moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück

Leopardy, bojowe wozy piechoty Marder i transportery Boxer – na poligon w Jägerbrück wyjechali polscy pancerniacy i grenadierzy z „Vorpommern”. Wspólne strzelanie to część regularnych szkoleń, jakie odbywają żołnierze z obu krajów. Ćwiczenie „Griffin Sword 2018” obserwowali najważniejsi dowódcy wojska polskiego i Bundeswehry. 

Polscy i niemieccy żołnierze od kilku lat szkolą się w ramach projektu „Cross Attachment”. Ćwiczenie w Jägerbrück w landzie Meklemburgia Pomorze Przednie to ważny sprawdzian tej współpracy. Na poligon wyjechali pancerniacy ze Świętoszowa i Żagania. Gospodarzem była 41 Brygada Grenadierów Pancernych „Vorpommern”.

REKLAMA

W działaniach brało udział 10 polskich czołgów Leopard 2A4 i nowszych  – 2A5. Z kolei grenadierzy korzystali z transporterów opancerzonych Boxer, lekkich – ważących 2,7 t – pojazdów gąsienicowych Wiesel oraz bojowych wozów Marder, które zapewniły główną siłę ogniową niemieckiej jednostki. Piechota wyposażona została m.in. w najnowszej generacji przeciwpancerne granatniki Panzerfaust III.

Scenariusz  „Griffin Sword” zakładał rozpoznanie nieprzyjaciela i obronę, po czym przejście do kontrataku. Środkowe uderzenie przeciwnika przyjmowała na siebie zmotoryzowana niemiecka piechota, zaś z flanki ogień prowadziły polskie czołgi Leopard z 10 oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W takim też szyku jednostki przeszły następnie do kontrnatarcia.

Ćwiczeniom przyglądali się najwyżsi rangą dowódcy: niemiecki inspektor wojsk lądowych gen. broni Jorg Vollmer oraz gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Obecny był także gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Gen. Mika chwalił poligon w Jägerbrück. Podkreślał, że umożliwia on rozwinięcie sił, podczas którego polskie czołgi operują na flankach zostawiając środek obrony niemieckim partnerom. Poligon zajmuje 10 tys. ha, może na nim na stałe stacjonować 650 żołnierzy i dodatkowo 600 w obozowiskach pod namiotami.

Z kolei gen. Vollmer mówił o wieloletniej współpracy obu armii. – W przyszłym roku Polska będzie świętować 20 lat obecności w NATO. Razem jesteśmy w stanie odpowiadać za bezpieczeństwo tej części Europy – podkreślał niemiecki dowódca.

Gen. Mika zapewnił, że polsko-niemieckie szkolenia w ramach „Cross Attachment” będą kontynuowane. – Będziemy budować jeszcze większą interoperacyjność naszych jednostek – zapowiedział dowódca generalny. Przypomniał, że współpraca z naszym zachodnim sąsiadem dotyczy nie tylko wojsk pancernych. – To także wymiana doświadczeń w ramach batalionowych grup bojowych. Przykładem jest funkcjonowanie w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu – dodał generał.

Porozumienie o współpracy „Cross Attachment” zostało podpisane przez ministrów obrony Polski i Niemiec w 2014 roku. Dokument zakłada wspólne szkolenia, podczas których poszczególne bataliony są podporządkowane partnerskiej brygadzie. Celem jest takie zgranie pododdziałów, by w przyszłości mogły prowadzić wspólne operacje bojowe.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1544972880
Nie rozumiem dlaczego na polskich czołgach i w ogóle na większości broni pancernej nie ma polskiej szachownicy, Na Niemieckich, Amerykańskich, Kanadyjskich itp. są oznakowania a na naszych nie, irytuje mnie to, chętnie widziałbym kolumnę Polskich leopardów z pięknymi szachownicami.
CB-81-47-BF
~ciekawe
1544912640
Tak z ciekawości, jaki pododdział pancerniacki reprezentował Żagań na tym szkoleniu?
39-5E-54-47
~Luke
1544789880
Te boczne biale numery pokazuja gdzie jest czolg, zdradaja go. Mysle ze musza byc przemalowane na ciemno szare, low visability!
89-B5-6E-3D

Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Kontrakty na Raki i nowe mundury
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Nowy wiceminister w MON
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Święto żołnierzy służących na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wojsko przeciw wirusowi
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Specjalsi świętują
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Army of Medics
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na zakupy do sklepu AMW
Białe noce podhalańczyków
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
„Harpun” do walki
Co z tegorocznym MSPO?
F-16 kończą misję w Estonii
NATO walczy z koronawirusem
Pracowity tydzień flotylli
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie za sterami Bielików
Przeciwlotnicza Sona
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Partyzanci rozgromili ubeków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rubiny w walce z epidemią
Gotowi na „Defendera”
Ćwiczenia z torpedą
Agent w generalskich szlifach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie porty bardziej otwarte
„Spartan” znów na Mazurach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Widzieć i nie być widzianym
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO