moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji

W 18 Dywizji Zmechanizowanej, która będzie stacjonować na wschodzie kraju, ma służyć niemal 7,8 tys. żołnierzy. Nowy związek taktyczny osiągnie pełną gotowość bojową w 2026 roku. Koszt formowania dywizji to 27 mld zł – mówili przedstawiciele MON podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony. Zwołano je z inicjatywy posłów PO, którzy podważają celowość formowania nowej dywizji.

Decyzję o utworzeniu nowej dywizji, ogłosił w ubiegłym roku Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON. Obecny minister obrony, Mariusz Błaszczak, poinformował we wrześniu, że dowództwo formacji będzie mieściło się w Siedlcach. Dywizja będzie czwartą w Wojsku Polskim, ale została nazwana osiemnastą, na cześć 1918 roku, w którym Polska odzyskała niepodległość. – Decyzja o utworzeniu dywizji ma wymiar emocjonalny i wyrosła z potrzeb wyborczych, ale skutki tych zamiarów będą poważne – ocenił Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji. Przede wszystkim – jak przekonywał poseł – odbije się to negatywnie na programach modernizacyjnych. – Tworzenie tej dywizji pochłonie ogromne środki. Te pieniądze były przeznaczane na zakupy sprzętu dla wojska – mówił Czesław Mroczek. Nowa dywizja nie zwiększy też liczebności armii, a jedynie skanibalizuje, jak określił poseł Paweł Suski (PO), inne jednostki. – Problemy z ukompletowaniem dowództwa odczuje na przykład Dywizja Pomorska. Zostanie z niej wydrenowanych około 200 etatów oficerskich – dodawał Czesław Mroczek. Podważył też sens formowania nowego związku taktycznego, bo jak mówił, w wojsku jest już „nadwyżka organów dowodzenia w stosunku do istniejących brygad, mamy za to problem z modułami bojowymi”.

Co więcej, według wiceprzewodniczącego Mroczka ”rażąco naruszono prawo” powołując nową dywizję. Poseł wskazywał tu np. ustawę o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu sił zbrojnych. Opozycja podkreśla także, że powołanie nowego związku taktycznego powinno być wpisane w program rozwoju sił zbrojnych. Posłowie PO zapowiedzieli, że złożą wniosek do NIK o sprawdzenie, czy przy powoływaniu nowej dywizji nie zostały złamane przepisy.

Na zarzuty odpowiadał wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. – Odbudowujemy potencjał sił zbrojnych na wschód od Wisły, a więc na terenach, na których nie tylko nie zwiększano obecności armii, ale wręcz zwijano infrastrukturę wojskową – tłumaczył wiceminister. – Z tej drogi nie zawrócimy, bo nie stać nas na obniżanie potencjału obronnego na wschodzie kraju – podkreślał Skurkiewicz. Przekonywał, że decyzja o formowaniu dodatkowej dywizji wynika z sytuacji międzynarodowej i agresywnej polityki Rosji. Wśród podstaw prawnych wymienił m.in. dokument o szczegółowych kierunkach przebudowy i modernizacji armii na lata 2017-2026.

Nowy związek taktyczny ma składać się z dowództwa, batalionu dowodzenia, trzech brygad (dwóch istniejących, czyli 1 Brygady Pancernej i 21 Strzelców Podhalańskich oraz nowej, która dopiero powstanie). Przy czym dwie brygady będą zmechanizowana, a trzecia – pancerna. Ponadto w skład dywizji wejdą jeszcze batalion rozpoznawczy, artyleria, pułk przeciwlotniczy i logistyczny.

Gen. dyw. pil. Jan Śliwka, I zastępca dowódcy generalnego, poinformował o harmonogramie tworzenia dywizji. Na pierwszym etapie powstanie dowództwo (do końca tego roku), a następnie sztab i batalion dowodzenia (do sierpnia 2019 roku). Drugi etap zakłada sformowanie brygady zmechanizowanej w Lublinie (do 30 czerwca 2019 roku) i pułku logistyki (do grudnia 2022 roku ). Na koniec powstaną: batalion rozpoznania, pułki artylerii, pułk przeciwlotniczy (gotowość osiągną w 2026 roku).

Generał Śliwka zastrzegł, że na jawnym posiedzeniu komisji nie może podać danych dotyczących sprzętu, jakim będzie dysponował nowy związek taktyczny.

Za formowanie dywizji odpowiada gen. dyw. Jarosław Gromadziński. W czasie pokoju w 18 Dywizji ma służyć 7780 żołnierzy, w tym 750 oficerów, 2160 podoficerów oraz 4860 szeregowych. Koszt jej utworzenia wyniosą 27 mld zł w ciągu 10 lat.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Podwójne zamrożenie
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Cel – bezpieczna Europa
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Służyć i towarzyszyć
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Obrady NATO w Brukseli
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
„Bull Run” po raz ósmy
Diabły po Żelaznych Koniach
Ramię w ramię z pogranicznikami
Podchorążowie na zimowym survivalu
Pokonać strach przed ogniem
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Cel: bezpieczny dowódca
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Bałtyk. Okno na świat
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Testament geopolityczny prezydenta
Misja jest święta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Sądny dzień Parośli
W Brukseli o bezpieczeństwie
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Na straży historii
Nurkowie ćwiczą pod lodem
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Panie bez taryfy ulgowej
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wsparcie na czterech łapach
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Deputowani z USA murem za NATO
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
O honor Polski walczącej
Boeing walczy o Harpię
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Peaceful Pretexts of Putin
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Zwiad w miejskiej dżungli
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wypływamy na prostą
Najlepsi z najlepszych
75 lat od akcji „Kutschera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO