moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy zajęli czwarte miejsce w siatkówce na siedząco

Polska drużyna weteranów poszkodowanych zdobyła czwarte miejsce w siatkówce na siedząco podczas igrzysk Invictus Games w Sydney. W walce o trzecią lokatę nasi zawodnicy przegrali z Estonią. – Zajęliśmy czwarte miejsce na 12 startujących zespołów. To był dobry debiut – ocenił trener Bożydar Abadżijew.

Pierwszy mecz z Francją zakończył się zwycięstwem Polaków 2:1. Następną rozgrywkę z reprezentacją Australii polska drużyna wygrała 2:0. – Gospodarze Igrzysk byli faworytami, ale daliśmy z siebie wszystko i okazaliśmy się lepsi – powiedział po meczu Włodzimierz Wysocki, jeden z graczy. – Wygrane mecze podbudowały drużynę. Gdy okazało się, że mamy szansę na medal, zawodnicy jednak nie poradzili sobie ze stresem – tłumaczy trener Bożydar Abadżijew, który przygotowuje do startów także reprezentację Polski w siatkówce na siedząco.

Polacy otarli się o podium, ale przegrali kolejny mecz z drużyną brytyjską, niepowodzeniem zakończyła się także walka o trzecie miejsce z zawodnikami z Estonii. Trener Abadżijew twierdzi, że jeżeli drużyna weteranów chce wystartować w następnych igrzyskach Invictusa, musi poprawić grę i wcześniej rozpocząć przygotowania. – Potrzeba więcej zgrupowań i startów w turniejach – podkreśla trener.

W drużynie grają weterani po amputacjach rąk i nóg oraz z poważnymi urazami kręgosłupa. Zespół składa się z sześciu zawodników na boisku oraz trzech rezerwowych. W jego skład wchodzą: st. chor. sztab. Marek Stosio – kapitan, st. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc, st. kpr. Tomasz Rożniatowski, szer. rez. Jarosław Kurowski, st. szer. rez. Jan Koczar, st. szer. Łukasz Wojciechowski, plut. Krzysztof Polusik, plut. Włodzimierz Wysocki, sierż. Andrzej Skrajny.

Drużyna powstała w czerwcu podczas turnusu sportowo-kondycyjnego, który w ramach przygotowań do startu w igrzyskach Invictus Games odbył się w Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. Wówczas weterani trenowali dwa tygodnie. Potem spotkali się jeszcze dwukrotnie na podobnym turnusie. Przed wyjazdem do Sydney wzięli udział w dwóch turniejach, podczas których grali przed publicznością. To było cenne doświadczenie, bo jak mówił wówczas trener, zawodnicy poczuli zespołowego ducha.

Co stanie się z drużyną weteranów w siatkówce na siedząco po powrocie do kraju? – Rozmawiałem z chłopakami o kontynuacji współpracy – przyznaje trener Abadżijew. Najwięcej zawodników pochodzi z okolic Warszawy, dlatego zajęcia mógłby prowadzić trener, który mieszka w stolicy (Bożydar Abadżijew jest z Wrocławia). Zawodnicy mogliby startować w rozgrywkach ogólnopolskich. W ciągu roku w Polsce odbywa się około dziesięciu turniejów w siatkówce na siedząco. Byłaby to dodatkowa możliwość szkolenia dla sportowców, którzy (być może) pojadą na kolejne igrzyska Invictus Games do Hagi w 2020 roku.

Siatkówka na siedząco jest uznawana za jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu niepełnosprawnych. Od tradycyjnej dyscypliny różnią ją m.in. możliwość blokowania serwisu przeciwnika oraz niższe zawieszenie siatki. W Polsce pierwsze turnieje w siatkówce na siedząco odbyły się w 1997 roku.

Strategicznym partnerem polskiej reprezentacji weteranów na Invictus Games Sydney 2018 oraz sponsorem relacji z zawodów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
 
Weterani w pasiece
Powstaną kolejne strzelnice
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Fordy, a nie Nissany
Wyjątkowy CWIX
Wyzwania polskiej prezydencji
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Współzawodnictwo rozwija
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” – pracowity poligon saperów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poprady dla zawiszaków
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Kajmany na gąsienicach
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mała Polska na skraju Niemiec
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Informacja Prasowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Nowe karabinki dla specjalsów
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Ogromne zainteresowanie Soną
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kim przekracza granice
Na misjach święta inne niż zwykle
Z menażką na wakacje
Response to Emergency
F-16 kończą misję w Estonii
Prezydent z wizytą w Drawsku
Testament Polski Walczącej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO