moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie poligonowe czas zacząć

W poniedziałek, 10 września 2018 roku, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej stanęli w Wędrzynie na apelu rozpoczynającym szkolenie poligonowe.

Kawalerzyści ze Świętoszowa do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przybyli w minionym tygodniu. Przez kilka dni żołnierze i ich sprzęt przemieszczali się do docelowego miejsca wrześniowego szkolenia transportem kolejowym oraz drogowym. Czas rocznych urlopów wypoczynkowych dobiegł końca. Żołnierze wypoczęci i pełni chęci rozpoczną kolejne szkolenie, którego zwieńczeniem na wędrzyńskim poligonie będzie ćwiczenie batalionu zmechanizowanego pod kryptonimem Karakal-18.

W kilkutygodniowym szkoleniu poligonowym biorą udział w zasadzie wszystkie pododdziały pancernej brygady. Żołnierze w tym czasie będą doskonalić swoje umiejętności w oparciu o strukturę oraz obiekty dostępne w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Pancerniacy ze Świętoszowa do szkolenia wykorzystają budynki znajdujące się w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, gdzie realizować będą zajęcia z taktyki. Ponadto żołnierze odbędą liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i wozów bojowych. Każdy pododdział obecny na szkoleniu poligonowym spędzi też wiele godzin na pasie taktycznym, wykonując zadania zgodnie ze specyfiką swoich pododdziałów. Nie wolno oczywiście zapominać o tych, którzy zadbają o to, aby szkolącym się żołnierzom niczego nie brakowało. Mowa tutaj o pododdziałach zabezpieczenia, których żołnierze dołożą wszelkich starań, żeby ich szkolący się koledzy nie musieli się martwić o posiłki, sprawność sprzętu czy odpowiednie warunki bytowe. Zmechanizowani, czołgiści, saperzy, artylerzyści, przeciwlotnicy, logistycy – żołnierze wszystkich specjalności po intensywnym szkoleniu wrócą do macierzystej jednostki w pierwszym tygodniu października.

REKLAMA

Na poniedziałkowym apelu w Wędrzynie dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej reprezentował pułkownik Zbigniew Śliżewski. Zastępca dowódcy świętoszowskiej jednostki zwrócił się do żołnierzy słowami: – Jest to bardzo ważny moment w tym roku, jeśli chodzi o naszą brygadę, ponieważ jest to jedno z większych od dłuższego czasu zgrupowań poligonowych w tym właśnie miejscu. Dzisiejszy apel oficjalnie rozpoczyna szkolenie na wędrzyńskim poligonie. Zwracam się do Was, żebyście w maksymalnym stopniu wykorzystali możliwości szkoleniowe obiektów, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zdaję sobie sprawę, że wysiłek w najbliższym czasie będzie duży. Jestem jednak przekonany, że żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej potwierdzą swój wysoki poziom umiejętności taktycznych oraz zdolność ogniową.

Na apelu zostały szczegółowo przedstawione zasady, które będą obowiązywały żołnierzy przez najbliższe kilka tygodni. Wyznaczeni żołnierze omówili zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, przepisami bezpieczeństwa, zabezpieczeniem medycznym czy ochroną środowiska.

Wrześniowe szkolenie poligonowe będzie dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej czasem wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Każdy pododdział będzie realizował szkolenie według odrębnego planu, zgodnie z obowiązującymi Programami Szkolenia. Nie oznacza to jednak, że pododdziały będą szkolić się oddzielnie. Podczas szkolenia w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie doskonalony będzie proces synergii pomiędzy poszczególnymi pododdziałami. Wspólne działanie jest niezbędne do osiągnięcia założonego celu.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Ogromne zainteresowanie Soną
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Powstaną kolejne strzelnice
Ochotnicy na ratunek
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kraby w Bolesławcu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ułańska szarża
Laserowa artyleria US Army
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Rakiety z Mesko w F-35
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Wojsko ma ofertę dla cywili
Weterani znów staną na macie
Prezydent Duda jedzie do USA
Kolejne Groty dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zbiegowie z innego świata
Żołnierze w sztafecie pomocy
Brawurowe zagony motorowe
Szkolenie wodne podhalańczyków
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO