moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowelizację rozporządzenia dotyczącego wynagrodzeń dla żołnierzy pełniących służbę kandydacką,  w tym podchorążych wojskowych akademii. Nowe przepisy mają zmienić system naliczania stawek wynagrodzeń z procentowego, uzależnionego dziś od najniższej pensji żołnierza zawodowego, na stały, kwotowy. W praktyce wypłaty nie będą rosły automatycznie wraz z pensjami zawodowców.

Przygotowany w MON-ie  projekt rozporządzenia w sprawie stawek uposażenia zasadniczego dotyczy żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Chodzi tu m.in. o ochotników, którzy kształcą się w uczelniach wojskowych i podczas studiów przygotowują się do pełnienia służby zawodowej w korpusie oficerskim.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w czasie kształcenia w uczelni mogą oni liczyć na bezpłatne wyżywienie oraz zakwaterowanie (średnia wartość wynosi ok. 1200 zł miesięcznie), a także wynagrodzenie. To ostatnie zależy nie tylko od posiadanego stopnia wojskowego oraz roku nauki, ale także od pensji, jaką dostają żołnierze zawodowi. Ponieważ wynagrodzenie podchorążych wyliczane jest procentowo, od wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego – szeregowego zawodowego (obecnie to 3200 zł brutto).  W praktyce, jeśli pensje zawodowców rosną, finansowo zyskują na tym też kandydaci na żołnierzy.  Obecnie wynagrodzenia podchorążych uczelni wojskowych kształtują się w granicach od 1020 zł netto do 2560 zł netto miesięcznie.

Zdaniem przedstawicieli MON-u taka sytuacja powoduje zachwianie relacji między zarobkami kandydatów na żołnierzy i żołnierzy zawodowych. Co więcej, sprawia też, że dysproporcje w pensjach oficerów młodszych po objęciu stanowiska służbowego w porównaniu z uposażeniem podchorążego są zbyt małe. – W 2004 roku najniższe wynagrodzenie zasadnicze żołnierza zawodowego wynosiło 1400 zł, w 2018 roku już 3200 zł. W praktyce spowodowało to nieproporcjonalnie duży – w odniesieniu do żołnierzy zawodowych – wzrost płac kandydatów na żołnierzy zawodowych – uważają przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Dlatego, by  uniknąć dalszych, automatycznych wzrostów wynagrodzeń kandydatów na żołnierzy, resort zaproponował nowe stawki  ich wynagrodzeń.

Obecne stawki, ustalane procentowo, mają zostać zastąpione konkretnymi kwotami,  przy zaokrągleniu do pełnych 100 zł w górę. I tak wynagrodzenie szeregowego (marynarza) wyniesie  od 1200 zł na pierwszym roku do 1800 zł na piątym roku nauki, starszego szeregowego (starszego marynarza) – od 1400 zł do 2000 zł,  kaprala (mata) – od 1500 zł do 2100 zł,  starszego kaprala (starszego mata) – od 1500 zł do 2300 zł, plutonowego (bosmanmata) – od 1500 zł do 2400 zł, a sierżanta od 1500 zł do 2600 zł.

Przedstawiciele MON-u argumentują, że za takimi zmianami przemawia też  planowany wzrost wynagrodzeń żołnierzy od 1 stycznia 2019 roku (wzrost wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej z 3,20 na 3,63). Wyższe pensje zawodowców po raz kolejny więc wpłynęłyby na wzrost wypłat otrzymywanych przez kandydatów. Przyszłoroczne podwyżki dla kandydatów na żołnierzy będą więc symboliczne. Mają kosztować budżet MON-u ok. 4,8 mln zł.

Zmiany będą dotyczyć około  8 tys. kandydatów, w tym ok. 5200 kształcących się w uczelniach wojskowych.

Projekt określa też stawki dla innych żołnierzy służby kandydackiej. Chodzi tu np. o kadetów szkół podoficerskich, gdzie wynagrodzenie ustalono na kwotę 1200 zł (obecnie 1120 zł) oraz tych, którzy posiadają tytuł magistra i uczestniczą w studium oficerskim w uczelni wojskowej zakończonym egzaminem na oficera – 2600 zł (obecnie 2560 zł).

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~jimi
1546711620
zostaje po staremu plus podwyzki projekt na chwile obecna w powijakach
66-7F-CE-8D

Zwiadowcy wkroczyli do miast
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Bohater Yoga
Region Without a Key
Rozgrywka Stalina
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Cel – bezpieczna Europa
Czołgi błota się nie boją
Ducha nie wolno tracić
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Alarm dla Jastrzębi
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Kampania wyborcza poza armią
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Wodowanie „Artemisa”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Leopards in a Trap
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Tryumf w cieniu Jałty
Sukcesy biegających żołnierzy
Irackie zapiski gen. Bieńka
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Bliski Wschód. Region bez klucza
Kurier podziemnego państwa
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Remont „Piasta” na finiszu
Leopardy w pułapce
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
„Sophia” z nową zmianą
Szef NATO w Warszawie
Wilno w polskich rękach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żołnierski dar serca
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Tarcza przeciwko agresji
Panie bez taryfy ulgowej
Podpułkownik „Sokole Oko”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO