moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Deputowani z USA murem za NATO

Ustawę, która wyraża poparcie dla członkostwa w NATO i zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu, przegłosowali we wtorek wieczorem deputowani amerykańskiej Izby Reprezentantów. To reakcja na niejasną, według nich, postawę prezydenta Donalda Trumpa wobec obecności USA w strukturach Sojuszu.

W Izbie Reprezentantów dominują opozycyjni wobec prezydenta Donalda Trumpa Demokraci. Jednak za ustawą zagłosowała również spora część Republikanów. Poparło ją 357 obecnych na sali deputowanych. Przeciw było zaledwie 22. – Ta ustawa stanowi jasny komunikat dla administracji prezydenta Trumpa. Jesteśmy zwolennikami pozostania USA w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreśla Eliot Engel, przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, cytowany przez portal defensenews.com. Według niego, Trump „wysyła mieszane sygnały na temat Sojuszu, lub traktuje go jako obciążenie”. Dowodem na to ma być chociażby wystąpienie prezydenta USA podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Brukseli. Trump wytknął wówczas europejskim przywódcom, że mało które z państw członkowskich Sojuszu przeznacza 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością. A przecież takie były wspólne ustalenia sojuszników. Podkreślał również, że Amerykanie nie mogą brać na siebie nadmiernych obciążeń finansowych, bo nie tylko oni odpowiadają za światowy ład.

Deputowani przypomnieli, że amerykański prezydent zdecydował się na zerwanie porozumienia z Iranem, które zostało wynegocjowane jeszcze za rządów Baracka Obamy. Na mocy tej umowy Teheran zredukował zasoby wzbogaconego uranu oraz zamknął część jądrowych ośrodków badawczych. Amerykanie odmrozili irańskie aktywa w USA i stopniowo znosili sankcje wobec tego państwa. Sygnatariuszami porozumienia, obok Stanów Zjednoczonych, były między innymi takie państwa jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które z satysfakcją przyjęły zapisy porozumienia. Tymczasem Trump stwierdził, że Iran nie wywiązuje się ze zobowiązań, bo kontynuuje program atomowy.

Kilka dni temu „The New York Times” napisał, że tylko w ubiegłym roku prezydent Stanów Zjednoczonych kilkakrotnie rozmawiał ze swoimi doradcami na temat możliwego wyjścia z NATO. Zapytana o to rzeczniczka Białego Domu, Sarah Huckerbee Sanders, stwierdziła krótko: „Sojusz jest bardzo ważny, a zaangażowanie w niego Stanów Zjednoczonych silne”.

Pomysłodawcy ustawy, która właśnie przeszła przez Izbę Reprezentantów, podkreślali, że rozbicie jedności NATO to podstawowy cel Putina. Chwalili Sojusz za rolę w zakończeniu zimnej wojny i czynne wspieranie operacji wojskowych prowadzonych przez USA w Iraku oraz Afganistanie. – NATO nie jest jedynie związkiem transakcyjnym. Jego działalność nie może się sprowadzać do zagadnienia, kto ile płaci, a kto ile dostaje – mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel Demokratów Jimmy Panetta (cytat za defensenews.com). Niemniej pomysłodawcy ustawy zakładają, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do 2024 roku wszystkie państwa członkowskie będą solidarnie płacić po 2 procent PKB na obronność. Dokument wyraża ponadto poparcie dla amerykańskiego członkostwa w NATO i klauzuli o wzajemnej pomocy, a także zabrania wykorzystywania funduszy federalnych do ewentualnego wycofania się z Sojuszu. Teraz ustawa trafi do izby wyższej Kongresu, czyli Senatu. Tam większość mają Republikanie. Wcześniej w Senacie została zaprezentowana inna podobna ustawa. Ma ona uniemożliwić prezydentowi USA podjęcie decyzji o opuszczeniu NATO bez uprzedniej zgody 2/3 senatorów.

Prezydent Trump do tej pory nie odniósł się do przegłosowanej we wtorek ustawy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Sądny dzień Parośli
Bałtyk. Okno na świat
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Misja jest święta
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Cel – bezpieczna Europa
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Pokonać strach przed ogniem
Testament geopolityczny prezydenta
Podchorążowie na zimowym survivalu
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
„Bull Run” po raz ósmy
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Służyć i towarzyszyć
W Brukseli o bezpieczeństwie
75 lat od akcji „Kutschera”
Panie bez taryfy ulgowej
Cel: bezpieczny dowódca
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Peaceful Pretexts of Putin
Patagonia Does not Forgive Mistakes
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
O honor Polski walczącej
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Podwójne zamrożenie
Deputowani z USA murem za NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zwiad w miejskiej dżungli
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Na straży historii
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Nurkowie ćwiczą pod lodem
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Ramię w ramię z pogranicznikami
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Najlepsi z najlepszych
Boeing walczy o Harpię
Wypływamy na prostą
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Macedonia Północna w drodze do NATO
Obrady NATO w Brukseli
Diabły po Żelaznych Koniach
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Wsparcie na czterech łapach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO