moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Macedonia Północna w drodze do NATO

To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.

Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.

Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.

Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.

– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.

Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).

JT

autor zdjęć: army.mil.mk, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy krok do „Mewy”
 
Trudny sojusz partyzantów
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Rydwany dżihadu
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Logistyka dla Leopardów
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Ekonowinki na poligonie
Chemicy w akcji
Kolejna szabla AFN zdobyta
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Polski wkład w operację „Overlord”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Fleet of the Future
SEAD pierwszy raz z Polakami
A Half-Open Gate to Hell
Curious about Poland
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tu się zadań nie wybiera
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Medale dla uczestników walk w Karbali
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Dragon” na Bałtyku
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Działalność firm na rzecz obronności
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Puma” naciera
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Mapa z głębin morza
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Flota przyszłości
Zmiany w przepisach mundurowych
Likwidacja komendanta Junka
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Jak zginął „Ponury”
Rusza cyberkomponent WOT-u
F-16 wracają do Polski
Kontroler na bojowo
Marynarze pomogli prokuraturze
„Air Force One” na Cytadeli
Memory Gives Us Wings
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Kierunek: Afganistan
Miroslawiec Up
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
5 Pułk Artylerii ma już dwie baterie Krabów
Finansowe wsparcie MON dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO