moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty w Hetmańskiej Brygadzie

30 stycznia na placu apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania nastąpiło uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy Hetmańskiej Brygady. Dotychczasowy dowódca płk dypl. Dariusz Lewandowski 4 lutego obejmie obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Czasowo pełniącym obowiązki dowódcą hetmańczyków został szef sztabu brygady ppłk Ireneusz Ignasiak.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy Czarnej Dywizji, gen. dyw. Stanisławowi Czosnkowi, przez prowadzącego ceremonię szefa sztabu batalionu zmechanizowanego, mjr. Krzysztofa Łażewskiego. Podczas przeglądu pododdziałów, dowódcy dywizji towarzyszyli dotychczasowy dowódca 34 BKPanc, pułkownik dypl. Dariusz Lewandowski oraz czasowo obejmujący obowiązki, podpułkownik Ireneusz Ignasiak.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady. Głównym punktem uroczystego apelu było przekazanie sztandaru brygady. Następnie podpisano protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 34BKPanc.

REKLAMA

Dowódca 11LDKPanc, gen. dyw. Stanisław Czosnek w swoim przemówieniu powiedział: - W życiu, w karierze każdego dowódcy nadchodzi czas przekazania stanowiska, by iść wyżej, awansować, tak jest dziś z dowódcą 34 Brygady. Dziękuję za wykonaną tu tytaniczną pracę, za szkolenie, za to, że pomimo ciężkiej sytuacji w jakiej znalazła się brygada byliście w stanie sprostać najtrudniejszym stawianym przed wami zadaniom.

Odchodzący dowódca brygady, płk dypl. Dariusz Lewandowski podsumował okres swojego dowodzenia słowami:  Dowodzenie 34 Brygadą – Hetmańska Brygadą było dla mnie nie tylko ogromnym zaszczytem, ale także dużym wyzwaniem. Był to czas, w którym wspólnie z żołnierzami brygady wykonaliśmy wiele zadań postawionych przez przełożonych a wymagających wielkiego zaangażowania. Dowódca nigdy nie działa sam, to jego podwładni są miarą jego sukcesu bądź porażki – w tym przypadku można mówić jedynie o samych sukcesach. Dziś z tego miejsca dziękuję wszystkim żołnierzom brygady, pracownikom resortu obrony narodowej za służbę i pracę, za wzorowe wypełnianie obowiązków, za starania i wysiłek. Dziękuję!

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie rozkazu specjalnego dowódcy brygady, w którym płk dypl. Dariusz Lewandowski podziękował swoim podwładnym. - Dwa lata mojej służby w 34 BKPanc to był czas wyzwań, kryzysów i przede wszystkim wielkich sukcesów. Dziś spokojnie mogę powiedzieć, że dokonaliście wielu wspaniałych rzeczy, podjęliście wiele wyzwać i przekuliście je w sukces, pokonaliście kryzysy, a nieliczne porażki wzmocniły tylko Waszą determinację. Jako dowódca serdecznie wam wszystkim po żołniersku dziękuję.

Wojskową asystę honorową stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc, dowodzona przez kpt. Piotra Woźniaka, orkiestra dywizyjna oraz poczty trąbek z płomieniami 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów i drezdeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Uroczystość przekazania dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 34 BKPanc.

Pułkownik dypl. Dariusz Lewandowski urodził się 25 sierpnia 1968 roku w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1997), Akademii Obrony Narodowej (2001), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej (2007), Studiów Polityki Obronnej (2015).

Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii. W latach 1994-1999 pełnił służbę w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie dowodził batalionem czołgów. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej i uzyskaniu tytułu oficera dyplomowanego w 2001 roku, został skierowany do 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko zastępcy dowódcy 1. Legionowskiego Batalionu Dowodzenia. W latach 2002 -2014 płk Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych, do stanowiska Szefa Zarządu Planowania – J5 włącznie. W tym okresie był odpowiedzialny za planowanie użycia Polskich Kontyngentów Woskowych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Uczestniczył w planowaniu operacyjnym w siłach zbrojnych oraz przygotowaniu części operacyjno – taktycznej ćwiczeń zgrywających systemy walki na szczeblu strategiczno - operacyjnym, we współdziałaniu z administracją państwową i układem pozamilitarnym, m.in. wszystkich edycji ćwiczenia ANAKONDA. Odbywał praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady. Od 9 stycznia 2017 roku był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Tekst: por. Magdalena Czekatowska

red. PZ

autor zdjęć: por. Magdalena Czekatowska, mł. chor. Andrzej Domaszewicz

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
 
Morskie początki „Anakondy”
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Agent w generalskich szlifach
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
„Ratownik” od nowa
Online z mistrzami sportu
NATO walczy z koronawirusem
Transportery płyną na drugi brzeg
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
„Spartan” znów na Mazurach
„Harpun” do walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Zwiadowcy na start
„Defender” na poligonie!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Koniec kijowskiego snu
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie zwycięstwo w D-Day
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Sojusznicy w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Na wakacje z WOT
Nowy wiceminister w MON
Trzeba rozbić to więzienie!
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Generał Haller przybył w sam czas
Białe noce podhalańczyków
Głos (z) płonącej Warszawy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko przeciw wirusowi
MON nie wycofuje się z MSPO
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda” rusza na poligony
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ćwiczenia z torpedą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO