moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni wielkopolscy terytorialsi wcielają się w sobotę

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Rafał Miernik: „Najbliższe, jesienne szkolenie w strukturach 12. WBOT będzie szczególne, bo odbędzie się w systemie weekendowym. To unikatowe rozwiązanie, które w dużej mierze dedykowane jest studentom, a także zaangażowanym zawodowo i rodzinnie ochotnikom, którzy nie mogli pozwolić sobie na 16-dniową nieobecność w pracy czy w domu. Liczę na ich potencjał i zdwojoną motywację, która będzie wzrastać proporcjonalnie przed każdym weekendem szkoleniowym”.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wielkopolska brygada wcieliła 260 ochotników.

6 października br. w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie, przy ul. Racławickiej 1, odbędzie kolejne wcielenie do struktur 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zostanie wcielonych ok. 150 ochotników na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

REKLAMA

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Zwieńczeniem szkolenia będzie historyczna przysięga wojskowa, która wedle wstępnych planów Dowództwa odbędzie się w Śremie.

…jesteśmy w najbardziej dynamicznym okresie rozwoju

Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Zapoczątkowane niedawno pierwsze szkolenia podstawowe w brygadach sformowanych w trzecim etapie budowy WOT spowodowały, że szkolenie żołnierzy OT prowadzi obecnie dwanaście brygad na terenie jedenastu województw. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.

…trochę liczb

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,9 tys. żołnierzy, w tym 11,5tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

…naszym potencjałem są LUDZIE!

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

…. trochę statystyki

Przeprowadzone analizy wskazują, że połowa żołnierzy pełniących TSW posiada wykształcenie średnie, 30% wykształcenie wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 11% żołnierzy, a co dziesiąty zawodowe. Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lata. W WOT służbę pełni ponad 10% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

….nasza misja

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

….szkolenie: nowoczesne i innowacyjne

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Tekst: Anna Szymaniak/ rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Online z mistrzami sportu
Kraby w Bolesławcu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
Współzawodnictwo rozwija
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zbiegowie z innego świata
Most do współpracy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kolejne Groty dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
Powstaną kolejne strzelnice
Groty z granatnikiem
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ułańska szarża
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Brawurowe zagony motorowe
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ochotnicy na ratunek
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
16 sekund Liberatora
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Weterani znów staną na macie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ogromne zainteresowanie Soną
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rakiety z Mesko w F-35
Ofensywa Tuchaczewskiego
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” – pracowity poligon saperów
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO