moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Wspólnoty Europejskiej rozmawiali w poniedziałek o unijnej strategii bezpieczeństwa. – Zależy nam, aby europejski system obronny był kompatybilny z systemem natowskim – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u dodał, że „zasadniczą formą zapewnienia zdolności obronnych państwom UE jest NATO”.

Do Brukseli na dwudniowe posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej przyjechali szefowie resortów obrony oraz ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Wśród tematów spotkania są kwestie dotyczące współpracy obronnej, relacji UE–NATO oraz strategii obronnej Wspólnoty Europejskiej. W poniedziałek ministrowie rozmawiali także o realizacji 17 inicjatyw prowadzonych w ramach PESCO (to zbiór międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowej czy wzmocnienie przemysłu obronnego).

Polska do tej pory zadeklarowała udział w dziesięciu inicjatywach. Jednak, jak zapowiedział w Brukseli minister Błaszczak, polski przemysł i ośrodki naukowe są zainteresowane także udziałem w niemiecko-francuskim projekcie budowy nowoczesnego czołgu. – Chcielibyśmy, aby projekt został objęty formułą PESCO. Poruszyłem ten temat już wcześniej, kiedy minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen przebywała z wizytą w Polsce, i spotkałem się z dużą otwartością. Natomiast jutro będę o tym rozmawiał z Florence Parly, szefem resortu obrony Republiki Francuskiej – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u stwierdził, że możliwość zaangażowania się w projekt PESCO powinny mieć także państwa, które do Unii Europejskiej nie należą. – Mam na myśli Stany Zjednoczone, Norwegię, a także Wielką Brytanię, kiedy ta opuści struktury Unii – wyjaśniał.

Polski minister obrony zapewnił, że działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa przez Unię (w szczególności angażowanie się państw członkowskich w realizację programów PESCO) „nie są zalążkiem wspólnej europejskiej armii”. – PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, ale to Sojusz Północnoatlantycki, a nie UE ma zdolności obronne – podkreślił.

Jutro obrady Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej będą kontynuowane, a jednym z tematów dyskusji mają być relacje między Unią Europejską a NATO. Oprócz tego przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiali o misjach reagowania kryzysowego UE.

Na wtorek zaplanowano także podpisanie noty akcesyjnej w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która pod przewodnictwem Polski obejmie dyżur w drugiej połowie 2019 roku. Minister Błaszczak przypomniał, że żołnierze armii chorwackiej, w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonują w Bemowie Piskim.

Tuż po uroczystości szef MON-u spotka się z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. – Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji polsko-amerykańskich, a także wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance – zapowiedział szef resortu obrony. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon’19” od kuchni
 
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Rivalry on Closed Sea
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Będzie modernizacja T-72
F-35 wylądowały w Powidzu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
NATO silniejsze z rezerwistami
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gotowi na F-35?
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Kolejne drony dla WOT-u
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Brytyjska „pamiątka”
Ankona – samodzielna polska operacja
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Wkręceni w skoki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Formowanie 19 Brygady
Rozdarty subkontynent
Od konfliktu do zgody
The Chariots of Jihad
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowe nakolanniki
Desant na czeskich spadochronach
Tak umierał Wołyń
Desant z transportowca-giganta
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Działalność firm na rzecz obronności
Sojusze na fali
„Pułaski” wrócił do kraju
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Stawiamy na rozwój
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowi szturmani w JW Agat
Obława pełna białych plam
Polska historia w Norwegii
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO