moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admiralskie pożegnanie z mundurem

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, kadra, byli oficerowie Marynarki Wojennej oraz władze miasta Gdyni pożegnali kończącego zawodową służbę wojskową kontradmirała Mirosława Mordela.

Podczas swojej ponad 39-letniej służby w marynarskim mundurze kontradmirał Mirosław Mordel zajmował szereg istotnych stanowisk w Marynarce Wojennej. Był m.in. dowódcą Dywizjonu Okrętów Podwodnych, 3 Flotylli Okrętów, zastępcą szefa Zarządu w Sztabie Generalnym WP, a także Inspektorem Marynarki Wojennej.

Uroczystość pożegnania odbyła się w środę, 30 stycznia, w Salonie Kaprów na okręcie-muzeum ORP „Błyskawica”, w asyście pocztu sztandarowego Marynarki Wojennej. Wcześniej kontradmirał Mirosław Mordel na pokładzie okrętu podwodnego ORP Orzeł wyszedł na morze i wziął udział w morskim szkoleniu programowym jednostek 3 Flotylli Okrętów.

W uroczystości na ORP „Błyskawica” uczestniczyli przedstawiciele Inspektoratu Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego, Prezydent Miasta Gdyni, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, byli Dowódcy i Inspektorzy MW, a także admirałowie oraz dowódcy jednostek i kierownicy instytucji wojskowych oraz współpracujących z Marynarką Wojenną.

Kontradmirał Mirosław Mordel urodził się 24 grudnia 1960 roku w Opolu Lubelskim. W latach 1979-1984 studiował w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu skierowany został do służby na okrętach podwodnych, gdzie kolejno zajmował stanowiska: dowódcy działu ORP „Sokół”, dowódcy działu ORP „Orzeł”, zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy ORP „Dzik”. W latach 1995 – 1996 ukończył podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W roku 1997 objął funkcję szefa sztabu dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w 1999 starszego specjalisty Oddziału Operacyjnego Sztabu MW.
W roku 2000 ukończył kurs sztabowy w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, a następnie realizował zadania służbowe na stanowisku specjalisty ds. planowania ćwiczeń okrętów podwodnych w Dowództwie Okrętów Podwodnych NATO Wschodniego Atlantyku (COMSUBEASTLANT) w HQ MC Northwood (Wielka Brytania). W roku 2003 wyznaczony został na stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu Okrętów Podwodnych, a w marcu 2004 r. dowódcy tej jednostki. Dowodzony przez niego dywizjon został dwukrotnie – w 2006 i 2007 roku – uhonorowany za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.
W 2007 roku został wyznaczony do służby w Sztabie Marynarki Wojennej, gdzie objął obowiązki zastępcy, a w 2008 szefa Zarządu Planowania Rozwoju MW. Od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. przebywał w Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej w Newport (Stany Zjednoczone), na której ukończył podyplomowe Studia Polityki Obronnej. Po powrocie do kraju, w lipcu 2010 roku, objął stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Strategicznego – P-5 Sztabu Generalnego WP. Od lutego 2013 realizował zadania służbowe w Zespole ds. Nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia SZ RP.
1 stycznia 2014 roku objął dowodzenie największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej - 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. W dniu 15 sierpnia 2014 roku z rąk Prezydenta RP odebrał nominację na stopień kontradmirała. W okresie od marca 2016 roku do czerwca 2018 roku zajmował stanowisko Inspektora Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Zbrojnych. Z dniem 31 stycznia br. zakończył zawodową służbę wojskową.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Polska pod kontrolą armii
 
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Klucz do dobrych relacji
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Trudna droga
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Gorące obrady NATO w Londynie
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Unwanted Treaty
Klasy wojskowe po nowemu
Ostre strzelanie artylerzystów
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szwedzki baypass przed „Orką”
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Nowe laboratorium WAT
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Artyleryjska interoperacyjność
Błyskawiczna reakcja
The Army Enters the Frame
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto zostawia ślady w sieci
Wojsko na święta
Los Polski naszym losem
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Leopardy na Podkarpaciu
Amunicja i miny dla armii
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Gotowi na misję
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
„Błękitni” lecą do Afganistanu
AMW poleca się na święta
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Trzy filary wojny minowej
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Paczki dla kresowiaków
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Z archiwum „Szarego”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO