moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w armii

Dowódca generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia będę bezpośrednio podlegali szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To efekt wejścia w życie pierwszego etapu reformy systemu dowodzenia i kierowania armią. W Sztabie Generalnym z najwyższymi dowódcami spotkali się dzisiaj prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak.

– To bardzo ważny moment w historii Wojska Polskiego, ale przede wszystkim ważny dla budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda po złożeniu meldunków przez dowódców. Chwilę wcześniej gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia, zameldowali gen. broni Rajmundowi Andrzejczakowi, szefowi SGWP, gotowość przejścia w jego podporządkowanie. – To pierwszy etap reformy kierowania i dowodzenia armią. Szef SGWP staje się pierwszy żołnierzem Wojska Polskiego w całym tego słowa znaczeniu. Jest głównodowodzącym i to na nim spoczywa odpowiedzialność dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi – powiedział prezydent Duda. Formalnie nowe przepisy wejdą w życie 23 grudnia.

Zwierzchnik Sił Zbrojny podkreślił, że rozwiązania wprowadzonej cztery lata temu reformy dowodzenia „okazały się nietrafione”. – Nie jest bowiem bezpieczna sytuacja, w której odpowiedzialność jest rozproszona. Dla wszystkich żołnierzy jest jasne: potrzebny jest dowódca, potrzebny jest głównodowodzący – mówił Andrzej Duda. Zapowiedział również, że kolejne etapy reformy przywrócą dowództwa rodzajów sil zbrojnych, które razem z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej będą podlegały szefowi SGWP. Z kolei minister Mariusz Błaszczak wspomniał o powrocie o tradycji. – Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze był sercem polskiego wojska. Stanowił o tradycji i honorze armii. Przywracamy mu dziś właściwą rolę. To powrót do sytuacji, w której nie ma chaosu decyzyjnego i kompetencyjnego – mówił minister.

REKLAMA

Film: MON

Pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego został dziś gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości powiedział o swojej wizji armii, którą będzie dowodził. – Od moich żołnierzy wymagam inicjatywy, adaptacji do zmieniających się warunków, stosownie do tego, jakie zadania od pana prezydenta, od pana ministra będą do nas spływać. Oczekuję lojalności i zaufania. A zaufanie jest sprawą fundamentalną – powiedział gen. Andrzejczak.

Reformę kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wprowadzają nowelizacje ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej oraz ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Oba dokumenty na początku października 2018 roku uchwalił Sejm RP. Reforma kierowania i dowodzenia SZ zakłada m.in., że na czele armii stanie szef Sztabu Generalnego WP. Podlegać mu będą dowódca generalny oraz operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca wojsk obrony terytorialnej do czasu osiągnięcia gotowości (zakłada się, że będzie to 1 stycznia 2025 roku) będzie podporządkowany bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Po osiągnięciu gotowości ten rodzaj sił zbrojnych przejdzie w podporządkowanie szefa SGWP. Dzięki przyjętym zmianom system kierowania armią ma być uproszczony. Struktury organizacyjne w czasie pokoju mają być maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny.

Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia zostały przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Projekty zmian opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej na początku czerwca tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Bohaterska obrona wzgórza 385
 
Nadchodzi Armia Fight Night!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Trenują, aby szkolić innych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Ryzykowne remedium
„Aviation Detachment” w Łasku
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Zamek na poligonie
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dekady za wcześnie
Ku czci roku 1918 i 1920
„Kaper” przeciw terrorystom
Kraken dla Kormoranów
Polsko-amerykańska współpraca
A więc wojna...
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Październik pod znakiem Tallboya
Wybuchowa edukacja
Zostań studentem ASzWoj
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowe sanitarki dla wojska
Kraby kontra okręt
Kabina do zadań specjalnych
Ochotnik do Auschwitz
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ukraiński kurs na Zachód
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Laserowa artyleria US Army
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Promocja oficerska w AWL
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defendery 2020: RobUV
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybciej do wojska
Defender 2020: Symulator Pioruna
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wojsko przeciw wirusowi
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Rozstrzygająca bitwa o Niemen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO