących Siły Zbrojne RP. Przewodniczącym komisji był wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.


Film: Targi Kielce

Zespół ekspertów zadecydował, że Defendery otrzymają:
• Aviomet Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne z Warszawy za radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR;
• TELDAT Sp. z o.o. sp.k. z Bydgoszczy za system wspomagania dowodzenia SWD C3IS JAŚMIN;
• PCO SA z Warszawy za optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu Leopard 2A4;
• Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy za system informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP-TURAWA-MATS;
• ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. z Osielska za wyposażenie kontenerowego warsztatu remontu uzbrojenia;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy, MSP Marcin Szender z Warszawy za tarczę powietrzną TP-1-system oceny strzelań do celów powietrznych;
• Mesko SA, Skarżysko-Kamienna – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki za pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni, PIT-RADWAR SA z Warszawy, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA za 35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35);
• LUBAWA SA z Ostrowa Wielkopolskiego za lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny;
• Advanced Protection Systems Sp. z o.o. z Gdyni za CTRL+SKY- wielosensorowy system detekcji i neutralizacji dronów.

Ale to niejedyne wyróżnienia, które zostały wręczone podczas ceremonii wieńczącej XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Swoje nagrody tradycyjnie już przyznali także – prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda w tym roku nagrodził Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni za okrętowy system zarządzania walką SCOT. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak wyróżnił wóz dowodzenia na platformie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który został opracowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmę Rosomak SA i Grupę WB.

Dodatkowo 1 Pomorska Brygada Logistyczna otrzymała nagrodę dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych za przygotowanie najciekawszego stoiska, firma MASKPOL od dowódcy wojsk obrony terytorialnej za Dromadera, czyli zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia. Natomiast szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych nagrodził Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza za system szkolenia specjalistów służb technicznych pojazdu Jelcz 442.32 oraz 4 Regionalną Bazę Logistyczną z Wrocławia za dostosowanie pojazdu mercedes 250GD do wersji ZWD-WOLF PL.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedne z największych targów, które odbywają się w Europie. W tym roku w Kielcach można było przez cztery dni oglądać produkty oferowane przez 630 wystawców z 31 krajów.

 

Jak co roku swoje uzbrojenie prezentowała także armia. Tegoroczna wystawa sił zbrojnych odbyła się pod hasłem „Obronność. Współpraca. Suwerenność”. W sumie żołnierze przywieźli do Kielc aż 380 jednostek sprzętu, w tym eksponaty z wojskowych muzeów. Wszystkie będzie można zobaczyć w weekend podczas tzw. dni otwartych.


 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1536552300
Czemu prestiżowe nagrody DEFENDER, przyznawane najlepszym innowacyjnym wyrobom obronnym w danej dziedzinie przez szerokie i reprezentatywne gremium (składa się ono np. z przedstawicieli Kancelarii Premiera, MON, BBN, MSZ, MNiSW, SZ RP, ABW, SG, Policji i PSP), są przedstawiane po wyróżnieniu niższej rangi - nigdy tak nie było? Czyżby chodziło o niezasadne zrobienie błysku marketingowego dla firm, które je otrzymały?
81-25-35-76

„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
 
Transportery płyną na drugi brzeg
Koniec kijowskiego snu
„Harpun” do walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na wakacje z WOT
Ćwiczenia z torpedą
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Amerykanie odmładzają F-16
Obradowała Rada Gabinetowa
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Spartan” znów na Mazurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Białe noce podhalańczyków
Trzeba rozbić to więzienie!
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
MON nie wycofuje się z MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko przeciw wirusowi
Mercedes nie tylko do holowania
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Święto żołnierzy służących na misjach
„Ratownik” od nowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Morskie początki „Anakondy”
Nowy wiceminister w MON
Prawdziwi wojownicy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Co z tegorocznym MSPO?
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda” rusza na poligony
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie porty bardziej otwarte
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO