moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ramię w ramię nie tylko na służbie

Saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej pomagają chorej na raka żonie kolegi z jednostki. Organizują zbiórki, koncerty i aukcje charytatywne. Namówili też znane osoby, aby nagrały filmy, w których przekazują pozdrowienia i dodają otuchy. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich – mówią saperzy.

„Chciałem Cię serdecznie pozdrowić, życzyć wytrwałości i abyś w tym trudnym momencie znalazła tę iskierkę nadziei, która pozwala na pozytywne myślenie” – mówi na krótkim filmie dziennikarz Irek Bieleninik. „Przesyłam Ci moc pozytywnej energii. Wiem, że cała Twoja rodzina przechodzi trudne chwile, ale wierzę, że pokonasz chorobę. Trzymam za Ciebie kciuki” – to z kolei słowa muzyka Piotr Karpieni.

Pozdrowienia zostały skierowane do Agnieszki Kretuńskiej, żony żołnierza z 15 Brygady Zmechanizowanej. U pani Agnieszki, mamy dwójki dzieci, w styczniu zdiagnozowano nowotwór mózgu – glejaka. Guz jest nieoperacyjny, szansą dla kobiety jest terapia protonowa w Centrum Onkologii w Krakowie. Jednak gdyby leczenie nie przyniosło skutku, konieczne będzie leczenie za granicą, a to wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego do działania przystąpili żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z 15 Brygady. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich w potrzebie – mówi st. szer. Adrian Jórski. Żołnierz jest jednym z inicjatorów akcji, której celem jest zebranie środków na pomoc rodzinie kolegi.

REKLAMA

Saperzy stworzyli komitet, ułożyli plan i przystąpili do działania. Pierwszym krokiem było zorganizowanie zbiórki na portalu pomagam.pl. Kolejny – to aukcja charytatywna. – Żołnierze przekazywali dla Agnieszki różne przedmioty, coiny, ryngrafy, pamiątki z misji. Wszystkie te przedmioty zostały wystawione na licytację, która odbyła się w Orzyszu. Dzięki temu, że przyszli na nią także mieszkańcy regionu, udało nam się zebrać ponad sześć tysięcy złotych – relacjonuje st. szer. Jórski.

Wojskowi założyli także specjalną grupę na Facebooku, na której również odbywają się licytacje. Aby pomóc, najmłodsi przekazują na aukcje gry i pluszaki, starsi – ubrania, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu, że do akcji przyłączyli się przedsiębiorcy, na licytacji znalazły się też vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy kolacje w dobrych restauracjach. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zebrane środki trafiają do „skarbonki” pani Agnieszki na portalu pomagam.pl.

Natomiast 5 marca w Orzyszu odbędzie się wielki koncert disco polo. Wszyscy wykonawcy, m.in. zespoły Bayera, Spontan, Majkel, wystąpią charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany na pomoc chorej. – Nigdy bym się nie spodziewał, że otrzymam tak duże wsparcie. I nie chodzi tylko o pieniądze. Ta cała sytuacja bardzo pozytywnie wpływa na moją żonę, a jak wiadomo pozytywne myślenie w tak trudnej sytuacji jest bardzo ważne – mówi st. szer. Mariusz Kretuński. – Mam nadzieję, że leczenie zakończy się sukcesem. Wtedy wszystkie zebrane środki przekażemy innym potrzebującym – podkreśla.

Za przeprowadzenie internetowej zbiórki charytatywnej (oficjalnie zarejestrowanej w Ministerstwie Cyfryzacji) na rzecz Agnieszki Kretuńskiej odpowiada komitet społeczny. Jego założycielami są por. Rafał Podlasiak, st. szer. Adrian Jórski i Małgorzata Staszewska, pracownik wojska. Wspierają ich m.in. szer. Emilia Antoniak, szer. Ilona Kaczmarska, st. sierż. Grzegorz Mikołajczyk, mł. chor. Mariusz Wójkowski, szer. Tomasz Mioduszewski, st. szer. Paweł Nowaczyk i st. szer. Grzegorz Blakicki. Wszystkie działania żołnierze podejmują po służbie, w czasie wolnym. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza przeciwko agresji
Ducha nie wolno tracić
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Świadczyli o zbrodni Sowietów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wilno w polskich rękach
NATO i kosowska łamigłówka
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Tryumf w cieniu Jałty
Wodowanie „Artemisa”
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Błękitna Armia przybywa do Polski
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Panie bez taryfy ulgowej
Remont „Piasta” na finiszu
Sukcesy biegających żołnierzy
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Życie zaklęte w gablotach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Sophia” z nową zmianą
Katyńskie pamiątki
Kolejka dostawców niszczycieli
Wojna w świętym mieście, epilog
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Leopardy w pułapce
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Alarm dla Jastrzębi
Cel – bezpieczna Europa
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Odliczanie do majowej defilady
Szef NATO w Warszawie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Czołgi błota się nie boją
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Bliski Wschód. Region bez klucza
Podpułkownik „Sokole Oko”
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Więcej wojska w Łomży
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Leopards in a Trap
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Święto stołecznego garnizonu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Life Enchanted in Museum Display Case
Kampania wyborcza poza armią
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO