moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wspólnie przysięgali na sztandar

We Wrocławiu, 8 lutego br., uroczystą przysięgę wojskową złożyło 79 ochotników, którzy szkolą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).

Uroczystość rozpoczął meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości złożony rektorowi-komendantowi AWL gen. bryg. dr. hab. inż. Dariuszowi Skorupce przez dowódcę uroczystości, ppłk. Bartosza Sylwestrzaka. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych przed front szyku pododdziałów wystąpił poczet sztandarowy. Aktu uroczystej przysięgi wojskowej dokonały wypowiedziane słowa Roty: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam (...)”. Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi podchorążowie: Mateusz Woźny, Kamil Kozłowski, Damian Grzelak, Mariusz Nowak.

Do zebranych gości oraz samych bohaterów uroczystości zwrócił się rektor-komendant AWL. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie słów przysięgi oraz zwrócił uwagę na wartości, którymi powinien kierować się żołnierz.

– Przysięga wojskowa, to ważny osobisty akt, zobowiązujący każdego żołnierza do rzetelnego i wiernego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny. W słowach roty przysięgi znajdujemy wartości uniwersalne, które muszą być dla nas żołnierzy najważniejszym drogowskazem. Pamiętajcie o tym, że w tych kilku zdaniach zawarte są treści zasadnicze, takie jak sztandar, bóg, honor i ojczyzna oraz deklaracja poświęcenia życia dla nich. – powiedział gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. – Służba wojskowa, jak mówił Jan Paweł II, jest nie tylko zawodem , czy obowiązkiem. Musi być także wewnętrznym nakazem sumienia, nakazem serca. Tradycje żołnierskie Polaków poprzez wieki związały służbę wojskową z miłością do Ojczyzny(…)”– dodał.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił kapelan AWL ks. kpt. Maksymilian Jezierski.

Za bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych podczas szkolenia podstawowego, Rektor-Komendant AWL wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych podchorążych: Sebastiana Strojnego, Rafała Guta, Patryka Janeka, Darię Poliwkę, Karola Witkowskiego. - Dzisiaj to My, składając przysięgę wojskową, staliśmy się spadkobiercami bogatych i chlubnych tradycji patriotyczno - bojowych Naszego Narodu. Jesteśmy Żołnierzami! Dzięki naszej wytrwałości, wzajemnemu wsparciu i pomocy, osiągnęliśmy wspólny cel. Od teraz będzie na nas spoczywał zaszczyt, ale i obowiązek obrony największych wartości Narodu: niepodległości, suwerenności bezpieczeństwa i pokoju - powiedziała w imieniu głównych bohaterów uroczystości szer. pchor. Joanna Wszędobył.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze wojskowej.

W dniu 07 lutego br., odbyła się msza święta w intencji ochotników, którzy rozpoczęli służbę przygotowawczą w Akademii Wojsk Lądowych. Mszę celebrował kapelan AWL ks. kpt. Maksymilian Jezierski. Podczas kazania pogratulował on żołnierzom decyzji o poświęceniu się służbie dla dobra Ojczyzny.

Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego, a są zainteresowane służbą w armii. Szkolenie zostało uruchomione z myślą o chętnych zamierzających odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt do pełnienia służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Służba podzielona jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Okres podstawowy, powinien umożliwić podchorążym adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego. W tym czasie żołnierze składają przysięgę. Po zakończeniu tego etapu kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych odbędą szkolenie specjalistyczne.
Szkolenie zakończy się egzaminem. Po jego zdaniu, każdy żołnierz rezerwy otrzyma stopień kaprala. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie dodatkowo ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na pierwszy stopień oficerski.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Wsparcie na czterech łapach
Bałtyk. Okno na świat
Testament geopolityczny prezydenta
O honor Polski walczącej
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Zwiad w miejskiej dżungli
Cel – bezpieczna Europa
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Podwójne zamrożenie
„Bull Run” po raz ósmy
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
W Brukseli o bezpieczeństwie
Deputowani z USA murem za NATO
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
IPN zidentyfikował ofiary UPA
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Obrady NATO w Brukseli
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Na straży historii
77 lat temu powstała Armia Krajowa
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Cel: bezpieczny dowódca
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
75 lat od akcji „Kutschera”
Diabły po Żelaznych Koniach
Sądny dzień Parośli
Panie bez taryfy ulgowej
Wypływamy na prostą
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Misja jest święta
Ramię w ramię z pogranicznikami
Boeing walczy o Harpię
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Najlepsi z najlepszych
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pokonać strach przed ogniem
Podchorążowie na zimowym survivalu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Służyć i towarzyszyć
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Peaceful Pretexts of Putin
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO