moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się w Zagrzebiu z ministrem obrony narodowej Chorwacji Damirem Krstičeviciem. Politycy podpisali porozumienie, które ma zacieśnić współpracę wojskową obu państw. Jednym z jego założeń jest udział polskich żołnierzy w ćwiczeniach armii chorwackiej. Ministrowie rozmawiali także o rozwoju przemysłu obronnego.

– Polska i Chorwacja są solidarne wobec siebie, ale jesteśmy też solidarni wobec naszych partnerów z NATO i Unii Europejskiej – mówił Mariusz Błaszczak podczas briefingu prasowego w Zagrzebiu. Wspólnie z chorwackim ministrem obrony podkreślali znaczenie Batalionowej Grupy Bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Przypomnijmy, że decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy postanowień Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Państwem ramowym eFP są Stany Zjednoczone. Na co dzień Batalionowa Grupa Bojowa współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, wspólnie szkoląc się na poligonach.

– Doceniamy zaangażowanie wojskowe strony chorwackiej w eFP, ale także w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, za którą od połowy tego roku przejmujemy odpowiedzialność. To będzie V4 plus Chorwacja – mówił minister Błaszczak Informacyjnej Agencji Radiowej. O tym, że chorwaccy żołnierze wejdą w skład Wyszehradzkiej Grupy Bojowej szef MON-u poinformował w listopadzie ubiegłego roku po spotkaniu z ministrami obrony narodowej Grupy Wyszehradzkiej. Decyzja o utworzeniu Grupy Bojowej V4 zapadła w 2013 oku. Tworzący ja żołnierze są gotowi do działania w promieniu do 6 tys. km od Brukseli.

Minister Błaszczak poinformował w Zagrzebiu, że wspólnie z ministrem Damirem Krstičeviciem podpisali umowę o współpracy dotyczącej obronności. Dotychczas resorty obrony obu krajów działały na podstawie zawartego 21 lat temu porozumienia. – Umowa składa się z 25 elementów i daje podstawy do zacieśnienia naszej współpracy i rozwijania jej w wielu nowych obszarach – wyjaśniał szef MON-u. Krstičević zapowiedział natomiast, że w 2019 roku polscy żołnierze będą uczestniczyć w ćwiczeniach organizowanych w Chorwacji. – Polska to ważny partner strategiczny Chorwacji. Będziemy rozwijać współpracę obronną, w tym współpracę przemysłów obronnych – mówił minister obrony Chorwacji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Krstičević wyraził nadzieję na udział obu państw w wielonarodowym programie lotniczym, a także zwrócił uwagę na trwającą już współpracę chorwackich zakładów produkujących broń strzelecką z polskim „Łucznikiem”.

Spotkanie ministrów obrony Chorwacji i Polski poświęcone współpracy i bezpieczeństwu w regionie odbyło się już m.in. rok temu w Krakowie. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Raki dla zawiszaków
 
Rywalizacja na zamkniętym morzu
The Chariots of Jihad
Dni Huty Pieniackiej były policzone
F-35 wylądowały w Powidzu
Zmiany w przepisach mundurowych
Nowi szturmani w JW Agat
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Działalność firm na rzecz obronności
Tak umierał Wołyń
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Brytyjska „pamiątka”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Formowanie 19 Brygady
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kierunek: Afganistan
Karabiny od dęblińskich saperów
Rozpoczynamy nową erę
Nowe nakolanniki
Polsko-francuska szkoła uczuć
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Moja „bazówka”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Miroslawiec Up
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Początek dowódczej drogi
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Wielkie święto kawalerii!!!
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obława pełna białych plam
Fleet of the Future
Nowy pułk artylerii
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Rozdarty subkontynent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sport nie dzieli, sport łączy
„Mieszko” po wodowaniu
Sojusze na fali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Air-Landing Outside Comfort Zone
Desant na czeskich spadochronach
„Dragon’19” od kuchni
Gotowi na F-35?
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Kolejna szabla AFN zdobyta
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Stawiamy na rozwój
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO