moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
24 godziny programowania

Podczas HackYeah – międzynarodowego maratonu programowania – nie mogło zabraknąć wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało dla informatyków 40 zadań. Ci, którzy poradzili sobie najlepiej, mogą liczyć na zatrudnienie w armii. – Dołączcie do najlepszych! Możecie stać na straży naszego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – zachęcał Tomasz Zdzikot, wiceminister obrony.

W Warszawie odbył się HackYeah, czyli festiwal programowania. W tym roku w imprezie wzięło udział prawie 3 tys. osób, był to największy hakaton na świecie. Zadaniem uczestników było opracowanie rozwiązań informatycznych z dziedziny finansów, zdrowia i edukacji. Chętni mogli także zmierzyć się z wyzwaniami, które przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

– To moment historyczny, bo po raz pierwszy Wojsko Polskie i resort obrony narodowej jest partnerem hakatonu – mówił Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON-ie, w centrum Global Expo w Warszawie.

REKLAMA

Wojskowi informatycy przygotowali dla uczestników HackYeah 40 zadań. Dotyczyły one między innymi bezpieczeństwa sieciowego, programowania, kryptografii i kryptologii. Za ich rozwiązanie można było zdobyć punkty, a potem – nagrody. Uczestnicy MON-owskiego konkursu mieli szansę uzyskać w sumie 9 tys. punktów. Do rywalizacji stanęły 74 zespoły. Jednak zadania okazały się tak wymagające, że żadna drużyna nie zdołała rozwiązać wszystkich. – Zadania same w sobie nie były bardzo trudne, jednak sformułowano je w bardzo skomplikowany sposób, trzeba było więc poświęcić chwilę, aby odkryć, co tak naprawdę należy zrobić – mówi Jarosław Jedynak ze zwycięskiej drużyny.

Studenci z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej, którzy zdobyli trzecie miejsce, przyznają, że łatwo nie było. – Najtrudniejsze dla wszystkich okazało się zadanie, które polegało na odszyfrowaniu informacji. Na tej konkurencji chyba wszyscy polegli – mówili młodzi informatycy. Za zdobycie 5700 punktów, dostali czek na 10 tys. zł i szansę skoku w tandemie ze spadochronem.

Najlepiej wypadł zespół oznaczony jako P4, który uzyskał 6508 punktów. Jego uczestnicy otrzymali od resortu obrony czek o wartości 30 tys. zł, a także szansę ukończenia kursu dla korespondentów wojennych. Nagrodą dla drugiej drużyny (5742 punktów) było zaś 20 tys. zł i przejażdżka po poligonie kołowym transporterem opancerzonym Rosomak.

Podczas finałowej gali wiceminister Zdzikot zachęcał uczestników imprezy, aby szukając pracy, wzięli pod uwagę resort obrony narodowej. – Nie zawsze na straży bezpieczeństwa ojczyzny trzeba stać z karabinem w ręku. Wy możecie dbać o nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – mówił. Zapewniał, że zainteresowani mogą znaleźć zatrudnienie w jednostkach operacyjnych Wojska Polskiego, Inspektoracie Informatyki MON, Narodowym Centrum Kryptologii, Exatelu (spółce podległej MON), a także w służbie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Wiceminister dodał, że uczestnikami hakatonów są również żołnierze. Brali oni udział między innymi w wydarzeniu organizowanym w Stanach Zjednoczonych przez FBI, wygrali też maraton dla programistów w Czarnogórze. – Dołączcie do najlepszych. U nas czekają was zadania, z jakimi nie spotkacie się nigdzie indziej – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chwała powstańcom
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Szarża „Hallerczyka”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Druga kadencja prezydenta Dudy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Hekatomba na Woli
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Skok na głęboką wodę
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chemicy do zadań specjalnych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Trwała odporność terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Cud Piłsudskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Łączność: fundament operacji specjalnej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek: misja
Tak się zostaje prymusem
Not Contaminated With Routine
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO