moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admiralskie pożegnanie z mundurem

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, kadra, byli oficerowie Marynarki Wojennej oraz władze miasta Gdyni pożegnali kończącego zawodową służbę wojskową kontradmirała Mirosława Mordela.

Podczas swojej ponad 39-letniej służby w marynarskim mundurze kontradmirał Mirosław Mordel zajmował szereg istotnych stanowisk w Marynarce Wojennej. Był m.in. dowódcą Dywizjonu Okrętów Podwodnych, 3 Flotylli Okrętów, zastępcą szefa Zarządu w Sztabie Generalnym WP, a także Inspektorem Marynarki Wojennej.

Uroczystość pożegnania odbyła się w środę, 30 stycznia, w Salonie Kaprów na okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej. Wcześniej kontradmirał Mirosław Mordel na pokładzie okrętu podwodnego ORP Orzeł wyszedł na morze i wziął udział w morskim szkoleniu programowym jednostek 3 Flotylli Okrętów.

REKLAMA

W uroczystości na ORP „Błyskawica” uczestniczyli przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, Prezydent Miasta Gdyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, byli Dowódcy i Inspektorzy MW, a także admirałowie oraz dowódcy jednostek i kierownicy instytucji wojskowych oraz współpracujących z Marynarką Wojenną.

Kontradmirał Mirosław Mordel urodził się 24 grudnia 1960 roku w Opolu Lubelskim. W latach 1979-1984 studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu skierowany został do służby na okrętach podwodnych, gdzie kolejno zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół”, dowódcy działu ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W latach 1995 – 1996 ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W roku 1997 objął funkcję szefa sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego Sztabu MW.
W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, a następnie realizował zadania służbowe na stanowisku specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w HQ MC Northwood (Wielka Brytania). W roku 2003 wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w marcu 2004 r. dowódcy tej jednostki. Dowodzony przez niego dywizjon został dwukrotnie – w 2006 i 2007 roku – uhonorowany za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.
W 2007 roku został wyznaczony do służby w Sztabie Marynarki Wojennej, gdzie objął obowiązki zastępcy, a w 2008 szefa Zarządu Planowania Rozwoju MW. Od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. przebywał w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (Stany Zjednoczone), na której ukończył podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Po powrocie do kraju, w lipcu 2010 roku, objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP. Od lutego 2013 realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP.
1 stycznia 2014 roku objął dowodzenie największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej - 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. W dniu 15 sierpnia 2014 roku z rąk Prezydenta RP odebrał nominację na stopień kontradmirała. W okresie od marca 2016 roku do czerwca 2018 roku zajmował stanowisko Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Zbrojnych. Z dniem 31 stycznia br. zakończył zawodową służbę wojskową.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Laserowa artyleria US Army
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Dekady za wcześnie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zostań studentem ASzWoj
Szybciej do wojska
Zamek na poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
Kaprale po Legii Akademickiej
Sonary dla śmigłowców ZOP
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defender 2020: Symulator Pioruna
F-16 kończą misję w Estonii
Kabina do zadań specjalnych
Polsko-amerykańska współpraca
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Ku czci roku 1918 i 1920
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Aviation Detachment” w Łasku
Amerykanie odmładzają F-16
Wybuchowa edukacja
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Ukraiński kurs na Zachód
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Październik pod znakiem Tallboya
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybsza droga do armii zawodowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polak z Medalem NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO