moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ramię w ramię nie tylko na służbie

Saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej pomagają chorej na raka żonie kolegi z jednostki. Organizują zbiórki, koncerty i aukcje charytatywne. Namówili też znane osoby, aby nagrały filmy, w których przekazują pozdrowienia i dodają otuchy. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich – mówią saperzy.

„Chciałem Cię serdecznie pozdrowić, życzyć wytrwałości i abyś w tym trudnym momencie znalazła tę iskierkę nadziei, która pozwala na pozytywne myślenie” – mówi na krótkim filmie dziennikarz Irek Bieleninik. „Przesyłam Ci moc pozytywnej energii. Wiem, że cała Twoja rodzina przechodzi trudne chwile, ale wierzę, że pokonasz chorobę. Trzymam za Ciebie kciuki” – to z kolei słowa muzyka Piotr Karpieni.

Pozdrowienia zostały skierowane do Agnieszki Kretuńskiej, żony żołnierza z 15 Brygady Zmechanizowanej. U pani Agnieszki, mamy dwójki dzieci, w styczniu zdiagnozowano nowotwór mózgu – glejaka. Guz jest nieoperacyjny, szansą dla kobiety jest terapia protonowa w Centrum Onkologii w Krakowie. Jednak gdyby leczenie nie przyniosło skutku, konieczne będzie leczenie za granicą, a to wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego do działania przystąpili żołnierze z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z 15 Brygady. – Jesteśmy nie tylko żołnierzami z jednej jednostki, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Nie zostawiamy swoich w potrzebie – mówi st. szer. Adrian Jórski. Żołnierz jest jednym z inicjatorów akcji, której celem jest zebranie środków na pomoc rodzinie kolegi.

REKLAMA

Saperzy stworzyli komitet, ułożyli plan i przystąpili do działania. Pierwszym krokiem było zorganizowanie zbiórki na portalu pomagam.pl. Kolejny – to aukcja charytatywna. – Żołnierze przekazywali dla Agnieszki różne przedmioty, coiny, ryngrafy, pamiątki z misji. Wszystkie te przedmioty zostały wystawione na licytację, która odbyła się w Orzyszu. Dzięki temu, że przyszli na nią także mieszkańcy regionu, udało nam się zebrać ponad sześć tysięcy złotych – relacjonuje st. szer. Jórski.

Wojskowi założyli także specjalną grupę na Facebooku, na której również odbywają się licytacje. Aby pomóc, najmłodsi przekazują na aukcje gry i pluszaki, starsi – ubrania, biżuterię i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu, że do akcji przyłączyli się przedsiębiorcy, na licytacji znalazły się też vouchery na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie czy kolacje w dobrych restauracjach. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie zebrane środki trafiają do „skarbonki” pani Agnieszki na portalu pomagam.pl.

Natomiast 5 marca w Orzyszu odbędzie się wielki koncert disco polo. Wszyscy wykonawcy, m.in. zespoły Bayera, Spontan, Majkel, wystąpią charytatywnie, a cały dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek zostanie przekazany na pomoc chorej. – Nigdy bym się nie spodziewał, że otrzymam tak duże wsparcie. I nie chodzi tylko o pieniądze. Ta cała sytuacja bardzo pozytywnie wpływa na moją żonę, a jak wiadomo pozytywne myślenie w tak trudnej sytuacji jest bardzo ważne – mówi st. szer. Mariusz Kretuński. – Mam nadzieję, że leczenie zakończy się sukcesem. Wtedy wszystkie zebrane środki przekażemy innym potrzebującym – podkreśla.

Za przeprowadzenie internetowej zbiórki charytatywnej (oficjalnie zarejestrowanej w Ministerstwie Cyfryzacji) na rzecz Agnieszki Kretuńskiej odpowiada komitet społeczny. Jego założycielami są por. Rafał Podlasiak, st. szer. Adrian Jórski i Małgorzata Staszewska, pracownik wojska. Wspierają ich m.in. szer. Emilia Antoniak, szer. Ilona Kaczmarska, st. sierż. Grzegorz Mikołajczyk, mł. chor. Mariusz Wójkowski, szer. Tomasz Mioduszewski, st. szer. Paweł Nowaczyk i st. szer. Grzegorz Blakicki. Wszystkie działania żołnierze podejmują po służbie, w czasie wolnym. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
F-16 kończą misję w Estonii
Biblią w bolszewików
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Szarża „Hallerczyka”
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Online z mistrzami sportu
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dla odważnych i walecznych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Świętuj z żołnierzami
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Super Warrior w GROM-ie
Bon turystyczny także w wojsku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Trwała odporność terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Strzelnice dla terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Sprawdzony sojusznik
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Chemicy do zadań specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO