moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie od nowego roku. Do kogo zwrócić się z prośbą o wpisanie miejsca pochówku do bazy i co musi zawierać podanie o dofinansowanie kosztów opieki nad grobem bohatera?

Ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski podpisał, w ostatnim dniu starego roku, prezydent Andrzej Duda. Przepisy weszły w życie już 1 stycznia 2019 roku. – Ustawa tworzy system opieki nad grobami tych, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski bądź sprawowali kierownictwo polityczne nad tą zbrojną walką – mówił podczas prac parlamentarnych Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Chodzi o kilka pokoleń Polaków – tych, którzy angażowali się w walkę z zaborcami i okupantem w latach 1768–1963, czyli od zrywu konfederatów barskich po datę śmierci ostatniego żołnierza drugiej konspiracji. 

W jaki sposób państwo roztoczy opiekę nad mogiłami bohaterów? Przede wszystkim powstanie ogólnokrajowa ewidencja miejsc pochówku osób uczestniczących w walkach (ale nie chodzi o groby wojenne). Za utworzenie bazy odpowiada Instytut Pamięci Narodowej. Dlatego właśnie do tej instytucji trzeba składać wnioski o wpisanie danej mogiły do rejestru. Mogą to zrobić m.in.: osoby fizyczne, fundacje, stowarzyszenia, kościoły czy przedstawiciele administracji publicznej. Jeśli grób znajduje się poza granicami Polski – wpis do rejestru może nastąpić na wniosek konsula RP lub z urzędu. IPN będzie musiał najpierw zweryfikować m.in. czy dana osoba rzeczywiście uczestniczyła w walkach o niepodległość.

– Drugim instrumentem tworzącym system opieki jest wsparcie finansowe, które będzie można przyznawać zarówno osobom fizycznym opiekującym się grobami, jak i organizacjom społecznym – mówił podczas debaty w Senacie przedstawiciel rządu. Dotacje – wypłacane z budżetu IPN-u – będą wynosić 80 procent kosztów, jakie pochłonie wykonanie deklarowanego projektu (remontu, budowy czy utrzymania). Jednak w przypadku świadczeń przyznawanych osobom fizycznym, wsparcie będzie wynosiło 100 procent. Każdy wniosek o przyznanie wsparcia finansowego musi być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.

Na realizację zadań zapisanych w ustawie IPN każdego roku (do 2028) otrzyma maksymalnie 5 mln 275 mln zł. Z tej kwoty, 1 mln 300 tys. zł ma pokryć koszty administracyjne (związane m.in. z utworzeniem i prowadzeniem katalogu).

W ustawie nie znalazł się postulat Związku Powstańców Warszawskich, którzy chcieli, by przepisy wprost zakazywały likwidacji grobów weteranów. Dawni żołnierze AK wskazywali, że coraz częściej dochodzi do takich sytuacji ze względu na nieuiszczenie tzw. opłaty cmentarnej (ze względu np. na to, że nie żyją już bliscy bohatera). Jednak zdaniem przedstawicieli rządu było to zbędne, ponieważ ustawa w wystarczający sposób chroni groby bohaterów. Po pierwsze – jak wyjaśniał wiceminister Szrot – wypłacane dotacje mają być przyznawane nie tylko na renowację mogił, ale także na opłacenie ich dzierżawy. Przekonywał także, że wpisanie danego grobu do ewidencji IPN-u będzie automatycznie oznaczało, że nie może on zostać zlikwidowany.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Z Wehrmachtu do Armii Andersa
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
A Half-Open Gate to Hell
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Trałowanie pod osłoną
Fleet of the Future
Nowe plecaki dla żołnierzy
Trudny sojusz partyzantów
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
The Chariots of Jihad
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu
„Ślązak” przeszedł kolejny test
F-16 wracają do Polski
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Następcy Herculesów
„Dragon” na Wiśle
Logistycy na poligonie w Drawsku
Tu się zadań nie wybiera
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Miroslawiec Up
Kierunek: Afganistan
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Flota przyszłości
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Rydwany dżihadu
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Jak zginął „Ponury”
Poprady w Gołdapi
Likwidacja komendanta Junka
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rusza cyberkomponent WOT-u
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Logistyka dla Leopardów
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Zmiany w przepisach mundurowych
Działalność firm na rzecz obronności
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Medale dla uczestników walk w Karbali
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Kolejna szabla AFN zdobyta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Terytorialsi oddają krew

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO