moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Macedonia Północna w drodze do NATO

To historyczny dzień dla Macedonii Północnej i ogromna satysfakcja dla nas wszystkich – ocenił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dziś w Kwaterze Głównej Sojuszu minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podpisał protokół akcesyjny. Dokument muszą jeszcze ratyfikować parlamenty 29 państw. Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku.

Protokół przyjęcia do Paktu Północnoatlantyckiego podpisał macedoński minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov. Uroczystość odbyła się w Kwaterze Głównej Sojuszu w obecności ambasadorów z 29 państw członkowskich.

Dzisiejsze wydarzenie kończy wieloletnie, bo trwające od 1999 roku, zabiegi o przyjęcie Macedonii Północnej do grona państw Sojuszu. Udział Macedończyków w strukturach Paktu blokowała Grecja. Ateny nie zgadzały się na to, by sąsiednie państwo nazwało się Macedonią (republika ogłosiła niepodległość po rozpadzie Jugosławii i nazwą Macedonia posługiwała się od 1991 roku). Grecy przekonywali, że to nazwa historyczna, którą określa się część terytorium ich kraju. Obawiali się, że Macedończycy zaczną wysuwać roszczenia wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Spór na linii Ateny-Skopje blokował Macedonii wejście do NATO od 2008 roku. Wówczas Grecja zastosowała bowiem prawo weta wobec przyjęcia nowych członków do Paktu.

REKLAMA

Ostatecznie obu państwom udało się osiągnąć kompromis i Macedończycy przyjęli nazwę Republika Macedonii Północnej, co zakończyło ponad 25-letni konflikt. Teraz, po zakończeniu konfliktu o nazwę, grecki rząd zapowiada, że jako pierwszy ratyfikuje dokument akcesyjny.

– Chciałbym pogratulować Atenom i Skopje zaangażowania i odwagi w osiągnięcie porozumienia i zakończenia sporu o nazwę. Teraz możemy wspólnie spoglądać w przyszłość – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. – Kiedy wszyscy sojusznicy ratyfikują dokument akcesyjny, Macedonia Północna stanie się 30. członkiem NATO. Członkostwo da Macedonii miejsce w Radzie Północnoatlantyckiej i równe prawa w kształtowaniu i podejmowaniu wszystkich decyzji – podkreślał Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji rozszerzenie NATO ma nastąpić wiosną 2020 roku. Do tego czasu Macedończycy będą mogli brać udział w spotkaniach jako obserwatorzy. Sekretarz Generalny Sojuszu przypomniał, że Macedonia współpracowała już z NATO. – Wniosła istotny wkład w kształtowanie wspólnego bezpieczeństwa angażując się w misję w Afganistanie czy promując współpracę regionalną w południowo-wschodniej Europie. Wprowadziła również wiele istotnych reform wojskowych. Obecność Macedonii w NATO oznacza więcej bezpieczeństwa i stabilizacji na Bałkanach Zachodnich – przekonywał Stoltenberg.

Armia macedońska była zaangażowana w operację ISAF w Afganistanie w latach 2002–2014. W sumie, w ramach ISAF, służyło 2700 żołnierzy z tego państwa. Obecnie Skopje wspiera misję szkoleniowo-doradczą „Resolute Support”. Macedonia była kluczowym partnerem w misji stabilizacyjnej prowadzonej w 1999 roku w Kosowie, uczestniczyła również w misji KFOR. Aktywnie włącza się w realizację programów natowskich (Science for Peace and Security Programme) czy współpracuje z instytucjami Sojuszu np. Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC).

JT

autor zdjęć: army.mil.mk, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Głos (z) płonącej Warszawy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
Na wakacje z WOT
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Na misjach święta inne niż zwykle
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Spartan” znów na Mazurach
Agent w generalskich szlifach
Zwiadowcy na start
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO walczy z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy wiceminister w MON
„Harpun” do walki
MON nie wycofuje się z MSPO
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Widzieć i nie być widzianym
Morskie początki „Anakondy”
Transportery płyną na drugi brzeg
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Defender” na poligonie!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Koniec kijowskiego snu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Białe noce podhalańczyków
Trzeba rozbić to więzienie!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wojsko przeciw wirusowi
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prawdziwi wojownicy
Online z mistrzami sportu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Święto żołnierzy służących na misjach
„Anakonda” rusza na poligony
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Generał Haller przybył w sam czas

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO