moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Wilno w polskich rękach
Szef NATO w Warszawie
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Wojna w świętym mieście, epilog
Kampania wyborcza poza armią
Region Without a Key
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Leopardy w pułapce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Bohater Yoga
Sukcesy biegających żołnierzy
Żołnierski dar serca
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Cel – bezpieczna Europa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Ducha nie wolno tracić
Leopards in a Trap
Remont „Piasta” na finiszu
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Czołgi błota się nie boją
Wodowanie „Artemisa”
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Sophia” z nową zmianą
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Podpułkownik „Sokole Oko”
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kurier podziemnego państwa
Tryumf w cieniu Jałty
Rozgrywka Stalina
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bliski Wschód. Region bez klucza
Alarm dla Jastrzębi
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Panie bez taryfy ulgowej
Tarcza przeciwko agresji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO