moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wróciło do Lublina
 
Rivalry on Closed Sea
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zielonka dla Patriotów
Szukamy następcy Herculesa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przysięga śląskich terytorialsów
Desant z transportowca-giganta
Przez krew zdobyty Śląsk
High Confidence Operations
Strzelać nauczyłem się sam
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Wave of Alliances
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Czarny odchodzi do cywila
Wędrówka dla Dwóch Serc
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Torn Subcontinent
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojna wywiadów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Brunatno-czerwona zmowa
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Bohaterowie jadą na wakacje
Piknik ze smakiem
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Preselekcja u komandosów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śladami Pierwszej Pancernej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO