moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defendery 2018. Sprzęt nie tylko dla artylerzystów

Radioteodolitowy system sondażowy atmosfery skonstruowała firma Aviomet. Optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu Leopard 2A4 opracowało zaś Przemysłowe Centrum Optyki. Prezentujemy kolejne produkty, które za innowacyjne rozwiązania służące wojsku, zostały nagrodzone Defenderem podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

O artylerii mawia się, że jest bogiem wojny. Nie bez powodu. Historia współczesnych konfliktów zbrojnych pełna jest przykładów, gdy celny ogień artylerzystów przyczyniał się do zwycięstwa, a brak ich wsparcia powodował porażkę. Rzadko się jednak wspomina, że artylerzyści, aby strzelać szybko i dokładnie, muszą mieć wsparcie pododdziałów meteorologicznych. Bez precyzyjnych danych o ciśnieniu atmosferycznym, temperaturze, wilgotności powietrza oraz prędkości i kierunku wiatru od powierzchni ziemi aż do wysokości 25–30 km, nie da się bowiem celnie strzelać.

 

REKLAMA

Obserwator pogody

– Pocisk artyleryjski poddawany jest w atmosferze wielu czynnikom, które mają wpływ na trajektorię jego lotu. A z pozoru drobna korekta wywołana na przykład przez wiatr może sprawić, że cel zostanie ominięty nie o dziesiątki, lecz o setki metrów – mówi Lechosław Kumoch, prezes firmy Aviomet. Polska spółka od 1989 roku dostarcza polskim artylerzystom, a od 1999 roku także siłom powietrznym, systemy do wykonywania pomiarów meteorologicznych (wyposażone są w nie m.in. wojskowe lotniska).

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka zaprezentowała swój najnowszy produkt – radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR. – Dostarcza on bardzo precyzyjne dane na temat ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości i kierunku wiatru od powierzchni ziemi aż do wysokości ponad 30 km – mówi Lechosław Kumoch.

Zdaniem prezesa Aviometu polski produkt na tle innych tego typu rozwiązań wyróżnia się zintegrowaniem całego systemu sondażowego z pojazdem, dzięki temu dane uzyskuje się znacznie szybciej. – Inne tego rodzaju konstrukcje są przewożone na przykład ciężarówką, potem muszą zostać rozłożone i uruchomione. Zanim prześlą więc pierwsze dane meteo, mija mniej więcej pół godziny. Obsłudze naszego systemu zajmuje to około 10 minut– zachwala Lechosław Kumoch.

Innowacyjność RSSA BAR została doceniona przez jury konkursu Defender podczas targów zbrojeniowych w Kielcach. Warto podkreślić, że polska armia została już wyposażona w nowoczesny system – kilka tygodni temu pierwszy egzemplarz otrzymało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia. Także model prezentowany w Kielcach po zakończeniu targów ma zostać przekazany wojsku – trafi do jednego z pułków artylerii wojsk lądowych.

Oczy dla Leopardów 2A4

Kolejnym produktem nagrodzonym za innowacyjność podczas MSPO jest zestaw modernizacyjny urządzeń optoelektronicznych do czołgu Leopard 2A4. Składa się on z kamery cofania KDN-1T oraz kamery termowizyjnej KLW-1E.

Oba te rozwiązania powstały w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółce Przemysłowe Centrum Optyki, która od wielu lat dostarcza naszej armii zaawansowane urządzenia celownicze, w tym monokulary noktowizyjne, lotnicze gogle noktowizyjne czy celowniki do karabinów Szafir.

Jak podkreślają przedstawiciele PCO, zestaw modernizacyjny do czołgów Leopard 2A4, to odpowiedź na potrzeby płynące z wojska. Nasze siły zbrojne kupiły od niemieckiej armii 128 Leopardów 2A4 w listopadzie 2002 roku. Trzy lata temu rząd zdecydował, że czołgi zostaną zmodernizowane przez polskie i niemieckie firmy. Zgodnie z tym planem, za projekt unowocześnienia Leopardów 2A4 do standardu Leopard 2PL odpowiedzialna jest Polska Grupa Zbrojeniowa oraz niemiecki koncern Rheinmetall. Przemysłowe Centrum Optyki jest jedną z firm z polskiego holdingu, która będzie dostawcą podsystemów do Leopardów 2PL. Mają to być urządzenia optoelektroniczne – dwie kamery KLW-1 Asteria oraz kamera dzienno-nocna do jazdy wstecz KDN-1T Nyks.

Na kieleckim salonie PCO zaprezentowało zestaw do modernizacji niemieckich czołgów. – To są urządzenia z najwyższej, światowej półki. Stosujemy w naszych kamerach najlepsze z dostępnych obecnie podzespołów, a nasi inżynierowie potrafią z nich wycisnąć maksimum możliwościpodkreśla Tomasz Walczak, starszy specjalista ds. promocji w spółce. Dodaje, że na targach pokazano pakiet, który jest propozycją dla innych typów pojazdów z polskiej armii. – Ten zestaw można w ramach unifikacji, więc również znaczącego obniżenia kosztów, zainstalować w modernizowanych T-72 i PT-91 Twardy, w Rosomakach, a także czołgach Leopard 2A5, jeśli kiedyś zapadnie decyzja o ich unowocześnieniu.

 

Jury MSPO 2018 doceniło innowacyjność i nowoczesność zestawu optoelektronicznego z warszawskiej spółki, nagradzając ją Defenderem.


 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Koniec kijowskiego snu
 
„Ratownik” od nowa
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Co z tegorocznym MSPO?
Transportery płyną na drugi brzeg
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Święto żołnierzy służących na misjach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Nowy wiceminister w MON
MON nie wycofuje się z MSPO
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Prawdziwi wojownicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Agent w generalskich szlifach
„Harpun” do walki
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Trzeba rozbić to więzienie!
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Spartan” znów na Mazurach
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ćwiczenia z torpedą
Na wakacje z WOT
„Anakonda” rusza na poligony
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Białe noce podhalańczyków
Obradowała Rada Gabinetowa
Morskie początki „Anakondy”
Wojsko przeciw wirusowi
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Sukcesy sportowców w mundurach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Mercedes nie tylko do holowania
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO