moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani sprawdzą formę Tomasza Sarary

Tomasz Sarara, zanim stoczy kolejny pojedynek w obronie tytułu federacji DSF, poprowadzi zajęcia dla weteranów oraz rodzin poległych żołnierzy podczas jedenastej odsłony „Projektu Wojownik”, który odbędzie się 19 lutego w 5 Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie.

Po efektownym nokaucie w ostatniej swojej walce podczas DSF Kickboxing Challenge 18 i zdobyciu tytułu mistrza tej federacji Tomasz Sarara przygotowuje się do pierwszej obrony pasa, która odbędzie się 23 lutego w Krakowie. Kilka dni przed planowaną walką przyjedzie do Wojska Polskiego by spotkać się z weteranami misji poza granicami kraju, rodzinami żołnierzy poległych oraz instruktorami sportów walki z jednostek wojskowych, którzy wezmą udział w „Projekcie Wojownik” 11.

Celem projektu jest integracja środowiska weteranów oraz pomoc w radzeniu sobie ze stresem właśnie poprzez sport. Co miesiąc, w innej jednostce na terenie kraju lub za granicą gdzie stacjonują polskie kontyngenty wojskowe żołnierze ćwiczą z gwiazdami sportów walki. W Sulechowie spotkają się już po raz 11. Projekt zapoczątkował swoje funkcjonowanie w maju 2018 roku i dotychczas w zajęciach wzięło udział prawie 500 uczestników, w tym 337 weteranów i członków rodzin poległych na misjach żołnierzy.

REKLAMA

Tomasz Sarara to mistrz świata w kickboxingu federacji WKN w wadze super ciężkiej, wielokrotny mistrz Polski, mistrz organizacji FEN oraz aktualny mistrz DSF. Duże sukcesy odnosił także w boksie. Jego wieloletnim trenerem była legenda światowego kickboxingu i muay thai, mistrz świata i czterokrotny zwycięzca prestiżowego turnieju K-1 World Grand Prix Ernesto Hoost. Sarara stoczył podczas swojej kariery 48 walk, z których wygrał 41 pojedynków.

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju, a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: Tomasz Pierzycki, grafika: płk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Lato z czerwonym terrorem
 
Not Contaminated With Routine
Więcej celowników z PCO dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Skok na głęboką wodę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Galicyjskie przesilenie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Na misjach święta inne niż zwykle
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Hekatomba na Woli
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Kierunek: misja
Chwała powstańcom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się zostaje prymusem
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojskowy Hot450Challenge
F-16 kończą misję w Estonii
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO