moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w armii

Dowódca generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia będę bezpośrednio podlegali szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To efekt wejścia w życie pierwszego etapu reformy systemu dowodzenia i kierowania armią. W Sztabie Generalnym z najwyższymi dowódcami spotkali się dzisiaj prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak.

– To bardzo ważny moment w historii Wojska Polskiego, ale przede wszystkim ważny dla budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda po złożeniu meldunków przez dowódców. Chwilę wcześniej gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia, zameldowali gen. broni Rajmundowi Andrzejczakowi, szefowi SGWP, gotowość przejścia w jego podporządkowanie. – To pierwszy etap reformy kierowania i dowodzenia armią. Szef SGWP staje się pierwszy żołnierzem Wojska Polskiego w całym tego słowa znaczeniu. Jest głównodowodzącym i to na nim spoczywa odpowiedzialność dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi – powiedział prezydent Duda. Formalnie nowe przepisy wejdą w życie 23 grudnia.

Zwierzchnik Sił Zbrojny podkreślił, że rozwiązania wprowadzonej cztery lata temu reformy dowodzenia „okazały się nietrafione”. – Nie jest bowiem bezpieczna sytuacja, w której odpowiedzialność jest rozproszona. Dla wszystkich żołnierzy jest jasne: potrzebny jest dowódca, potrzebny jest głównodowodzący – mówił Andrzej Duda. Zapowiedział również, że kolejne etapy reformy przywrócą dowództwa rodzajów sil zbrojnych, które razem z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej będą podlegały szefowi SGWP. Z kolei minister Mariusz Błaszczak wspomniał o powrocie o tradycji. – Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze był sercem polskiego wojska. Stanowił o tradycji i honorze armii. Przywracamy mu dziś właściwą rolę. To powrót do sytuacji, w której nie ma chaosu decyzyjnego i kompetencyjnego – mówił minister.

Film: MON

Pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego został dziś gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości powiedział o swojej wizji armii, którą będzie dowodził. – Od moich żołnierzy wymagam inicjatywy, adaptacji do zmieniających się warunków, stosownie do tego, jakie zadania od pana prezydenta, od pana ministra będą do nas spływać. Oczekuję lojalności i zaufania. A zaufanie jest sprawą fundamentalną – powiedział gen. Andrzejczak.

Reformę kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wprowadzają nowelizacje ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej oraz ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Oba dokumenty na początku października 2018 roku uchwalił Sejm RP. Reforma kierowania i dowodzenia SZ zakłada m.in., że na czele armii stanie szef Sztabu Generalnego WP. Podlegać mu będą dowódca generalny oraz operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca wojsk obrony terytorialnej do czasu osiągnięcia gotowości (zakłada się, że będzie to 1 stycznia 2025 roku) będzie podporządkowany bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Po osiągnięciu gotowości ten rodzaj sił zbrojnych przejdzie w podporządkowanie szefa SGWP. Dzięki przyjętym zmianom system kierowania armią ma być uproszczony. Struktury organizacyjne w czasie pokoju mają być maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny.

Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia zostały przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Projekty zmian opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej na początku czerwca tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
 
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Sowieci w lodowej pułapce
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
F-35 – polska Harpia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Double Eagle po nowemu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Podziemna potęga
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nauka zimowego pływania
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Żyj zdrowiej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Czerwoni w odwrocie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Własne interesy Europy
Umowa na Harpie podpisana!
Iran uderza w USA
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szturmani na Lipie
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Noc deportacji
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO