moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Macedonia Północna w drodze do NATO

To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.

Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.

Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.

Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.

– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.

Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).

JT

autor zdjęć: army.mil.mk, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wielofunkcyjny scyzoryk
Desant z transportowca-giganta
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Rivalry on Closed Sea
Preselekcja u komandosów
Strzelać nauczyłem się sam
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rozpoczynamy nową erę
Sprawdzają Brutusa
Szukamy następcy Herculesa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Torn Subcontinent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Brunatno-czerwona zmowa
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przez krew zdobyty Śląsk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Czarny odchodzi do cywila
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Spełniliśmy swój obowiązek
Od sojusznika do kata
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Wave of Alliances
Nowa misja i nowy sprzęt
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wojsko wróciło do Lublina
Cienka niebieska linia
Wędrówka dla Dwóch Serc
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
Bohaterowie jadą na wakacje
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Śladami Pierwszej Pancernej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO