moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca saperów

W piątek, 8 lutego 2019 roku, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedził patrol saperski z Bolesławca. Dla żołnierzy z kompanii saperów była to doskonała okazja to pogłębienia swojej wiedzy.

Saperzy z Bolesławca spędzili w świętoszowskiej jednostce kilka godzin. Celem szkolenia było doskonalenie oraz podnoszenie wiedzy z zakresu wykrywania, rozpoznania i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN). W związku z coraz częstszymi pracami wykonywanymi przez żołnierzy kompanii saperów z zakresu rozminowania i oczyszczania terenów poligonu, jak i Nadleśnictwa Świętoszów, żołnierze pododdziałów inżynieryjnych mają styczność z różnego rodzaju przedmiotami niebezpiecznymi zawierającymi materiały wybuchowe.

Znaczna część żołnierzy z kompanii saperów uczestniczyła już w różnego rodzaju kursach i szkoleniach organizowanych w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, jednak bezpośrednia styczność z żołnierzami patrolu saperskiego pozwala na aktualizację i odświeżenie posiadanej wiedzy. W czasie szkolenia żołnierzom z kompanii saperów zostało zaprezentowane specjalistyczne wyposażenie, pojazdy oraz przedmioty niebezpieczne, które były podejmowane przez 23 patrol saperski. Żołnierze patrolu saperskiego podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu podejmowania i neutralizacji PWiN występujących na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Żaganiu oraz Nadleśnictwa Świętoszów.

REKLAMA

Dowódca patrolu saperskiego, starszy chorąży sztabowy Radosław Mazur, powiedział: – W związku z tym, że żołnierze z kompanii saperów ze Świętoszowa na co dzień uczestniczą w oczyszczaniu oraz rozminowywaniu pobliskich terenów, zostaliśmy poproszeni o przeprowadzenie szkolenia. Był to wykład połączony z możliwością obejrzenia przywiezionych przez nas atrap, skorup pocisków, bomb lotniczych czy granatów ręcznych, z czasów II Wojny Światowej, które wcześniej zostały przez nas znalezione i nie posiadały materiału wybuchowego, więc są całkowicie bezpieczne. Są one przez nas teraz wykorzystywane jako pomoce szkoleniowe. Tego typu przedmioty wybuchowe i niebezpieczne można znaleźć w rejonie Świętoszowa. Ponadto żołnierze z kompanii saperów mogą dzisiaj zapoznać się ze sprzętem jaki posiadamy, między innymi z pojazdami do przewozu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Specyfika terenu oraz liczba i wielkość wojsk różnych armii, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stacjonowały lub szkoliły się w tym regionie sprawia, że liczba oraz różnorodność PWiN jest bardzo duża Nadal znajdowane są pociski z I i II Wojny Światowej, jak również pozostałości po wojskach radzieckich.

Spotkania saperów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej z żołnierzami patrolu saperskiego wspomagają także procesy integracji pomiędzy żołnierzami z dwóch sąsiednich jednostek. Wpływa to z całą pewnością korzystnie na wymianę doświadczeń oraz pozyskiwanie dodatkowej wiedzy. Dzięki takim spotkaniom łatwiej i owocniej współpracuje się w pracach związanych z oczyszczaniem terenu, które są liczne w tym roku.

W chwili obecnej żołnierze kompanii saperów realizują oczyszczanie kompleksów dla wojsk amerykańskich. W miesiącu marcu żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej realizować będą oczyszczanie działek dla Nadleśnictwa Świętoszów, na których będą prowadzone prace leśnie. Z kolei kwiecień w całości poświęcony będzie oczyszczaniu terenu poligonu OSPWL Żagań.

Tekst: plut. Łukasz Kotowicz

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Duda jedzie do USA
Rakiety z Mesko w F-35
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Weterani znów staną na macie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
16 sekund Liberatora
Na misjach święta inne niż zwykle
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kraby w Bolesławcu
Most do współpracy
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ułańska szarża
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Brawurowe zagony motorowe
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ogromne zainteresowanie Soną
Zbiegowie z innego świata
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko ma ofertę dla cywili
Współzawodnictwo rozwija
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnicy na ratunek
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO