moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u

Dziewięć tysięcy więcej osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniach na potrzeby wojsk obrony terytorialnej. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zwiększyć zaplanowany pod koniec ubiegłego roku maksymalny limit powołań z 17,1 tys. do 26 tys. Nabór prowadzony jest we wszystkich jednostkach formacji.

Rada Ministrów co roku określa w rozporządzeniu limity powołań do terytorialnej służby wojskowej. Przygotowany pod koniec grudnia projekt w tej sprawie zakładał, że w 2019 roku do wojsk obrony terytorialnej będzie mogło zostać powołanych maksymalnie 17 142 ochotników, czyli tyle samo, co w 2018 roku. Jednak podczas prac legislacyjnych uwagi do projektu zgłosili przedstawiciele Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wskazali oni na rozbieżności między zaplanowanym dla TSW limitem a liczbami zapisanymi w „Planie działalności ministra obrony narodowej” na rok 2019. W tym ostatnim dokumencie zaplanowano bowiem powołania w przedziale między 21,6 tys. a 27 tys. ochotników.

W trakcie prac legislacyjnych MON wprowadziło więc autopoprawkę do rozporządzenia i zwiększyło limit o blisko 9 tys. Ostatecznie w tym roku do TSW będzie mogło zostać powołanych maksymalnie 26 tys. osób. – Oczywiście oznacza to maksymalny limit powołań, który nie może zostać przekroczony. W praktyce liczba kandydatów do TSW może być mniejsza – zaznacza ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u.

REKLAMA

Terytorialna służba wojskowa dzieli się na służbę rotacyjną i dyspozycyjną. Tę pierwszą terytorialsi pełnią w jednostce wojskowej przez minimum jeden weekend w miesiącu. Dyspozycyjna oznacza zaś, że na co dzień żołnierze OT pozostają w gotowości, by w każdej chwili stawić się do służby rotacyjnej w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę. Wszystkich ochotników cywilów, którzy zgłoszą się do WOT-u czeka na początek 16-dniowe szkolenie, rezerwiści z kolei muszą przejść szkolenia przygotowawcze.

Wraz ze wzrostem limitów powołań, MON dokonało też zmiany w szacunkach dotyczących kosztów. Pierwotnie łączne nakłady na szkolenie w ramach TSW wynosiły 273 mln 077 tys. zł. Po zmianach osiągną one maksymalnie 362 mln 202 tys. zł. Najwięcej, bo 192 mln 423 tys. zł pochłoną wynagrodzenia, a niemal 156 mln zł – koszty utrzymania żołnierzy. Składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą 11 mln 353 tys. zł, na ubezpieczenia zdrowotne – 2 mln 52 tys. zł, a na rekompensaty dla pracodawców – 400 tys. zł.

Obecnie terytorialną służbę wojskową pełni 14 tys. 200 żołnierzy (w WOT służby także ok. 3 tys. żołnierzy zawodowych). – Nabór prowadzony jest do wszystkich jednostek OT, także tych, które od roku działają na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego – mówi ppłk Pietrzak.

Projekt rządowego rozporządzenia poza WOT-em dotyczy również innych form służby czynnej, np. pełnionej przez ochotników służby przygotowawczej, służby rezerwistów powołanych na ćwiczenia wojskowe czy studentów w ramach programu „Legia Akademicka”. W tych przypadkach limity powołań pozostają jednak bez zmian. Zgodnie z planami, w ciągu całego roku służbę przygotowawczą będzie mogło przejść do 12 tys. ochotników, a obowiązkowe ćwiczenia wojskowe i szkolenia dla żołnierzy rezerwy – przy założeniu, że będą trwać 10 dni – będzie mogło przejść maksymalnie 49 tys. osób. Ponadto odbywać się będą szkolenia w ramach kursów oficerskich i podoficerskich, będzie w nich mogło wziąć udział odpowiednio ok. 1000 i 250 żołnierzy rezerwy. Szkolenie dla studentów z Legii Akademickiej będzie mogło odbyć około 5 tys. osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Grizzly
1548148140
Przywrócić rogatywki polowe dla WP!!
26-66-46-76

Online z mistrzami sportu
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Żołnierze w sztafecie pomocy
Fordy, a nie Nissany
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
16 sekund Liberatora
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kraby w Bolesławcu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Testament Polski Walczącej
F-16 kończą misję w Estonii
Zbiegowie z innego świata
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnicy na ratunek
Weterani znów staną na macie
Ofensywa Tuchaczewskiego
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ułańska szarża
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
PGZ będzie obecna na MSPO
Rakiety z Mesko w F-35
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Most do współpracy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Groty z granatnikiem
Ogromne zainteresowanie Soną
Kolejne Groty dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Informacja Prasowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO