moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Od 2019 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wzrośnie i wyniesie 5530 zł brutto. Rozporządzenie w sprawie podwyżek na wniosek szefa MON podpisał dziś prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych złożył także podpis pod nowelizacją ustawy o weteranach. Dzięki niej status weterana będą mogli uzyskać również ci, którzy wyjeżdżali na krótkie misje.

– Jest sprawą oczywistą, że żołnierze powinni być jak najlepiej wynagradzani. Nie może być tak, że zarabiają gorzej niż inne służby mundurowe – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Dziękuję panu prezydentowi za podpisanie tego rozporządzenia, za to, że pamięta o polskich żołnierzach. Ci, którzy służą Ojczyźnie, powinni być godnie nagradzani. I tak się właśnie dzieje. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wyższy mnożnik

Zasady wyliczania wynagrodzeń dla wszystkich służb mundurowych są takie same: mnoży się kwotę bazową, którą co roku rząd określa w ustawie budżetowej, przez określony wskaźnik. Od 2009 roku kwota bazowa – 1523,29 zł – jest stała. Przy wskaźniku 3,20 średnia pensja żołnierzy wynosi obecnie 4874,53 zł.

Od nowego roku wojskowi będą zarabiać więcej. Zgodnie z podpisanym dziś dokumentem wysokość wskaźnika wzrośnie i od stycznia 2019 roku wyniesie 3,63. W praktyce oznacza to także wzrost średniej pensji żołnierzy zawodowych do ponad 5500 zł. Realnie średnia podwyżka wyniesie ok. 550 zł „na rękę”. Wcześniej projekt rozporządzenia, z kontrasygnatą premiera, został zaakceptowany przez szefa MON i ministra finansów.

Rozporządzenie podpisane przez prezydenta nie oznacza jednak końca prac związanych ze wzrostem wynagrodzeń. Teraz bowiem o szczegółowym podziale pieniędzy dla żołnierzy różnych korpusów musi zdecydować minister obrony narodowej. Ustali to w rozporządzeniu MON, które będzie określało stawki wynagrodzeń.

Podwyżki mogą zostać przyznane kwotowo (dla każdego tyle samo) lub procentowo, w zależności od stopnia, korpusu czy stanowiska. – Z naszego punktu widzenia wynagrodzenie powinno być przede wszystkim adekwatne do zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków i ponoszonej odpowiedzialności. Równo nie znaczy sprawiedliwie. Dobrze byłoby, gdyby dzięki podwyżce zwiększyły się różnice wynagrodzeń nie tylko między korpusami, lecz także w ramach nich, zwłaszcza wśród podoficerów – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. Jaką ostatecznie decyzję podejmie minister Błaszczak, jeszcze nie wiadomo. Pewne jest jednak, że na wyższe uposażenie wojskowi mogą liczyć od początku 2019 roku.

Ostatnie podwyżki dla żołnierzy były wypłacane od styczniu 2017 roku. Średnia podwyżka wyniosła wówczas 380 zł. Szeregowi zawodowi otrzymali 300 zł, a generałowie – 550 zł. Wskaźnik, zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, wzrósł z 2,95 do 3,20.

Zmiany w ustawie o weteranach

W Centrum Weterana prezydent podpisał także nowelizację ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Projekt, dzięki któremu więcej osób będzie mogło uzyskać status weterana, powstał w Kancelarii Prezydenta.

 

Obecnie status weterana może uzyskać osoba, która brała udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, służyła poza granicami kraju w ramach kontyngentu policyjnego lub Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu i Służby Ochrony Państwa nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni. Ci, którzy wyjeżdżają na misję często, ale na krótko, nie mogą ubiegać się o wynikające z ustawy uprawnienia. – Zdarzało się, że żołnierz spędzał na działaniach poza granicami kraju dużo więcej dni, ale w krótszych okresach, a jednak nie mógł uzyskać statusu weterana. Stąd nasza nowelizacja – mówił prezydent Andrzej Duda.

Według nowych przepisów wystarczy służyć poza granicami państwa łącznie przez 90 dni. Na zmianach skorzystają m.in. żołnierze sił specjalnych, kierowani do krótkich operacji poza granice kraju. – Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale żołnierze bronią naszej wolności poza granicami Polski i za to weteranom i weteranom poszkodowanym należy się szacunek – podkreślał podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

Status weterana ma 19 536 osób, a status weterana poszkodowanego 775 osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Krzysztof Sitkowski/ KPRP, MON; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze


W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Cel – bezpieczna Europa
„Sophia” z nową zmianą
Święto stołecznego garnizonu
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Tarcza przeciwko agresji
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Wodowanie „Artemisa”
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Leopardy w pułapce
Tryumf w cieniu Jałty
Więcej wojska w Łomży
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Life Enchanted in Museum Display Case
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Ducha nie wolno tracić
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Czołgi błota się nie boją
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Wilno w polskich rękach
Leopards in a Trap
NATO i kosowska łamigłówka
Kampania wyborcza poza armią
Błękitna Armia przybywa do Polski
Podpułkownik „Sokole Oko”
Irackie zapiski gen. Bieńka
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Wojna w świętym mieście, epilog
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Remont „Piasta” na finiszu
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Alarm dla Jastrzębi
Odliczanie do majowej defilady
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Życie zaklęte w gablotach
Sukcesy biegających żołnierzy
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Katyńskie pamiątki
Panie bez taryfy ulgowej
Szef NATO w Warszawie
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Kolejka dostawców niszczycieli
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO