moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Współpraca z Unią Europejską, a także przyszłość sojuszniczych operacji wojskowych – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Sojusznicy potwierdzili także swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów przejętych w listopadzie ubiegłego roku.

W Brukseli zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO. W dzisiejszych obradach wzięli udział reprezentanci Szwecji i Finlandii, a także Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jednym z tematów spotkania była bowiem współpraca między NATO a UE. – Jesteśmy zadowoleni, że Unia bierze pod uwagę kwestie związane z obronnością. Musimy dopilnować, aby nasze działania się uzupełniały – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o środki finansowe, które mają zostać przeznaczone na obronność, poprawę mobilności wojsk w Europie, a także zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych armii.

Dużo uwagi szefowie resortów obrony poświęcili misjom zagranicznym, w które są zaangażowani członkowie NATO. Stoltenberg podkreślił, że priorytetem Sojuszu nadal pozostaje stabilizacja sytuacji w Afganistanie, dlatego będzie kontynuowana operacja „Resolute Support”. Jak mówił, sytuacja w państwie jest trudna, ale siły NATO przez cały czas szkolą i doradzają afgańskim siłom zbrojnym. W debacie uczestniczył także Zalmay Khalilzad, specjalny przedstawiciel USA ds. pojednania w Afganistanie, który przedstawił sojusznikom rozwiązania mogące pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego. – W pełni popieramy te wysiłki. Jesteśmy w tej misji razem i wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące jej przyszłości – zaznaczył szef NATO. Podkreślił także, że podobne działania są prowadzone w Iraku. – Staramy się zapobiec ponownemu opanowaniu państwa przez ISIS lub inne organizacje terrorystyczne – wyjaśnił.

REKLAMA

Stoltenberg przypomniał również, że od 20 lat NATO angażuje się w działania w Kosowie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jednak z uwagi na to, że siły bezpieczeństwa Kosowa zostały przekształcone w armię, charakter misji może się zmienić. – Dyskusja na ten temat cały czas się toczy, konkretne decyzje zostaną podjęte wiosną – zaznaczył.

Przedstawiciele NATO spotkali się także ze Stepanem Poltorakiem, ministrem obrony Ukrainy. Tematem debaty była sytuacja bezpieczeństwa w państwie i na Morzu Azowskim. – Sojusznicy zapewnili o swoim poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy, a także zwrotu okrętów, które zostały przejęte w listopadzie – mówił szef NATO.

Jens Stoltenberg przypomniał także, że w tym roku mija 70. rocznica utworzenia NATO. – Jak zawsze jesteśmy zdeterminowani, aby bronić bezpieczeństwa członków Sojuszu – podkreślił.

Obrady ministrów obrony państw NATO rozpoczęły się 13 lutego. Wczorajszą debatę zdominowała kwestia wycofania się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, a także inicjatywa 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele 29 państw NATO. Polskę reprezentował wiceminister Tomasz Szatkowski. W roli obserwatora po raz pierwszy wzięła w nich udział także Radmila Szekerinska, minister obrony Macedonii Północnej. Kraj ten stanie się wkrótce członkiem Sojuszu, jak tylko protokół akcesyjny zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Szef NATO w Warszawie
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Premier odwiedził GROM
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Kampania wyborcza poza armią
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Herculesem dookoła świata
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Podniebny trening transportowców
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Step ahead in a different world
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
General Anders Joins NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podwyżki dla pracowników wojska
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
US Army od kuchni
Najważniejsze jest rażenie
Cel – bezpieczna Europa
75 lat od wielkiej ucieczki
Wizja marszałka prysła w Rydze
Spędź sobotę w WAT
Panie bez taryfy ulgowej
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Trzecia Setka Komandosa
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Rok intensywnych ćwiczeń
Trening na wieżowcu i nad wodą
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Jastrzębie widzą w ciemności
NATO i kosowska łamigłówka
Amerykańskie F-15E w Polsce
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Kraby na służbie w Sulechowie
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Umowy offsetowe na „Wisłę”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Kościuszko na czele insurekcji
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO