moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

W 18 Dywizji Zmechanizowanej, która będzie stacjonować na wschodzie kraju, ma służyć niemal 7,8 tys. żołnierzy. Nowy związek taktyczny osiągnie pełną gotowość bojową w 2026 roku. Koszt formowania dywizji to 27 mld zł – mówili przedstawiciele MON podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony. Zwołano je z inicjatywy posłów PO, którzy podważają celowość formowania nowej dywizji.

Decyzję o utworzeniu nowej dywizji, ogłosił w ubiegłym roku Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON. Obecny minister obrony, Mariusz Błaszczak, poinformował we wrześniu, że dowództwo formacji będzie mieściło się w Siedlcach. Dywizja będzie czwartą w Wojsku Polskim, ale została nazwana osiemnastą, na cześć 1918 roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. – Decyzja o utworzeniu dywizji ma wymiar emocjonalny i wyrosła z potrzeb wyborczych, ale skutki tych zamiarów będą poważne – ocenił Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji. Przede wszystkim – jak przekonywał poseł – odbije się to negatywnie na programach modernizacyjnych. – Tworzenie tej dywizji pochłonie ogromne środki. Te pieniądze były przeznaczane na zakupy sprzętu dla wojska – mówił Czesław Mroczek. Nowa dywizja nie zwiększy też liczebności armii, a jedynie skanibalizuje, jak określił poseł Paweł Suski (PO), inne jednostki. – Problemy z ukompletowaniem dowództwa odczuje na przykład Dywizja Pomorska. Zostanie z niej wydrenowanych około 200 etatów oficerskich – dodawał Czesław Mroczek. Podważył też sens formowania nowego związku taktycznego, bo jak mówił, w wojsku jest już „nadwyżka organów dowodzenia w stosunku do istniejących brygad, mamy za to problem z modułami bojowymi”.

Co więcej, według wiceprzewodniczącego Mroczka ”rażąco naruszono prawo” powołując nową dywizję. Poseł wskazywał tu np. ustawę o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu sił zbrojnych. Opozycja podkreśla także, że powołanie nowego związku taktycznego powinno być wpisane w program rozwoju sił zbrojnych. Posłowie PO zapowiedzieli, że złożą wniosek do NIK o sprawdzenie, czy przy powoływaniu nowej dywizji nie zostały złamane przepisy.

Na zarzuty odpowiadał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. – Odbudowujemy potencjał sił zbrojnych na wschód od Wisły, a więc na terenach, na których nie tylko nie zwiększano obecności armii, ale wręcz zwijano infrastrukturę wojskową – tłumaczył wiceminister. – Z tej drogi nie zawrócimy, bo nie stać nas na obniżanie potencjału obronnego na wschodzie kraju – podkreślał Skurkiewicz. Przekonywał, że decyzja o formowaniu dodatkowej dywizji wynika z sytuacji międzynarodowej i agresywnej polityki Rosji. Wśród podstaw prawnych wymienił m.in. dokument o szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji armii na lata 2017-2026.

Nowy związek taktyczny ma składać się z dowództwa, batalionu dowodzenia, trzech brygad (dwóch istniejących, czyli 1 Brygady Pancernej i 21 Strzelców Podhalańskich oraz nowej, która dopiero powstanie). Przy czym dwie brygady będą zmechanizowana, a trzecia – pancerna. Ponadto w skład dywizji wejdą jeszcze batalion rozpoznawczy, artyleria, pułk przeciwlotniczy i logistyczny.

Gen. dyw. pil. Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego, poinformował o harmonogramie tworzenia dywizji. Na pierwszym etapie powstanie dowództwo (do końca tego roku), a następnie sztab i batalion dowodzenia (do sierpnia 2019 roku). Drugi etap zakłada sformowanie brygady zmechanizowanej w Lublinie (do 30 czerwca 2019 roku) i pułku logistyki (do grudnia 2022 roku ). Na koniec powstaną: batalion rozpoznania, pułki artylerii, pułk przeciwlotniczy (gotowość osiągną w 2026 roku).

Generał Śliwka zastrzegł, że na jawnym posiedzeniu komisji nie może podać danych dotyczących sprzętu, jakim będzie dysponował nowy związek taktyczny.

Za formowanie dywizji odpowiada gen. dyw. Jarosław Gromadziński. W czasie pokoju w 18 Dywizji ma służyć 7780 żołnierzy, w tym 750 oficerów, 2160 podoficerów oraz 4860 szeregowych. Koszt jej utworzenia wyniosą 27 mld zł w ciągu 10 lat.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Deputowani z USA murem za NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
75 lat od akcji „Kutschera”
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Misja jest święta
Diabły po Żelaznych Koniach
Testament geopolityczny prezydenta
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Pokonać strach przed ogniem
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
„Bull Run” po raz ósmy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
W Brukseli o bezpieczeństwie
Panie bez taryfy ulgowej
Podchorążowie na zimowym survivalu
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Boeing walczy o Harpię
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Zwiad w miejskiej dżungli
O honor Polski walczącej
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Obrady NATO w Brukseli
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Służyć i towarzyszyć
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Cel – bezpieczna Europa
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Peaceful Pretexts of Putin
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Na straży historii
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Sądny dzień Parośli
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Wypływamy na prostą
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Macedonia Północna w drodze do NATO
Podwójne zamrożenie
Cel: bezpieczny dowódca
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Ramię w ramię z pogranicznikami
Bałtyk. Okno na świat
Najlepsi z najlepszych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Wsparcie na czterech łapach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO