moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” do końca marca

Do końca marca przedłużony został mandat Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia”. W tej chwili loty rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym wykonują załogi z drugiej zmiany polskiej misji. Postanowienie w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 31 grudnia. Tego dnia przedłużył on też inne misje z udziałem polskich żołnierzy.

Do unijnej misji „Sophia” polscy żołnierze dołączyli w lutym ubiegłego roku. Zgodnie z podpisanym wówczas postanowieniem mieli w niej brać udział do końca grudnia. Prezydent zdecydował jednak o przedłużeniu mandatu naszego kontyngentu. – Będzie on obowiązywał do 31 marca 2019 roku. Termin jest zbieżny z decyzją Unii Europejskiej o terminie zakończenia całej misji – wyjaśnia Marcin Skowron, rzecznik Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Niewykluczone jednak, że za trzy miesiące zostanie ona po raz kolejny prolongowana.

Obecnie na Sycylii służą jeszcze żołnierze drugiej zmiany polskiego kontyngentu. Jej trzon stanowią żołnierze z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, którzy mają do dyspozycji samolot rozpoznawczy Bryza. – Od początku misji nasi lotnicy spędzili w powietrzu przeszło 550 godzin – informuje kmdr por. Mariusz Konopka, dowódca II zmiany PKW „Sophia”. Załogi Bryzy wykonują loty patrolowe nad Morzem Śródziemnym – od brzegów Sycylii aż po granice wód terytorialnych Libii. Ich zadaniem jest namierzanie łodzi z nielegalnymi migrantami bądź jednostek podejrzewanych o przemyt broni czy narkotyków. Informacje przesyłają na pokład okrętu IT „San Marco”, z którego operuje dowództwo misji. Jego członkowie decydują o wysłaniu sił działających pod egidą Unii Europejskiej w rejon albo przekazują informację libijskiej straży przybrzeżnej. Migranci, którzy próbują nielegalnie dostać się do Włoch, z reguły są zawracani z powrotem do Afryki.

REKLAMA

Bywa jednak i tak, że loty rozpoznawcze przybierają dramatyczny obrót. Tak stało się pod koniec ubiegłego tygodnia. – Już w powietrzu okazało się, że nasza załoga musi wziąć udział w misji ratunkowej. Nie wróciła więc do bazy Sigonella, tylko zaliczyła lądowanie na Lampedusie. Samolot został tam zatankowany i wrócił nad Morze Śródziemne – wyjaśnia kmdr por. Konopka. Jednostki, które płyną z północnej Afryki, zwykle są przepełnione do granic możliwości. W dodatku, jak przyznają żołnierze, zdarza się i tak, że sami pasażerowie uszkadzają łodzie. Liczą, że na skutek akcji ratunkowej łatwiej dostaną się do Europy.

– W ciągu ostatniego roku liczba łodzi, które wyruszyły z Libii w stronę Włoch, zmniejszyła się o 80 proc. – przyznaje kmdr por. Konopka – Podczas naszej zmiany grupy abordażowe kilkakrotnie wchodziły też na jednostki podejrzewane o przemyt – dodaje. To znak, że „Sophia” przynosi skutek. Nie oznacza to jednak, że problem nielegalnej migracji zniknął. Organizatorzy procederu szukają nowych szlaków, usiłując przerzucać ludzi np. do Hiszpanii.

Żołnierze II zmiany na pewno pozostaną na Sycylii jeszcze kilka tygodni. Potem zapadnie decyzja, co dalej – albo ich pobyt zostanie wydłużony do końca marca, albo na południe Włoch polecą ich następcy. – Przygotowania kolejnej zmiany już się rozpoczęły – przyznaje kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – Liczyć ma ona 120 żołnierzy i pracowników wojska, którzy do dyspozycji będą mieli jedną z Bryz – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak. Do Włoch na przemian wysyłane są dwa samoloty. Na potrzeby misji zostały one doposażone w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, system łączności satelitarnej SATCOM i dodatkowe radiostacje.

„Sophia” to jedna z kilku zagranicznych misji z udziałem polskich żołnierzy. 31 grudnia prezydent Duda zdecydował też o przedłużeniu mandatu polskich kontyngentów w Republice Środkowoafrykańskiej (do końca 2019 roku; liczy on dwóch żołnierzy), w Rumunii i Bułgarii (do 30 czerwca 2019 roku; do 250 żołnierzy i pracowników wojska), w Afganistanie (do 30 czerwca 2019 roku; do 400 żołnierzy i pracowników wojska), w Iraku, Jordanii, Kuwejcie i Katarze (do 30 czerwca 2019 roku; do 350 żołnierzy i pracowników wojska).

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
NATO broni cyberprzestrzeni
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
A17 – następcy Kobbenów?
Sąd nad systemem
Obrady ministrów obrony NATO
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Polowe fortyfikacje
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
„Orca” na Atlantyku
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Gepardy już na Mazurach
Proobronni wspierają potrzebujących
Amerykanie odmładzają F-16
Wymagający sprawdzian podoficerów
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Świąteczne prezenty od AMW
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
13 medali żołnierzy na ringu
Święto sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Żołnierze spieszą z pomocą
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
EkstraKLASA dla uczniów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Start w nieznane
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dominatorzy biegów na orientację
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Laserowa artyleria US Army
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO