moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Projekt Afgan w Zabrzu

Trwa drugi etap medycznej części „Programu Afgan”. W Politechnice Śląskiej przebadanych zostanie 30 żołnierzy, którzy podczas misji w Afganistanie doznali urazów na skutek wybuchu miny pułapki. Dzięki wynikom lekarze będą mogli opracować lepszy program rehabilitacji weteranów poszkodowanych na misjach.

– Chcemy sprawdzić, jakie problemy z poruszaniem się i jakie zaburzenia narządu ruchu spowodował u żołnierzy wybuch miny pułapki – mówi Wojciech Wolański, prof. Politechniki Śląskiej, pracownik naukowy Katedry Biomechatroniki. W Laboratorium Analizy Ruchu, mieszczącym się w Gliwicach, trwają badania weteranów, którzy podczas misji w Afganistanie doznali urazów, gdy transporter opancerzony, którym jechali trafił na improwizowany ładunek wybuchowy.

To druga część projektu zwanego roboczo „Program Afgan”. Jego celem jest opracowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo w transporterach oraz przygotowanie planu leczenia weteranów. W 2015 roku, w ramach pierwszego etapu, w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano 221 weteranów. Ochotnicy ranni, jak i osoby, które nie doznały większych urazów, przeszli badania z zakresu chirurgii, laryngologii, ortopedii, dermatologii, psychiatrii i stresu bojowego. – Dzięki temu mogliśmy określić skutki, jakie u poszczególnych żołnierzy spowodowały wybuchy min pułapek – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.

W tym roku do Politechniki Śląskiej zaproszono część weteranów, którzy wcześniej uczestniczyli w badaniach w WIM-ie. – Wybraliśmy osoby mające problemy z poruszaniem się, spowodowane wybuchem miny – wyjaśnia dr inż. Agata Guzik-Kopyto z Katedry Biomechatroniki. W badaniach weźmie udział 30 żołnierzy i byłych żołnierzy z całej Polski. To osoby lżej poszkodowane, które nie musiały przejść amputacji i poruszają się o własnych siłach.

Ochotnicy przyjeżdżają do Zabrza na jeden dzień. Na początku czeka ich tzw. badanie stabilograficzne, które pozwoli ocenić układ równowagi ciała. Specjaliści tłumaczą, że problemy w tej sferze mogą wskazywać na urazy neurologiczne. Weterani, stojąc na specjalnej platformie, założą również okulary 3D, w których wyświetlone będą trójwymiarowe poruszające się obrazy. – Sprawdzimy, jak żołnierz patrząc na nie radzi sobie z utrzymaniem równowagi – wyjaśnia dr Guzik-Kopyto.

Kolejny test służy ocenie funkcji lokomocyjnych i przeprowadzony zostanie za pomocą optycznego systemu BTS Smart. W określonych ściśle punktach w obrębie kończyn dolnych oraz miednicy, naklejone zostaną odblaskowe markery. Potem żołnierz przejdzie po ścieżce pomiarowej, w której umieszczone są platformy mierzące siłę reakcji podłoża. Jednocześnie kamery zarejestrują zmianę położenia markerów, co pozwoli na szczegółową analizę ruchu podczas chodzenia. Ostatnim badaniem jest tzw. pomiar maksymalnych momentów sił mięśniowych w obrębie stawu kolanowego.

Badania biomechaniczne potrwają do końca tego roku, a na początku następnego wyniki zostaną przeanalizowane. Dzięki nim lekarze i technicy uzyskają dokładne informacje o stanie układu ruchu żołnierzy. Prof. Wolański wyjaśnia, że dane zostaną zestawione m.in. z informacjami o pozostałych obrażeniach żołnierzy. – Pozwoli to na dokładną ocenę ryzyka powstawania urazów narządu ruchu na skutek wybuchu miny pod pojazdem – dodaje profesor.

Wyniki badań zostaną przekazane również lekarzom zajmującym się rehabilitacją poszkodowanych weteranów. – Dzięki nim będzie można  zweryfikować dotychczasowy proces leczenia i zaplanować dalsze skuteczne postępowanie terapeutyczne – podkreśla gen. Gielerak.

 „Program Afgan” jest realizowany od pięciu lat na zlecenie ministra obrony. W pracach biorą udział specjaliści m.in.: z Wojskowego Instytutu Medycznego, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechniki Śląskiej oraz firmy AMZ Kutno.

Projekt ma się zakończyć w 2019 roku. Jego koszt to około 30 mln zł. Większość tej sumy – 28 mln zł finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozostałe 2 mln wnoszą uczestniczące w projekcie instytucje. 

AD

autor zdjęć: dr inż. Katarzyna Nowakowska

dodaj komentarz

komentarze


Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
 
Codziennie składamy legunom raport
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Logistycy w akcji
GROM na kursie działań specjalnych
Wyzwania polskiej fotoniki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Symbol zaklęty w dacie
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Eksperyment z przywództwa
Awanse na 11 listopada
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Razem się szkolą, razem walczą
Tyraliera terytorialsów
Polscy lekkoatleci pokazali moc
PESCO z polskim projektem
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Mroczne serce okupowanej Europy
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
68W Means Lifesaver
Klasy wojskowe po nowemu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Nowa spółka lotnicza PGZ
Thin Blue Line
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wołyńskie lwie serca
Podaruj upominek kombatantowi
ORP „Ślązak” gotowy do służby
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Niechciany traktat
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Obrona bez polityki
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Wojsko na Biegu Niepodległości
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Black Jack ściąga do Polski
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jani, Miraculously Saved
T-72 strzelają na poligonie
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO